Előszó
Az 1950-ben 1-ső, az 1953-ban 2-dik és az 1964-ben 3-dik kiadás után adjuk egyetemi hallgatóink kezébe az "Általános géptan" c. egyetemi jegyzet 4-dik, ismét teljesen átdolgozott kiadását.
Az átdolgozást egyrészt az ujabb tanulmányi reform, ill. az SI mértékegység-rendszerre való áttérés indokolja.
A 70-es években lezajlott tantervreform vitái, a hosszú oktatási tapasztalat miatt tartalmi változtatásokat és sorrendi módosításokat is végrehajtottunk .
A tantárgy programja a következőképpen fogalmazza meg a tantárgy feladatát a szakok képzési céljának megvalósítására:
1. A gép fogalmának meghatározása és a társadalmi fejlődésben betöltött szerepének kidomboritása, a gépek rendszerbe foglalása.
2. A különféle középiskolai előtanulmányok egységesítése a gépek működési folyamatainak tárgyalásához.
3. A gépek üzemtani jellemzőinek ismertetése.
4. A gépek legfontosabb üzemtani jellemzőinek számítása az SI mértékegység-rendszerre támaszkodva, bizonyos mérnöki számítási készség elsajátítása a mértékegység-elemzés módszerével és logarléccel.
5. A gépek üzemének, a gépszerkezeteknek mélyebb tanulmányozásához annak bemutatása, hogy a mérnökképzés elméleti alapozó, szaktárgyi alapozó és szaktárgyi ismeretei mennyire összefüggnek egymással, és hogy mindegyikre azonos mértékben szükség van.
A feladatot ez a jegyzet ugy oldja meg, hogy tíz fő fejezetre tagoltan tárgyalja a haladó és a forgó mozgás, a hatásfok, a folyadék, a gáz és a vizgoz, a hajtóművek, a szállítógépek, a hajtógépek és az elektrotechnikai gépek legfontosabb tudnivalóit. A gépcsoportok üzeme a hajtógépek, hajtóművek és munkagépek együttműködésének feltételeit foglalja ösz-sze. A tizedik fő fejezet a fejezetek közti példákon túlmenő példatárat nyújt.
A függelékben irodalomjegyzék (csak magyar nyelvű és könnyen hozzáférhető forrásokkal), Mollier-diagram, jelölés és mértékegység összefoglaló, jelölésjegyzék, végül név-, tárgy- és fogalommutató található.
A tárgyalás módja az, hogy az adott probléma modellezése és elvi összefoglalása után azonnal konkrét mintapélda következik. Bizonyos mecha-
Vissza