Előszó
Ez a tanulmány négyéves munkának az eredményeit tartalmazza. A kutatásokat a NEVI (főigazgató dr. Buda Béla), a Területi Általános Megelőző Addiktológiai Szakgondozásért Alapítvány (a kuratórium elnöke: dr. Holzberger Mária) szponzori támogatásával végeztük el. Egy új (Magyarországon még nem ismert), az „Express Neuropszichológiai Vizsgálat" nevű módszert alkalmaztuk a nagymértékben alkoholt fogyasztók és a kontrollcsoport vizsgálatára.
Úgy gondoltuk, hogy a teszt jól alkalmazható nagy populáción végzett kísérleteknél. Több mint ezer, kvalitatíven és kvantitatíven értékelt vizsgálati jegyzőkönyvet dolgoztunk fel.
Régóta tudott, hogy az alkohol a test minden szervére ártóan hat. Az alkohológiai osztályokon, klinikákon az alkoholbetegeken számos laboratóriumi vizsgálatot végeznek el különböző szervek állapotának mérésére. Holott az alkoholnak igen nagy hatása van az agyra is: a kémiai folyamatokat megváltoztatja, toxikus hatása következtében agyi laesiókat hoz létre, az agy kommunikációs rendszere dezorganizálódik. A kutatásnak több célja volt:
1. A gyakorlatban ki akart próbálni egy új - gyors és olcsó - neuropszichológiai tesztet: az „Express Neuropszichológiai Vizsgálat"-ot.
2. Elvégezni ennek a módszernek előstandardizálásával kapcsolatos munkát.
3. Esetleg megjelölni az agy azon területeit, amelyek különösen érzékenyek a krónikus alkoholizálás hatására.
4. Megállapítani, hogy van-e különbség az agykárosodásban a nagymértékben alkoholt fogyasztók és a delirium tremensen átesettek között?
Végezetül: kerestünk egy olyan neuropszichológiai tesztet, amelynek segítségével az összes alkoholbeteget meg lehet vizsgálni, és kezelésük után kontrollálni mind az alkoholosztályokon, mind a gondozókban. A tanulmányt úgy kívántuk megszerkeszteni, hogy az első részben négy, általunk kiválasztott angol nyelvű fordítás jelenjen meg; ezt követik a kutatási eredményeink. Véleményünk szerint ily módon az olvasó több információhoz jut az alkohol hatásával foglalkozó irodalomból.
Vissza