Előszó
E könyv első kiadása 1954 elején jelent meg. A szerzők és szerkesztők azt a célt tűzték akkor maguk elé, hogy a könyv hathatósan segítse munkájukban azokat & szakembereket, akik pártunk felhívására más munkaterületről mentek ki a mezőgazdasági termelő munka közvetlen szervezésére és irányítására és nyújtson segítséget azoknak a fiatal, új szakembereknek, akiknek még kevés a gyakorlatuk. Az elmúlt év alatt kevésnek bizonyult azonban két kiadás. Ebből joggal következtethetünk arra, hogy könyvünk nemcsak az elsődleges célt érte el, hanem a tapasztaltabb, hosszabb gyakorlatú mezőgazdasági szakembereknek is segítőtársa lett.
Örömmel olvastuk és hallottuk azokat a véleményeket, amelyek közvetlenül vagy közvetve érkeztek hozzánk az Agronómusok kézikönyvéről. A harmadik kiadás előkészítésekor igyekeztünk megszívlelni a kapott tanácsokat és kijavítani a könyv hibáit, kiegészíteni hiányait. Általánosan hangoztatott vélemény volt az, hogy már az első kiadásban is rá kellett volna mutatnunk az állattenyésztés és növénytermesztés szoros 'kapcsolatára. Ugyancsak sokan szóvátették a kertészeti részek teljes hiányát is. Mindkét teljesen jogos kívánságot igyekeztünk kielégíteni, bár ez csak részben sikerült a harmadik kiadásban is. Hiszen az Agronómusok kézikönyve nem is léphet fel azzal az igénnyel, hogy teljes mezőgazdasági enciklopédiát adjon. Meg kell elégednie a növénytermelés munkáinak részletes ismertetésével és csak utalhat a mezőgazdaság többi ágára és a növénytermesztés kapcsolatára.
A könyv egész szerkezetének megváltoztatásával - megtartva a bevált hónapos beosztást - az állattartás, takarmányozás, továbbá a kertészet témaköréből csupán annyit vehettünk fel az új kiadásba, amennyi a növénytermesztőknek szükséges a munkák ellenőrzésére és az általános tájékozódásra. A könyv terjedelme így is lényegesen meghaladja az előző kiadásokét.
Az említett lényeges bővítéseken kívül természetesen számos egyéb javítást, kiegészítést, változtatást is hajtottunk végre az első két kiadáshoz képest. Az élenjáró agrotechnikai módszerek és eljárások ismertetését mezőgazdaságunk életéből vett példákkal igyekeztünk kézzelfoghatóvá tenni. Ily módon az olvasó akár saját szemével is meggyőződhet az ajánlott módszerek helyességéről.
Azoktól, akiknek számára e könyv készült, azt várja dolgozó népünk, hogy munkájuk eredményeként évről évre emelkedjenek a terméshozamok. E feladatok teljesítéséhez nemcsak a lehetőségek, hanem az összes feltételek is megvannak. Ennek a szép és hatalmas feladatnak az elvégzéséhez szeretnénk segítséget nyújtani e könyvünkkel is, amely úgy érezzük, sokkal jobban megközelíti célkitűzéseinket, mint előző kiadásaink. Azt azonban természetesen olvasóink döntik majd el, hogy valóban így van-e. Ezért kérjük, ezután is közöljék véleményüket, bírálatukat az Agronómusok kézikönyvéről, hogy mi is jobban oldhassuk meg feladatunkat, eredményesebben harcolhassunk közös célunk eléréséért: dolgozó népünk életszínvonalának emeléséért.
Budapest, 1955. szeptember hó.
A Kiadó.
Vissza