Fülszöveg
Czigány György - költő, számos zenei, irodalmi, vallási rádió- és televízióműsor szerkesztője. 1931-ben Budapesten született, de gyermekkorának, eszmélésének színhelye Győr. Tizenöt éves, amikor országos irodalmi pályázaton nyer első díjat novellájával, s folyamatosan megjelennek versei a Zászlónk című ifjúsági lapban. Kamaszkorát, az ostromot és a háború utáni évtizedeket Budán, a Krisztinavárosban éli meg, ahol sokáig a plébániatemplom orgonistája. 1956 tavaszán tartja zongoraművész-tanári diplomahangversenyét a Zeneakadémián, ám az évek során nem zeneművészetével, hanem rádiós és televíziós szereplésével válik ismertté a nagyközönség elölt. Öt évtized alatt több ezer irodalmi, zenei, vallási műsort, interjút készít a Magyar Rádióban, illetve a Magyar Televízióban, melynek húsz éven át művészeti főszerkesztője. Kommentátora Antall József temetésének, a két magyarországi pápalátogatásnak, alapító szerkesztője és máig műsorvezetője az idén 38 éves Ki nyer mai - játék és muzsika tíz...
Tovább
Fülszöveg
Czigány György - költő, számos zenei, irodalmi, vallási rádió- és televízióműsor szerkesztője. 1931-ben Budapesten született, de gyermekkorának, eszmélésének színhelye Győr. Tizenöt éves, amikor országos irodalmi pályázaton nyer első díjat novellájával, s folyamatosan megjelennek versei a Zászlónk című ifjúsági lapban. Kamaszkorát, az ostromot és a háború utáni évtizedeket Budán, a Krisztinavárosban éli meg, ahol sokáig a plébániatemplom orgonistája. 1956 tavaszán tartja zongoraművész-tanári diplomahangversenyét a Zeneakadémián, ám az évek során nem zeneművészetével, hanem rádiós és televíziós szereplésével válik ismertté a nagyközönség elölt. Öt évtized alatt több ezer irodalmi, zenei, vallási műsort, interjút készít a Magyar Rádióban, illetve a Magyar Televízióban, melynek húsz éven át művészeti főszerkesztője. Kommentátora Antall József temetésének, a két magyarországi pápalátogatásnak, alapító szerkesztője és máig műsorvezetője az idén 38 éves Ki nyer mai - játék és muzsika tíz percben című élőműsorsorozatnak, kezdeményezője a Muzsikáló reggel adásainak, az Útmutató sorozatnak, a Házimuzsika, a Csak a derű óráit számolom adásainak, számos műveltségi vetélkedő és hangverseny közvetítője. Ezen túl interjúkat, portréfilmeket készít Ottlik Gézáról, Solti Györgyről, Pilinszky Jánosról, Weöres Sándorról. Illyés Gyuláról, Borsos Miklósról... Tíz éve tagja a Távlatok című jezsuita folyóirat szerkesztőbizottságának, de az Új Ember és a Vigília hasábjain is publikál. 1999-től 2005-ig a Magyar Írószövetség költői szakosztályának elnöke. Eddig húsz könyve jelent meg. A hit, a szeretet, a művészetek által inspirált rendkívül színes munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták: Erkel-díj, József Attila-díj, érdemes művész, Batthyány-Strattmann László-díj, Pulitzer életmű díj, Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje, Stephanus-dij. Művészetét, műveinek gondolatvilágát a szeretetteljes családi háttér meleg ölelése hatja át és erősíti; újra és újra megjelennek bennük a felesége. Jámbor Erika (logopédiatanár), Ildikó lánya (pilóta, a Malév kapitánya. zenetörténész) valamint két fia, Zoltán (író, rendező) és Gergely (operatőr, zenetanár) és két unokája, az idén 18 éves Zsófi, s a tizenkét esztendős Mátyás nyújtotta élmények. A kiadó e portrékötettel nemcsak szellemi-lelki tükröt akar állítani a művész-íróról, hanem egyben köszönti is őt 75. születésnapja alkalmából. A könyvben feltáruló színes életút, a felidézett emlékek, versek egyrészt munkásságának egyfajta breviáriumát adják, másrészt barátokká vált írók, művészek és pályatársak - többek között Borsos Miklós, Kő Pál, Hűvösvölgyi Ildikó, Gyurkovics Tibor, Petrovics Emil, Németh István Péter - gondolatait is közvetítik az olvasónak.
Patyi Beáta
Elmer István író, újságíró a kötet szerkesztője. 1952-ben született Esztergomban, több tanári és újságírói diplomát szerzett. Tizenöt kötete jelent meg: regények, novellák, egyház- és helytörténeti munkák, portrék. Az Új Ember katolikus hetilap munkatársa.
Vissza