1.062.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Ady-értelmezések

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Pécs
Kiadó: Iskolakultúra
Kiadás helye: Pécs
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 183 oldal
Sorozatcím: Iskolakultúra-könyvek
Kötetszám: 15
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 12 cm
ISBN: 963-641-921-3
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kötetünk tanulmányai egy modernség-kutatási program részeként 1998 és 2002 között születtek. Ebben az időszakban számos olyan irányadó értelmezés látott napvilágot, melyek kapcsán - immáron... Tovább

Előszó

Kötetünk tanulmányai egy modernség-kutatási program részeként 1998 és 2002 között születtek. Ebben az időszakban számos olyan irányadó értelmezés látott napvilágot, melyek kapcsán - immáron visszatekintve - joggal beszélhetünk az Ady-lírához való viszony keretfeltételeinek módosulásáról (vö: Újraolvasó. Tanulmányok Ady Endréről). Ma már elmondható, hogy e folyamat - lezárhatatlansága ellenére is - a versek megszólaltathatóságának átrendeződéséről adott hírt. Kérdésfelvetésünk ennek megfelelően arra irányult, vajon a kánonok közti mozgások dinamizálódása befolyásolja-e - és ha igen, hogyan - a szövegek tapasztalatának horizontváltásait.
Ebből a szempontból kb. egy évtizede Ady költészete rendkívül érdekes képet mutat. Hiszen nemcsak az életmű súlypontjainak áthelyeződésével, hanem jelenkori olvasási feltételeinek - helyenként radikális - újraszituálásával kell szembenéznünk. Ez utóbbira példa lehet az, ahogyan egyre inkább előtérbe kerültek a fenomenalisztikus (tematikai érdekeltségű) modelleket lebontó retorikai interpretációk, melyek a szöveghez való visszatérésben, az újraértelmezendő és fragmentarizálódó hagyomány nyelvi újralétesítésében látják a jövő Ady-olvasásának zálogát. E könyv írásai emellett a művek hatástörténetének tervezhetetlen kimenetelű eseményeit is közel hozhatják, ezért - vállalva a részlegességet - eleve lemondanak a szerzői kánon koherenciájának megőrzéséről, biztosításáról.
Hiszen, tűnjék bármennyire is elfogultnak a megállapítás, talán kijelenthető, hogy az Ady-líra nagy elbeszélések, globalizáló ideológiák mentén történő tárgyalásának ideje lejárt. E kötetet köszönettel dedikáljuk hozzátartozóinknak, tanárainknak, fiatal pályatársainknak, támogatóinknak; és tisztelettel ajánljuk az Ady iránt érdeklődő pedagógusok, diákok figyelmébe. Vissza

Tartalom

Előszó 7
Szimbólum és/vagy allergória (H. Nagy Péter) 9
Hangszer - hang - meghallás (Palkó Gábor) 22
Jó csönd-herceg és a "gyanútlan faág" (Lőrincz Csongor) 48
A hang és a titok (Török Lajos) 63
Ősi dalok visszhangja (Palkó Gábor) 73
Líra, kód, intimitás (Lőrincz Csongor) 104
A retorika temporalitása (Lőrincz Csongor) 119
Ady-palimpszesztek (H. Nagy Péter) 134
Ady újrakomponálása az ezredvégen (H. Nagy Péter) 144
Ady-versek mutatója 180
Névmutató 181
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem