Előszó
Korunk embere szakadatlan információáradatban él. A különböző médiák csak úgy ontják ránk az ismereteket, s ebben az özönben gyakran van szükségünk valami fogódzóra: nem értünk egy szakkifejezést, elfelejtettünk egy történelmi dátumot, vagy egyszerűen csak felmerül egy név, amelyről további információkat szeretnénk kapni. Esetleg bizonytalanok vagyunk: pl. mi is az abszolút fekete test vagy kik voltak a szamaritánusok, stb. Persze, tanultuk, csak valahogy nem ugrik be...
Jó ilyenkor egy lexikon - igen ám, de melyik? Az a nagyhírű, amit a század elején szerkesztettek, és most újra kiadták? Lehet, hogy nincs is benne... Vagy az a másik, a harminckét kötetes új szerkesztésű? Az meg nincs meg... hiszen kinek van arra huszon-harmincezer forintja? Majd elmegyünk a könyvtárba... egyszer... Persze lehet, hogy ott van a polcon, de egy kötet három kiló, majd máskor... Vagy megnézzük valamelyik szaklexikonban, több ilyen is van a polcon. Igen ám, de melyikben? Az abszolút fekete testet tán egy etnográfiai lexikonban?
No igen, milyen jól jönne, ha volna egy általános lexikon, egy kötetes, könnyen forgatható, olyan, amiben azért a leggyakrabban használt nevek, kifejezések, fogalmak benne vannak. Persze, nem olyan részletesen, mint egy szaklexikonban, de azért mégis valami, amire már támaszkodhatunk.
Az Általános Kislexikon éppen ilyen igények kielégítésére készült. Nem célja versenyezni a nagylexikonokkal, sem pedig a szaklexikonokkal, csupán egy mankó, amihez bárki könnyen hozzáférhet, egyszerűen leemelhető a könyvespolcról, s akár állva is könnyen fellapozható.
Hogy mennyire sikerül ezeknek az igényeknek megfelelnie, azt majd döntse el a Tisztelt Olvasó... Szívesen fogadunk minden észrevételt, s nem zárkózunk el az elől, hogy ezeket megfontolva készítsük elő a további kiadásokat - ha erre igény mutatkozik.
Ebben bízik a kiadó és a szerkesztő.
Vissza