Előszó
Részlet a könyvből:
A fogalom meghatározása (a járványtan tárgya). A járványtan a járványokkal, pontosabban a járványfolyamat törvényszerűségeivel foglalkozó tudomány. Ez a meghatározás az egyedül helyes mind az elnevezés történeti és etimológiai jelentésének, mind pedig jelenlegi gyakorlati alkalmazásának szempontjából. Ez annál fontosabb, mert az irodalomban szár mos olyan meghatározással találkozunk, amely meghamisítja e tudományról alkotott helyes elgondolásunkat.
Így egyrészt teljesen helytelenül kibővítik a járványtan fogalmát a „fertőző betegségekről szóló tudománnyá" (Stallybrass). Nyilvánvalóan téves ez a meghatározás, mert a fertőző betegségek problémájával nemcsak a járványtan foglalkozik, hanem számos más, önálló tudomány i» (mikrobiológia, parazitológia, fertőző betegségek klinikuma, kórbonctan, kórélettani statisztika, az egészségtudomány különböző ágai stb.).
Másrészt - és ez még gyakrabban észlelhető - egyes szerzők a járványtant mint egyéb tudományok részét akarják feltüntetni, például mini a mikrobiológiának vagy a fertőző betegségek klinikumának részét. Nyilvánvalóan téves ez az irányzat is, mert a járványtani törvényszerűségeknek, vagyis a járványfolyamat törvényszerűségeinek tanulmányozására teljes mértékben nem alkalmas egyik említett tudomány sem. A mikrobiológia és a fertőző betegségek klinikuma ugyanis lényegében véve biológiai folyamatokat tanulmányoz (a mikroba biológiája, a fertőző folyamat lebonyolódása az emberi szervezetben, immunológiai reakciók stb.), azonban a járványtan számára a biológiai folyamat a járványnak csakis egyik elemét jelenti, kutatásának tárgya - a járványfolyama.t - viszont olyan méretekben és formákban bontakozik ki, amely hozzáférhetetlen mind a laboratóriumi-bakteriológiai, mind a klinikai módszer számára.
A járványtan feladatai. Mivel a járványtan kutatási tárgya a járvány, illetőleg a járványfolyamat, a járványtan feladata, hogy feltárja és megismerje a járvány folyamatban megnyilvánuló törvényszerűségeket. Ebben a vonatkozásban tehát a járványtan elméleti tudomány, mert általánosítja a járványjelenségek megfigyeléseiből levont tapasztalatokat, miután a modern, tudományos metodikával ellenőrizte és kritikailag feldolgozta őket.
Más vonatkozásban viszont gyakorlati, irányú tudománynak mondható a járványtan, mivel elméleti kutatásainak és általánosításainak adatait átalakítja racionális, vagyis tudományosan megalapozott, gyakorlati járvány elleni intézkedésekké. Ebben áll a járványtannak, mint az ember bizonyos szükségletét (a járványok elleni küzdelmet) kielégítő tudománynak gyakorlati feladata.
Vissza