Előszó
Az MTA Állatnemesítési- Állattenyésztési és Takarmányozási Bizottsága, valamint a Magyar Állattenyésztők Szövetsége, az évben már kilencedszer hívja össze az állattenyésztést szerető, azért tenni, különböző örömeit és problémáit megismerni akaró hazai, a gyakorlatban, az oktatásban, a kutatás-fejlesztésben és a szakirányításban dolgozó szakembereket. A konferenciákon egy-egy, a megrendezés idején különösen aktuális téma került terítékre, és az egy-egy, a megrendezés idején különösen aktuális téma került terítékre, és az elhangzott előadások (kibővített terjedelemben) az Állattenyésztés és Takarmányozásban megjelentek. Így történik ez 2007-ben is. Aktuális témánk a fenntartható állattenyésztés (állatitermék-előállítás) és az ehhez szükséges stratégiák, lehetőségek megtárgyalása.
Sok szó esik napjainkban a fenntartható/folytatható mezőgazdasági termelésről (ezen belül természetesen az állattenyésztésről), de viszonylag kevés konkrétum hangzik el, és még kevesebb arról a hihetetlenül széles összefüggés sorozatról, ami ezt a folyamatot, ezt az eljárást befolyásolja. Mert ebben az esetben nem arról van szó, hogy húst, tejt, tojást kell előállítanunk, hanem arról, hogy mindezt miképen tehetjük meg egyidejűleg a leggazdaságosabban, leginkább ember- és állatbarátian, a környezet maximális kíméletével, az élelmiszerbiztonsági előírások betartásával, a táplálkozástudomány véleménye szerinti lehető legjobb minőségű élelmiszerek előállítása érdekében. Az előbbieken kívül figyelemmel kell lennünk globalizálódó világunkra, az ott zajló legkülönbözőbb történésekre, (világ)kereskedelmi folyamatokra, (politikai indíttatású?) szabályozásokra/rendeletekre, szituációkra (pl. észak-dél, nyugat-kelet ellentétek), melyek akár a termelés, akár a fogyasztás oldalán bekövetkezhetnek.
Jelenlegi konferenciánk megkísérli körüljárni mindezeket a területeket, és széleskörű információkkal lehetőleg megválaszolni a leggyakorabban felmerülő kérdéseket. A rendezők és az előadók jól tudják, hogy teljes áttekintést adni lehetetlen. Éppen ezért azt remélik, hogy az előadások (és a nyomtatásban megjelent anyagok) nyomán megindulhat egy megújult szemléletű gondolkodás, egy permanens vélemény csere erről a rendkívül fontos, az utánunk jövő generációk életét majdan alapvetően meghatározó termelési formáról. Remélik, hogy a hasznos információk, elemzések, előrejelzések, a szakkörökön kívül, a tárgyban illetékes szakigazgatáshoz (sőt az érdeklődő politikushoz) is eljutnak és elősegítik a jövőt meghatározó intézkedések meghozatalát. Szeretnék, ha az előadások hozzájárulnának a folytatható állatitermék-előállítás hazai és világhelyzetének, valamint tudományosan alátámasztott fontosságának jobb megértéséhez és kommunikációjához.
Vissza