Előszó
Az ALSÓMOCSOLÁD monográfia (sorozat) első köteteként 1992-ben jelentettük meg Kulcsár József életművét "Bolygó csillag, futó csillag"... címmel (szerk.: Pesti János); és ezt követte 1998-ban az "Alsómocsolád" című községtörténeti monográfia I. kötete (szerk.: Füzes Miklós).
Fontosnak és célszerűnek tartottuk, hogy folytatódjék a helytörténeti adatik részben monografikus, részben adattár jellegű közzététele: mégpedig azzal a céllal, hogy az eddigi kötetek művelődéstörténeti, természetföldrajzi, esemény-, birtoklás- és gazdálkodástörténeti elemzései után képet kapjunk arról is, miként éltek, éreztek, gondolkodtak régen a mocsoládi emberek.
Az életmóddal, a néphagyományokkal kapcsolatos ismeretek nagy része - sajnos - feledésbe merült. Az 1960-as évek elejéről származó beszédfelvételek azonban - szerencsénkre - sokat megőriztek számunkra Alsómocsolád sokszínű népi műveltségéből.
Ebben a kötetben a község tárgyi és szellemi néprajzával, nyelvjárásával, a hagyományos paraszti gazdálkodás munkafolyamataival és a helyi bognár kisipar szókincsével kapcsolatos tanulmányokat tesszük közzé. Az 1997-ben készült interjúk a falu mai életébe engednek bepillantást.
A jegyzetekben sok utalást találunk arra, hogy a helyi hagyományok nagy része a messzi múltban gyökerezik: és néhány népszokás még 1964-ben is sok szállal kapcsolódott a 19. század utolsó évtizedének népi műveltségéhez. Úgy is felfoghatjuk, hogy ez a könyv - 100 évnyi késéssel - folytatása Kulcsár József "Hegyhát" című tanulmányának; s e két mű alapján immár módunk van arra, hogy segítségükkel megismerhessük a 20. század helyi művelődésében végbement változásokat.
Bízom abban, hogy ez a könyv is segíti identitásunk erősödését, és egyúttal előmozdítja majd a népi műveltség értékeinek jobb megértését, a mai kultúrába való integrálását.
Vissza