Előszó
Kedves Fiatal!
Az Alapkönyv az egészség megőrzéséhez c. füzet III. kötetét tartod a kezedben. Az első és második kötetben végigjártuk az egészségünk védelmének legfőbb kérdéseit. Olyan kérdésekről ejtettünk szót, amelyek életünk mindennapjait érintik, így a személyes higiéniától a dohányzáson át a kábítószer élvezetéig.
Amikor átlapoztátok az előző füzeteket, érezhettétek, hogy azok nem parancsokat, utasításokat tartalmaznak, hanem az idősek bölcs tanácsát. Saját, fiatalos életeteket érintő egészségvédelmi, egészségfejlesztési kérdéseket és válaszokat gyűjtöttünk össze. Azt javasoltuk, hogy közösen is beszéljétek meg tanácsainkat, vitatkozzatok a feltett kérdések felett, fejtsétek ki véleményeteket arról, hogy mit érdemes azokból különösen megszívlelni.
Az Alapkönyv kötetei elsősorban nektek, fiataloknak szólnak, de haszonnal forgathatja pedagógus és szülő is. A mai fiatal nagyon sajátos korban és nagyon sajátos életszakaszban van egyszerre. A tudomány és a technika megváltoztatta életünket, olyan új helyzeteket teremtett, amelyeket szüleitek nem éltek meg serdülő korukban. Az információcsere az egész világot átszeli: a világ egyik csücskében történt eseményeket szinte azonnal láthatjuk, hallhatjuk otthonunkban. A szabad információáramlás magával hozta, hogy az elképzelt világnak, az ún. virtuális világnak is részesei legyünk, hogy álomvilágba képzeljük magunkat. Mindez megnövelte vágyainkat, elképzeléseinket, törekvéseinket.
Felmerült a kérdés: merre és hogyan tovább? A világháló álomképei mellett, a valós világunk milyen követelményeket támaszt a jövőt tervező fiatal elé? Milyen újabb veszélyek fenyegetik életünket, egészségünket? Ilyen és hasonló kérdésekre kíséreltünk választ adni az Alapkönyv I-II. kötetében.
Vissza