Előszó
A Nyugat-magyarországi Egyetem (illetve jogelődjei) Erdőmérnöki Karán legutóbb 1979-ben jelent meg egyetemi jegyzet az általános géptan témakörében, Erdészeti géptan I. címen, melyet Horváth Béla,...
Tovább
Előszó
A Nyugat-magyarországi Egyetem (illetve jogelődjei) Erdőmérnöki Karán legutóbb 1979-ben jelent meg egyetemi jegyzet az általános géptan témakörében, Erdészeti géptan I. címen, melyet Horváth Béla, Prof. Dr. Káldy József C.Sc. és Dr. Marosvölgyi Béla írt. Az elmúlt időszakban a műszaki szakterület jelentős fejlődésen ment keresztül, ezért egy összefogott, korszerű tananyagot tartalmazó jegyzet megjelentetése időszerű volt. A Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának minden szakán folyamatos a gépesítési ismeretek oktatása, mert a szakok tevékenységi területeinek egyike sem képzelhető el technikai háttér nélkül. A jegyzet anyaga elsősorban az erdő- és a környezetmérnök képzésekhez kötődő gépesítési témájú tantárgyakat alapozza.
Elvárás ugyanis, hogy az erdő és környezetgazdálkodással foglalkozók értsenek a technikához, legyen számukra befogadható egy-egy konkrét gép vagy berendezés működtetésének, illetve a gépesített termeléstechnológiai műveletek megvalósíthatóságának gépkönyvekben, használati utasításokban, szakfolyóiratokban, technológiai leírásokban hozzáférhető ismeretanyaga.
A tantárgy oktatásának célja - a tárgy tantárgyi programja szerint - hogy:
- megismertesse a legfontosabb alap- és segédanyagokat, iránymutatást adjon azok kiválasztásához és ellenőrzéséhez;
- megismertesse a legfontosabb gyártástechnológiai eljárásokat, megalapozva ezzel a gépjavító és felújító tevékenységet;
- olyan, a gépek szerkezeti részeire (mechanikus és hidraulikus gépelemek) vonatkozó ismereteket adjon, amelyek lehetővé teszik a gépek szerkezeti felépítésének, működési elvének megértését, illetve amelyek alapot teremtenek a szerkezeti egységek kiválasztásához. A műszaki szakterület folyamatosan fejlődik, ezért a jegyzet nem lezárt munka, a tananyag frissítése és korszerűsítése a mindennapi oktatási feladatok közé tartozik. A teljességre való törekvés a jegyzet korlátozott terjedelme miatt sem lehetett reális célkitűzés. Köszönet illeti a jegyzet gondos és alapos lektorait - akik Prof. Dr. Láng Miklós C.Sc. egyetemi tanár, a műszaki tudomány kandidátusa és Prof Dr. Neményi Miklós D.Sc. a mezőgazdasági tudomány doktora -, továbbá minden munkatársamat, aki a jegyzet anyagának összeállításakor segített, köztük kiemelten Csalló Rudolf szakoktatót, aki az ábrák végleges formájának kialakításához, Markó András tanszéki mérnököt, aki a nyomdai forma kialakításához és Pék Lászlónét, aki a gépelésben nyújtott segítséget.
Vissza