Előszó
Egy országos adatbank részmunkájaként a szekszárdi Béri Balogh Ádám Megyei Múzeum vállalkozott - még 1985-ben - a magyar irodalmi topográfia Tolna megyére vonatkozó adatainak kutatására, az emlékhelyek számbavételére, az irodalom (és a társadalomtudományok: nyelvészet, történelem, néprajz, művészetek, filozófia) művelői, intézményei és fontosabb eseményei adatainak összegyűjtésére, földrajzi helyhez kötésére.
A munkát egy szélesebb - 25-30 fős - önkéntes gárda és egy szűkebb - 5-6 fős - szakmai csapat együttmunkálkodására terveztük. E többlépcsős tevékenységben levéltári adatok felkutatása, bibliográfiák feldolgozása mellett helyszíni gyűjtés és fotókészítés is szeepelt, hogy csak a legfontosabb tennivalókra utaljunk.
A könyvnyomtatás kezdetéig visszanyúló, évszázadokat átölelő kutatás indítását az anyagiak apadása késlelteti. Hogy mégis történjék valami, olyasmi, ami kevesebb pénzzel is megvalósítható, fordítottunk a sorrenden: az első fázisban nem a régmúltat kutattuk, hanem a ma élő írók, művészek, tudományos kutatással, feldolgozással foglalkozók adatait gyűjtöttük. E valamennyi tudomány- és művészeti ágat magába foglaló munka körébe minden alkotó beletartozik, aki Tolna megyében született, élt, él, iskolába járt, dolgozik, vagy dolgozott és az országhatáron belül él. Szerencsére, elgondolásunk találkozott a megyei tudománypolitikai bizottság szándékaival, és így 1988 februárjában a lexikonba kerülők körének meghatározásával megkezdődhettek az előmunkálatok. Nem minden gond nélkül. A legnagyobb fejtörést a különböző művészeti és tudományágak speciális jellege okozta, az olyanok, hogy írói teljesítményeket nem lehet ugyanazzal a mércével mérni, mint teszem azt a szobrászokét, vagy az atomfizikusokét.
Vissza