Előszó
Az Agrokémia és Talajtan hat évtizede
Jelen számával folyóiratunk a 60. évfolyamába lép.
Az Agrokémia és Talajtan a talajtan, az agrokémia, a talajbiológia, a talajbiokémia és az agroökológia...
Tovább
Előszó
Az Agrokémia és Talajtan hat évtizede
Jelen számával folyóiratunk a 60. évfolyamába lép.
Az Agrokémia és Talajtan a talajtan, az agrokémia, a talajbiológia, a talajbiokémia és az agroökológia szakterületek tudományos folyóirata. Publikációs misszióját kezdettől fogva és gyakorlatilag töretlenül három alapvető célkitűzés határozta meg:
- nemzetközi színvonalú fórum nyújtása a szakterület magyar tudományos eredményeinek széles körű hazai és nemzetközi megismertetésére;
- a magyar szaknyelv ápolása;
- a szakterület új kihívásaira választ kereső nemzetközi trendek, a főbb eredmények, ill. fontosabb történések folyamatos figyelemmel kísérése.
Az Agrokémia és Talajtan megszületése nem volt előzmények nélküli. Az 1949 nyarán megalakuló önálló Agrokémiai Intézet ugyanis rögtön felismerte egy tudományos folyóirat megjelentetésének szükségességét, hisz addig a talajtan-agrokémia-talajbiológia szakterületnek nem volt önálló tudományos folyóirata. Kutatási eredményei a Földművelésügyi Minisztérium kiadásában megjelenő „Kísérletügyi Közleményekben", „Mezőgazdasági Kutatásokban", „Öntözésügyi Közleményekben" és más szakfolyóiratokban, valamint az Agrokémiai Kutató Intézet Évkönyvében kap(hat)tak nyilvánosságot. Az Intézet már 1949 augusztusában megjelentette a „Talajvizsgálat" című sokszorosított kiadvány továbbfejlesztett változatát „Agrokémia" címmel. A tartalmas kiadvány iránti élénk érdeklődés és erősödő tudományos igény tette lehetővé azután, hogy 1951 novemberében megjelenhetett az Agrokémia és Talajtan 1. száma, 1952-ben pedig 1. évfolyamának további számai.
A folyóirat első főszerkesztője (felelős szerkesztője) Páter Károly, az Intézet akkori igazgatója, technikai szerkesztője pedig Walger János volt. Páter Károlytól 1960-ban Szabolcs István vette át a főszerkesztői feladatokat, s látta el több mint 35 éven keresztül, 1997-ben bekövetkezett haláláig. 1970 elején Walger Jánostól Várallyay György vette át a technikai szerkesztői munkát, s ő lett Szabolcs István halála után a folyóirat főszerkesztője. 1981-től 1983-ig Füleky György, 1984-től 1988-ig Murányi Attila, majd 1989-től Laczkó Györgyné folytatta a technikai szerkesztői munkát.
A Szerkesztőbizottság személyi összetétele többször változott és folyamatosan bővült. Abban az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet (MTA TAKI) munkatársain kívül mindig helyet kaptak a szakterületet művelő tudományos intézetek és egyetemi tanszékek képviselői is.
Vissza