1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Aetas 2009/1.

Történettudományi folyóirat - 24. évfolyam 1. szám

Szerző
Szerkesztő
Szeged
Kiadó: Aetas Könyv- és Lapkiadó Egyesület
Kiadás helye: Szeged
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 223 oldal
Sorozatcím: Aetas
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér illusztrációval. Angol nyelvű tartalomjegyzékkel, összefoglalókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg


Herceg Esterházy Pál, mint 1848-as miniszter nem sok nyomot hagyott maga után az 1848-as év eseményeiben. Nevéhez nem fűződik semmilyen kezdeményezés. Mind az angol, mind az orosz követtel kormánya utasítására vette fel a kapcsolatot. A frankfurti megbízottak kiküldéséről, okmányaik tartalmáról nélküle döntöttek, aminek nem csak távolléte volt az oka. Pázmándy és Szalay Bécsen keresztülutazva -utasításuknak megfelelőn - május 17-én konzultáltak ugyan a herceggel, de ez meglehetősen formális lehetett. A találkozásról ugyanis sem Esterházy nem jelentett, sem a küldöttek közös beszámolójában nem esett erről szó. A küldötteknek a bécsi magyar külügyminisztériummal sem volt kapcsolatuk. Csak Jellacic innsbrucki látogatása után mutatott a herceg bizonyos aktivitást, de békítő javaslatai nem találtak meghallgatásra, így saját elhatározásból elhagyta Innsbruckot. Bár a horvátmagyar „kiegyenlítést" támogatta, július végén nem vett részt Batthyány és Jellacic bécsi találkozóján. A magyar... Tovább

Fülszöveg


Herceg Esterházy Pál, mint 1848-as miniszter nem sok nyomot hagyott maga után az 1848-as év eseményeiben. Nevéhez nem fűződik semmilyen kezdeményezés. Mind az angol, mind az orosz követtel kormánya utasítására vette fel a kapcsolatot. A frankfurti megbízottak kiküldéséről, okmányaik tartalmáról nélküle döntöttek, aminek nem csak távolléte volt az oka. Pázmándy és Szalay Bécsen keresztülutazva -utasításuknak megfelelőn - május 17-én konzultáltak ugyan a herceggel, de ez meglehetősen formális lehetett. A találkozásról ugyanis sem Esterházy nem jelentett, sem a küldöttek közös beszámolójában nem esett erről szó. A küldötteknek a bécsi magyar külügyminisztériummal sem volt kapcsolatuk. Csak Jellacic innsbrucki látogatása után mutatott a herceg bizonyos aktivitást, de békítő javaslatai nem találtak meghallgatásra, így saját elhatározásból elhagyta Innsbruckot. Bár a horvátmagyar „kiegyenlítést" támogatta, július végén nem vett részt Batthyány és Jellacic bécsi találkozóján. A magyar kormány politikájával ellentétes cselekedetéről nem tudunk, de az kétségtelen, hogy még Batthyány politikájával sem értett egyet. Lemondása április 4-ki nyilatkozatának megfelelően történt, s visszalépésével nem okozott kárt.
A minisztertársairól és kortársairól többnyire kritikusan emlékező Mészáros Lázár így írt Esterházyról: „Herczeg Esterházy azt tette, amit Pestről mondtak, és becsületesen végezte is; midőn gondolta hogy tovább mennek [ti. a pesti miniszterek], leköszönt. - Kár, hogy születésével, diplomáciai ismertségével nem volt önálló jellem, s így míg miniszter volt, hű volt hazájához, de segítségére nem volt". Úgy tűnik, ez a vélemény tárgyilagosan tükrözi ezt az 1848-as sajátos miniszteri pályát.
Urbán Aladár tanulmányát számunk 5-19. oldalán olvashatják. Vissza
Fülszöveg Kép

Tartalom


Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem