Előszó
Azokról a tiszáninneni református lelkipásztorokról van szó ebben a
könyvben, akik a 20. században szolgáltak magyarországi református
egyházunknak ebben az egyházkerületében, és 1945-2000 között haltak
meg. Legtöbbjüknek szülőföldjük is volt Tiszáninnen, és egész életükben
ebben az egyházkerületben szolgáltak lelkipásztorként (vagy vallástanárként). Voltak olyanok is, akik máshonnan jöttek ide, vagy itt csak hosszabb-rövidebb ideig voltak lelkipásztorok.
Olyan időkben éltek, amikor részük volt a lelki megújulás áldásaiban is,
de meg kellett tapasztalniuk a kísértéseknek, próbáknak, sőt szenvedéseknek a testet-lelket, családi életüket próbára tevő nehézségeit is. És olyan időkben haltak meg legtöbben, amikor sok esetben még egyházi újságjainkban is a legbuzgóbb és leghűségesebb lelkipásztorokról is legfeljebb elhunytuk puszta ténye jelenthetett meg hírként, vagy még annyi sem. Az Ige szolgáira különösképpen áll az, hogy nem az a fontos, hogy emberek, emberi ítélőszékek hogyan ítélnek felőlük, de méltó és ítélő, hogy mi, akik utánuk léptünk ebbe a szolgálatba, megemlékezzünk róluk, és hálát adjunk értük.
Olyan lelkipásztoroknak a rövid életrajzát gyűjtöttem össze ebben a
könyvben, akiknek legtöbbjét személyesen ismertem. Egyrészt lelkipásztor édesapám és két nagybátyám révén már gyermekként sokakkal családjuk körében is találkoztam, másrészt kis- és nagydiákként mint mendikáns vagy legátus sok parókián megfordultam. Majd közvetlen kapcsolatba kerültem sok kerületbeli lelkipásztorral, mert mint segédlelkész hosszabb-rövidebb ideig mind a négy egyházmegyében szolgáltam, és mint lelkipásztor a borsod.-gömöri egyházmegyében kétszer tíz évig, az egervölgyi egyházmegyében tíz évig dolgoztam, a zempléniben pedig mint gyűjteményi igazgató, majd mint teológiai tanár közel tíz évig végeztem munkámat, és találkozhattam az ott élő lelkipásztorokkal.
E könyv első része közvetlen folytatása a 2001-ben megjelent első kötetnek. Néhány lelkipásztor temetésén elhangzott igehirdetés, vagy róluk megjelent nekrológ vagy visszaemlékezés olvasható itt, amiket az első kötet megjelenése után sikerült megszereznem.
A könyv második, derekas része több mint 350 lelkipásztor életrajzát
tartalmazza. Tudatosan úgy állítottam össze ezeket az életrajzokat, hogy
mindegyik lelkipásztorról ugyanazokat az adatokat gyűjtöttem össze és
adom közre, még akkor is, ha sokukról az átlag fölé emelkedő munkálkodásukról és saját ismereteim alapján is sokat lehetett volna írnom.
A törzskönyvi lapok szolgáltak alapul ehhez. A törzskönyvben használt
bejegyzéseket hagytam meg és használom, még akkor is, ha ez a következetesség szempontjából számon kérhető.
Vissza