1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Algoritmusok

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Műszaki Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 179 oldal
Sorozatcím: Matematika műszakiaknak
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-10-2067-3
Megjegyzés: Fekete-fehér ábrákkal. Tankönyvi szám: 60 825.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az algoritmus legáltalánosabb értelemben nem más, mint tervszerűség. Ha egy elvégzendő cselekvéssorozatot lépésről lépésre előre átgondolunk, megtervezünk, úgy is mondhatjuk, hogy algoritmust... Tovább

Előszó

Az algoritmus legáltalánosabb értelemben nem más, mint tervszerűség. Ha egy elvégzendő cselekvéssorozatot lépésről lépésre előre átgondolunk, megtervezünk, úgy is mondhatjuk, hogy algoritmust adunk egy bizonyos cél elérésére. Egy épület terve, vagy egy ételrecept - ilyen legtágabb értelemben vett algoritmus. Algoritmust követ a futballbíró, amikor mérkőzést vezet - hiszen előre el van tervezve, méghozzá nem is ő maga, hanem a játék szabályai mondják meg, hogy milyen szituációban mit kell ítélnie. Sok mindennapi tevékenységünk szigorúan véve nem algoritmikus. Megállhatunk közben töprengeni, vagy akár csak magunk elé meredni, hátha "beugrik" egy jó ötlet. Ha azonban sokszor kell őket végrehajtani, előbb-utóbb "algoritmizál" az ember. Gondoljunk például a csomagolásra valamilyen utazáshoz, vagy egy tárgy keresésére a lakásban. Egy tevékenységet csak akkor mondunk teljesen algoritmizáltnak, ha már pontosan leírtuk, elterveztük, hogy milyen lépéseket fogunk végrehajtani (esetleg a korábbi lépések eredményétől függően); végrehajtás közben további módosításra vagy gondolkodásra nincs szükség.
Nemcsak fizikai tevékenységet, hanem gondolatit is lehet tervezni, "algoritmizálni". A bolti pénztáros, ha visszaad, egy egyszerű algoritmust követ, melynek segítségével végül is eljuttatja a vásárlónak a visszajáró pénzt. Egy hivatal eljárási rendje, egy zene kottája, egy bridzs-licitrendszer - algoritmusok. Persze sok ezek közül nem elégíti ki a szigorúbb kikötéseket: ugyanabból a kottából ugyanazt a zenét sokféleképpen le lehet játszani, ugyanabból a lapból ugyanazzal a licitrendszerrel lehet kis szlemmet játszani és nagy szlemmet bukni. Mindezek a tevékenységek érdekességüket, sőt értelmüket vesztenék, ha teljesen algoritmizálva volnának. A legjobb példákat a mindennapi életben használatos algoritmusokra a matematika szolgáltatja. Hogyan adunk (vagy szorzunk) össze két számot? Megtanultunk rá egy mindig működő, pontosan leírt, gépiesen végrehajtható eljárást, egy algoritmust. Ugyanez a helyzet az osztással, a gyökvonással, a háromszög területének kiszámításával, a százalékszámítással stb. Az általános iskolai matematikaanyag, de még részben a középiskolai is, főként algoritmusokat tanít az ilyen gyakran felvetődő feladatok megoldására. Talán meglepő egy "Algoritmusok" c. könyv részéről, ha ezzel a gyakorlattal kapcsolatban kételyeknek ad hangot. Véleményünk azonban az, hogy az emberi szellemi tevékenység lényege nem algoritmusok végrehajtása, hanem algoritmusok alkotása. Természetes, hogy bizonyos alapvető algoritmusokat (összeadás, szorzás) mindenkinek ismernie kell. Azonban éppen az alapfeladatokat olyan sokszor, annyira változó körülmények között kell megoldanunk, hogy egy adott algoritmust - akár a legközönségesebbet, például a szorzásért - legjobbnak, "egyedül üdvözítőnek" deklarálni nem lehet. Éppen a szorzással kapcsolatban látni fogjuk, hogy nagyon sok jegyű számok szorzására van gyorsabb, jobb eljárás, mint amit az iskolában tanultunk! Ilyen sok jegyű számok szorzására ma talán még nincsen szükség, de ahogy a számítások mennyisége növekszik - a hibák halmozódása miatt -, a pontosságot, tehát a jegyek számát is növelni kell.
Könyvünk célja sem az, hogy algoritmusok lexikonja legyen. Sok feladatra adunk algoritmust, némelyekre több különbözőt is, de ezek főként példaként szolgálnak. Fő célunk az, hogy az olvasó arról kapjon képet, hogyan is kell algoritmust keresni, tervezni egy-egy feladat megoldására. Vissza

Tartalom

Bevezetés9
Kombinatorikai algoritmusok15
Szortírozás17
Beszúrás17
Összefésülés18
Sorbarendezés19
Átrendezés cserékkel22
Legnagyobb és következő elemek26
Madiánskeresés27
A pakolási probléma29
Próbálgatós módszerek31
Intervallumpakolás33
Párosítások35
Útkeresés39
Összefüggőség39
A legrövidebb út41
A leghosszabb út44
Szuboptimális algoritmusok47
A hátizsákfeladat47
A fedési feladat49
A kromatikus szám53
Gráfok diagnosztikája54
Összefüggőség55
Kieséses verseny és egy rokon feladat57
A probléma általánosítása60
Kereső feladatok63
A problémák problémája64
Ahol egy kismadár is segíthet64
A kielégíthetőség problémája - univerzális feladat66
Nehéz kombinatorikai feladatok70
Közvetlen átfogalmazás70
A háromszín-probléma71
A pakolási probléma73
Áttekintés74
Algebrai algoritmusok79
Gyorsabban is lehet szorozni80
Nagy számok szorzása80
Nagy mátrixok szorzása82
Polinomok szorzása85
A véges Feurier-transzformált88
Osztás helyett szorzás90
Számok osztása90
Hatványsorok és polinomok osztása92
Az euklidészi algoritmus97
Mátrixinvertálás104
Polinomok kiértékelése106
Pan alsó becslései107
Prekondicionálás113
Tabellázás és fordítottja, az interpoláció117
Párhuzamos számolás123
Moduláris algoritmusok130
A kínai maradéktétel130
Lineáris egyenletrendszer pontos megoldása137
A kiszámíthatóság elméletéről145
Az algoritmus megoldhatóság145
Az algoritmus fogalma146
Az univerzális gép. A megállási feladat148
Egyszerű eldönthetetlen feladatok150
A számolások terjedelméről153
A terjedelem mérése156
Optimális algoritmusok158
Alsó becslések160
Feladatmegoldások163
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem