Előszó
Nem tehet eleget a rábízott feladatoknak az az ember, aki nem ismeri tökéletesen munkakörét. Kiváltképp vonatkozik ez a természetben dolgozókra, ahol a sok befolyásoló tényező igen nagymértékben hat a munka tárgyára, a növényre. Nem elég csupán az agrotechnika jól bevált és új módszereit ismerniök, hanem meg kell ismerniök azokat a gyümölcsfajtákat is, amelyekkel naponta dolgoznak.
A gyümölcstermesztés gyakorlatában már régen ismeretes az a tény, hogy nem gyümölcsnemeket, almát, körtét stb. termesztünk, hanem gyümölcsfajtákat, mint Jonathán, Bosckobak stb. A gyümölcstermesztő tehát - nyugodtan mondhatjuk - minden ténykedésében a fajtához igazodik. Az egyes termesztési módok, a tartósítás és feldolgozás mind, mind a fajta függvénye. Ennek a ténynek ismeretében ráébredünk arra, hogy a fajtákat nemcsak a gyümölcstermesztőnek kell ismernie, hanem a kereskedelemben, a feldolgozóiparban dolgozóknak, sőt nem utolsósorban kívánatos lenne magának a fogyasztónak is.
A házikerti gyümölcsösök mellett gyümölcstermesztésünk gyorsütemű nagyüzemi fejlődése sürgetőleg követeli a sokoldalúan képzett szakembereket és a munkakörüket jól ismerő fizikai dolgozókat is. Elengedhetetlen követelmény tehát, hogy a gyümölcsfajták ismeretével tudatosan foglalkozzék minden szakember és fizikai dolgozó is, akár közvetett, akár közvetlen kapcsolatban van a gyümölcstermesztéssel, vagy magával a gyümölccsel.
A most kiadásra kerülő munka e cél elősegítésére készült.
Ezt a könyvet azonban nemcsak az előbb említetteknek szántuk, hanem minden olyan természetkedvelőnek, aki nem elégszik meg a természet puszta szemlélésével, hanem meg akarja érteni és ismerni annak ezerféle arculatát, sőt munkálkodni akar benne, rajta.
Sokan az utóbbiak közül - mind a nagyvárosok, mind a falvak közelében - úgy hódolnak kedvtelésüknek, hogy gyümölcsfákat nevelgetnek. Öröm nézni, hogy egy-egy kedvtelésből kertészkedő ember mennyire örül annak, ha kis fáin - főleg ha ő maga szemezte vagy oltotta azokat - megjelennek az első gyümölcsök.
Ilyenkor már legtöbbször nincs megállás. Az első ismerkedések után felébred a vágy az alapos ismeretek megszerzésére. Eközben, a gondolkozni tudó emberre jellemző vonásként, megjelenik a folyton jobb, tökéletesebb után való törekvés. Már nem csak gyümölcsöt, hanem fajtát akar termeszteni. Ritka az olyan ember, aki csak a környéken felfedezett legjobb fajtákból akar magának. Keresi az alkalmat a beszélgetésre, kutat ismereteket nyújtó könyvek után, vagy ezerféle más úton-módon igyekszik ellesni, hogy ki, mit, hol és milyen fajtát termeszt. Értékel, megszerzi, megpróbálja, s akár öröm, akár kudarc volt is a jutalma, a természet sokoldalúságával ismerkedő ember csak gazdagodott általa.
Vissza