1.062.087

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Alsómocsolád község helytörténeti adattára I.

Nyelvjárási-néprajzi beszédfelvételek, néprajzi és dialektológiai tanulmányok

Szerző
Szerkesztő
Alsómocsolád
Kiadó: Alsómocsolád Község Önkormányzata
Kiadás helye: Alsómocsolád
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 376 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-03-7959-7
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az ALSÓMOCSOLÁD monográfia (sorozat) első köteteként 1992-ben jelentettük meg Kulcsár József életművét "Bolygó csillag, futó csillag"... címmel (szerk.: Pesti János); és ezt követte 1998-ban az... Tovább

Előszó

Az ALSÓMOCSOLÁD monográfia (sorozat) első köteteként 1992-ben jelentettük meg Kulcsár József életművét "Bolygó csillag, futó csillag"... címmel (szerk.: Pesti János); és ezt követte 1998-ban az "Alsómocsolád" című községtörténeti monográfia I. kötete (szerk.: Füzes Miklós).
Fontosnak és célszerűnek tartottuk, hogy folytatódjék a helytörténeti adatik részben monografikus, részben adattár jellegű közzététele: mégpedig azzal a céllal, hogy az eddigi kötetek művelődéstörténeti, természetföldrajzi, esemény-, birtoklás- és gazdálkodástörténeti elemzései után képet kapjunk arról is, miként éltek, éreztek, gondolkodtak régen a mocsoládi emberek.
Az életmóddal, a néphagyományokkal kapcsolatos ismeretek nagy része - sajnos - feledésbe merült. Az 1960-as évek elejéről származó beszédfelvételek azonban - szerencsénkre - sokat megőriztek számunkra Alsómocsolád sokszínű népi műveltségéből.
Ebben a kötetben a község tárgyi és szellemi néprajzával, nyelvjárásával, a hagyományos paraszti gazdálkodás munkafolyamataival és a helyi bognár kisipar szókincsével kapcsolatos tanulmányokat tesszük közzé. Az 1997-ben készült interjúk a falu mai életébe engednek bepillantást.
A jegyzetekben sok utalást találunk arra, hogy a helyi hagyományok nagy része a messzi múltban gyökerezik: és néhány népszokás még 1964-ben is sok szállal kapcsolódott a 19. század utolsó évtizedének népi műveltségéhez. Úgy is felfoghatjuk, hogy ez a könyv - 100 évnyi késéssel - folytatása Kulcsár József "Hegyhát" című tanulmányának; s e két mű alapján immár módunk van arra, hogy segítségükkel megismerhessük a 20. század helyi művelődésében végbement változásokat.
Bízom abban, hogy ez a könyv is segíti identitásunk erősödését, és egyúttal előmozdítja majd a népi műveltség értékeinek jobb megértését, a mai kultúrába való integrálását. Vissza

Tartalom

Dicső László: Előszó 5
Pesti János: Alsómocsoládi beszélgetések 7
Pesti Mária: Az alsómocsoládi bognár kisipar munkafolyamatai és műszókincse 238
Banó István: Alsómocsoládi népmesék 310
Zentai János: Alsómocsoládi hiedelemmondák 323
Pesti János: Az alsómocsoládi nyelvjárás változásairól 336
Lantosné Imre Mária: Kulcsár József, Alsómocsolád és a Hegyhát néprajzi krónikása 343
Wild Katalin: A hegyháti németek nyelvéről 351
Képmellékletek 357
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem