Előszó
Részlet:
"Hágában 1954-ben egyezményt fogadtak el „A kulturális javak fegyveres összeütközés esetén való védelme" tárgyában.
Az egyezményhez 1957-ben hazánk is csatlakozott. Az egyezmény alapján, annak végrehajtása érdekében történtek már lépések, de korántsem annyi, amennyire szükség lenne.
Úgy tűnik, hogy a tragikus délszláv események egész Európában, így hazánkban is lökést adtak az egyezményben foglaltak komolyabban vételéhez, végrehajtása feltételeinek megteremtéséhez. Közgyűjteményeinkben a kulturális javak osztályba sorolását, a szükség esetén mentésre kerülő múzeumi, könyvtári, levéltári anyagok jegyzékbe vételét, a feladat végrehajtását segítő „Intézkedési tervek" elkészítését nagyobb figyelemmel végzik.
A feladat azonban bonyolult és összetett. Különösen nagy gondot jelent a tartalék befogadó-menekítő helyek kijelölése, a csomagolóanyagszükséglet meghatározása, szükség esetén a csomagolás, szállítás, tárolás és őrzés, a védelem megszervezése.
Kiadványunkkal szeretnénk a gyakorlatban hasznosítható ismereteket szolgáltatni a közgyűjtemények vezetőinek, munkatársainak. Gondoltunk mindazokra a - nem ritkán laikus - közreműködőkre is, akikre számítanak a kulturális javak biztonságba helyezésének többnyire hirtelen, torlódva jelentkező munkájánál.
Nem törekedhettünk teljességre, de ajánlásunk segítséget nyújthat a csomagolóanyag kiválasztásához, a csomagolás, szállítás és tárolás legfontosabb feladatainak megoldásához.
Hasonló feladatok adódnak békeidőszakban is, épületrekonstrukció, múzeumi, nagy gyűjteménycsoportok költöztetése, kiállítások rendezése, esetleges ipari és természeti katasztrófa stb. esetén.
A kiadványhoz csatoltuk azt a minta tervet és intézkedési javaslatot, amelyeket - elvben - minden közgyűjtemény és minden védelmi bizottság ismer már. Emlékeztetünk továbbá arra, hogy a polgári védelmi felkészítés"
5
Vissza