Előszó
Az állatpreparátumok készítése a zoológiai, biológiai és anatómiai ismeretszerzés általános módszerévé vált. A biológiai oktatás, a biológiai szakkörök széles táborának a tevékenységét az ismeretszerzés e legkönnyebb és talán legszebb módjára alapozza. A könyv, amelynek első kiadása már két éve elfogyott, az általános és középiskolai oktatás, a szakkörök nélkülözhetetlen segédeszközévé vált. A könyvben felsorolt preparátumkészítési módszerek egyszerűsége, csekély anyagigénye és a módszerek közötti válogatás lehetősége a preparálást mindenki számára elérhetővé, tanulságos szórakozássá teszi; segítségével a fiatalok alkotásvágya a legkönnyebben fejleszthető.
A könyv a természetkedvelőkön kívül egyes szakemberek: orvosok, állatorvosok, zoológusok, állattenyésztők számára is nyújt olyan adatokat, amelyek nélkülözhetetlenek a munkájuk során előbukkanó ilyen fajta feladatok megoldásához. A többféle módszer ismertetése a jövőben szolgálni kívánja a hivatásos preparátorok munkáját is. Az anatómus, a kórboncnok, a sebész és a klinikus egyaránt talál a könyvben igényeinek megfelelő módszert.
Mindezek meghatározták az új kiadás átdolgozásának, bővítésének a szükségességét.
A biológiai ismeretterjesztést segíti a könyv azzal is, hogy ismerteti a hazánkban előforduló gerinctelen állatok preparálását, s röviden utal a gyűjtés legegyszerűbb, mindenki által elvégezhető módozataira is. Kibővítettük az emlősállatok és a madarak bőrének kikészítése, bőrbetömése, montírozása, a bunda tartósítása, kikészítése tárgyú, a preparátumkészítés legkedveltebb és széles körben igényelt fejezeteit.
A könyv első kiadásában leírt anatómiai preparátumkészítési módszerek közül néhány már elavult. A műanyagipar fejlődésével, új műanyagok felhasználásával új módszerek keletkeztek. Ennek megfelelően a szervek beágyazása, az átlátszó készítmények, az injiciált készítmények és a korróziós készítmények című fejezetek nagyobb mértékű átdolgozásra szorultak.
A kézirat képanyaga az egyes fogásokat ábrázoló vázlatos rajzokkal a korábbinak kétszeresére bővült.
Megköszönöm Thuróczy Zsolt áldozatkész munkáját, aki a kis testű emlősállatok és a madarak bőrbetömésével, ill. ki tömésével foglalkozó fejezeteket átdolgozta, ezenkívül gyakorlati tanácsaival is segített. Az irodalom összegyűjtéséért és a kézirat gépeléséért Naszályi Lászlónénák tartozom köszönettel.
Budapest, 1970. szeptember hó
Dr. Fehér György
Vissza