Előszó
Az Alapfokú helyesírási gyakorlókönyv 1990-ben látott napvilágot, s azóta 10 kiadásban, összesen 187 ezer példányban került a diákok kezébe: ez a tény mindennél jobban bizonyítja, hogy a...
Tovább
Előszó
Az Alapfokú helyesírási gyakorlókönyv 1990-ben látott napvilágot, s azóta 10 kiadásban, összesen 187 ezer példányban került a diákok kezébe: ez a tény mindennél jobban bizonyítja, hogy a gyakorlókönyv elnyerte az oktatásban résztvevők tetszését.
Az első megjelenés óta eltelt majd másfél évtized alatt bekövetkezett társadalmi, gazdasági, kulturális változások - melyek a szókincsben tükröződnek leginkább - elengedhetetlenné tették e gyakorlókönyv példamondatainak, gyakorlószövegeinek átdolgozását, fölfrissítését. Igyekeztünk mértéktartóan újítani, úgynevezett „divatszavakat" nem vettünk föl, hogy továbbra is időtálló legyen könyvünk. A korábbi viszonylagos egyoldalúságon - tudniillik aránytalanul sok mondat és szöveg szólt a legkisebbekhez - módosítottunk azzal, hogy a változtatások nagyobb hányada a 10-14 évesek érdeklődésének figyelembevételével készült Ez nem azt jelenti, hogy a kisdiákok számára érthetetlenek a mondatok, csupán annyit, hogy a mondatok, szövegek kiválasztásában továbbra is nagy szerepük van a kedves tanító és tanár kollégáknak.
A gyakorlómondatokban a közbeékelődések jelölésének mindhárom módjára adtunk példákat, amelyek alapján a többi hasonló eset is megoldható, hiszen a teljességre helykímélés végett nem volt lehetőségünk.
Törekedtünk a gyakorlókönyvben korábban a leggondosabb ellenőrzés mellett bennmaradt hibák kijavítására is.
A fölfrissítés, javítás munkájában sokat segítettek a gyakorlókönyvet használó kollégák tanácsai, észrevételei. Ezúton is köszönjük jobbító javaslataikat.
Reméljük, hogy a megújított változat is eredményesen szolgálja helyesírás-tanításunk, ezen keresztül pedig az anyanyelvi nevelés ügyét.
Vissza