Előszó
Az Általános géptan I. című jegyzet a faipari mérnök gyakorlatában előforduló gépszerkezeti-, valamint szerszámanyagok ismertetésével, felhasználási lehetőségeivel, hőkezelésükkel és megmunkálásuk...
Tovább
Előszó
Az Általános géptan I. című jegyzet a faipari mérnök gyakorlatában előforduló gépszerkezeti-, valamint szerszámanyagok ismertetésével, felhasználási lehetőségeivel, hőkezelésükkel és megmunkálásuk alapvető ismereteivel foglalkozik.
A fa gazdaságos és sokoldalú feldolgozása igen sokféle gépet és gépészeti berendezést igényel. A faipar mechanizálása évről-évre nagyobb ütemű, egyre több és korszerűbb gép került üzemeinkbe és új modern üzemeket létesítünk. A nagyfokú gépesítés a faipari mérnöktől széles és bizonyos területeken alapos fémismereti, fémmegmunkálási tudást kíván meg, hogy a szaktárgyakban tanultakkal a gondjaira bízott gépek, berendezések és szerszámok karbantartását, javítását, ritkábban tervezését és kivitelezését maradéktalanul elláthassa.
A jegyzetet a jóváhagyott program alapján állítottam össze. Igen nagy és szerteágazó ismeretanyagot kellett az engedélyezett terjedelemben a megértés, illetve az elsajátíthatóság határán belül összesűríteni. A jegyzet és ezen belül a fejezetek összeállításánál elsősorban azt tartottam szem előtt, hogy amit a faipari mérnököknek feltétlenül tudni kell azt részletesebben tárgyalom és csak röviden, enciklopédikusán írom le a kapcsolódó egyéb kiegészítő ismereteket. Például az első három fejezet tárgyalási mélysége és terjedelme talán aránytalannak tűnik a többi fejezethez viszonyítva. Mivel a fa feldolgozása zömmel forgácsolással történik, ezért, véleményem szerint, elméletileg mélyebben kell foglalkozni mindazon fém technológiai ismerettel, amely a szerszám anyagával függ össze. A szerszámok készítése, illetve a meglévők jó karbantartása szükségessé teszi a hőkezelés alapos, ez pedig a fémtan alapjainak ismeretét is.
Az Általános géptan I., tartalmát tekintve a fémtechnológia, a Fizika, Kémia és Mechanika című tantárgyakra támaszkodva a Gépelemek, a Faipari géptan és Faipari anyagszállítástan tárgyakhoz és a különleges faipari technológia néhány fejezetéhez nyújt előtanulmányt.
Megköszönve a kézirat bírálóinak értékes és hasznos észrevételeit, valamint tanácsait, azzal a gondolattal bocsátom jegyzetemet útjára, hogy ezzel hozzájárultam a jövendő faipari mérnökök jó szakmai felkészítéséhez.
Vissza