Előszó
Az életszínvonal emelkedésének, a megfelelő életminőség elérésének egyik alapvető feltétele az egy főre eső gyümölcsfogyasztás jelentős növelése. A lakosság friss és feldolgozott gyümölccsel való ellátását elsődlegesen hazai termesztéssel indokolt megalapoznunk. A fenntartható fejlődés keretei között környezetbiztos - a hungarikum jelleget jól képviselő - minőségi gyümölcstermesztéssel exportlehetőségeink stabilizálódhatnak, megfelelő világpiaci harmonizációval és versenyképességgel bővülhetnek is.
A fogyasztók kiváló minőségű, egészséges gyümölccsel történő ellátása, a feldolgozóipari és külföldi piaci igények kielégítése szorosan összefügg a hazai gyümölcs vertikum (szaporítóanyag-előállítás, termelés, feldolgozás, értékesítés) kölcsönös érdekeltségen nyugvó összhangjának mielőbbi megteremtésével és minőségi pályára állításával, valamint a szorosan kapcsolódó további feltételekkel (állami támogatási és ellenőrzési rendszer, szakmaközi szervezetek működése, kutatás, fejlesztés, oktatás, szaktanácsadás, génbanki és törzsgyümölcsösök fenntartása, egészséges életmód és a gyümölcsfogyasztás társadalmi reklámozása stb).
A jobb életminőséghez természetesen nem csak a gyümölcsfogyasztás tartozik. A cél eléréséhez az agrár-ágazatok egységesen járulhatnak hozzá. A jó minőségű mezőgazdasági (ezen belül kertészeti) termékek szerepe a minőségi fogyasztásban, az alapanyag-ellátásban, illetve ökológiai környezet védelmében és egészségesebbé tételében elszigetelten nem is érvényesülhet. A minőségi követelmények általánossá válása teremti meg az egyes ágazatok minőségi fejlődését. Ezért tartjuk nagyon időszerűnek, hogy az AGRO-QUALITAS-21 Kutatási Program az agrárgazdaságban teljes körűen vizsgálja a minőség dimenzióit és határozza meg a minőségi fejlődés stratégiai célkitűzéseit és feladatait.
A gyümölcstermesztés minőségi analízisének elkészítésében és a feladataink meghatározásában a különböző területeken dolgozó szakemberek nagy számban vettek részt. Az együttműködés részeként a jövőben további tanulmányok várhatók, különös tekintettel a termékpálya teljes körű minőségi vizsgálatára. Ebben a füzetben közreadott dolgozatok elsősorban a gyümölcságazat minőségi analízisének legfőbb általános kérdéseit érintik. Kiemelt szerepet kap annak hangsúlyozása, hogy a kiváló minőségű gyümölcsök fogyasztása, feldolgozása és exportálása, illetve a hazai minőségi gyümölcstermesztés egymást kölcsönösen feltételezi. A minőség és a mennyiség viszonya is kiemelten fontos mind a termesztésben mind az értékesítésben. Bemutatjuk a termésmennyiséget és a gyümölcsminőséget befolyásoló fajtatulajdonságok és más tényezők rendszerét. Külön dolgozat tárgyalja a minőségi szaporítóanyag-ellátás feladatait. Kiemelt szerepet adunk az ökológiai szemléletű a fenntartható agrárfejlesztés kereteibe illesztendő integrált termesztésnek, amely nélkül nem képzelhető el a globális minőségi követelmények teljesítése. Az őszibarack, a kajszi és szilva, a cseresznye és meggy valamint a bogyósgyümölcsűek minőségét meghatározó paramétereket és befolyásoló tényezőket a dolgozatok részletesen tárgyalják.
Vissza