Előszó
Tisztelt Olvasó!
Minden társadalmat az minősít leginkább, hogy miként gondoskodik elesettjeiről, milyen életlehetőséget ad nekik. A polgári társadalom számára egyformán fontos minden polgár...
Tovább
Előszó
Tisztelt Olvasó!
Minden társadalmat az minősít leginkább, hogy miként gondoskodik elesettjeiről, milyen életlehetőséget ad nekik. A polgári társadalom számára egyformán fontos minden polgár boldogulása. Fogyatékos honfitársaink is boldogulni szeretnének: az életben aktív szerepet felvállaló, a sorsukat maguk irányító, közös dolgaikból a maguk részét kivevő teljes értékű polgárokká akarnak válni. Ehhez azonban meg kell kapniuk mindazon lehetőségeket, amelyek ezt lehetővé teszik számukra.
A fogyatékos embereknek egyenlő esélyekkel kell megtalálniuk a helyüket a mindennapi életben. Meg kell találnunk azt a munkát, ami tehetségünkhöz és képességeinkhez méltó, s amelyet a maga értékén, tisztességesen megfizetnek. Adófizető állampolgárként igénybe kell vennünk az állam által nyújtott szolgáltatásokat, az egyes hivatalokat. Mindennapi emberként használnunk kell a tömegközlekedési eszközöket, a sportlétesítményeket, szabadon kell intéznünk bevásárlásainkat, szabadon kell mozognunk a szórakozóhelyeken a kávéházaktól a stadionokig, a színházaktól a gyorsétkezdékig. Mindezen dolgok kezdő lépése az akadálymentesítés. Szűkebb értelemben a mozgás szabadságának megteremtése minden honfitársunk számára. Tágabb értelemben azon hidak kiépítéséről kell beszélnünk, amelyek fogyatékos polgártársainkat bekapcsolják nemzetünk vérkeringésébe.
Az elmúlt négy évben nagyot léptünk előre. A pályázati rendszer felállításával évről évre növekvő források segítik az akadálymentesítés ügyét. A lehetőségek egyre bővülnek! Ezeket azonban életre kell váltanunk! Komoly szemléletváltásra van szükség! Meg kell értetnünk, hogy az, ami a fogyatékosoknak az akadálymentes, élhető életet jelenti, mindenki számára kényelmes, nem kerül többe (esetenként nagyságrendekkel olcsóbb). Ugyanakkor a fogyatékosokat képviselő civil szervezeteknek is meg kell tanulniuk a legpraktikusabban felhasználni az érdekérvényesítés formáit: a nyilvánosság, a sajtó érdeklődésének felkeltését, a sikeres pályázatírás fortélyait.
Az a kötet, amelyet most Ön, kedves Olvasó, a kezében tart, az akadálymentesítés ügyének egy sajátos leltára. Szól az eddig elvégzett munkáról, az elért eredményekről, a továbbhaladás lehetőségeiről. Kívánok hozzá jó szórakozást és sikeres ismeretszerzést.
Szekeres Pál
Vissza