Előszó
A Lehman Brothers csőd hullámai le sem csillapodtak, jött az újabb, a gazdasági helyett egy természeti katasztrófa. Az izlandi szép nevű Eyjafjalljöku vulkán kitörését még az izlandi bankok összeomlását kísérő világméretű érdeklődést is meghaladó figyelem követte. A pénzügyi rendszer közelgő válságát, annak mélységét nem hiszem, hogy valaki is előre látta. Ha így lett volna, az előrelátók rendkívüli méretű hozamot könyvelhetnének el és mutatnának ki a 2008-as mérlegükben. Ilyen mérleget nem láttam, de nem is hallottam róla. A több száz éve nyugvó vulkán kitörése még váratlanabb volt, ennek a többszázezres, jobbik esetben otthon maradt, rosszabbik esetben repülőtereken rekedt utas a bizonyítéka.
A megpróbáltatásoknak még nincs vége, a katasztrófasorozat folytatódik. Jönnek a görögök. Elsőre csupán halkan panaszkodtak a piacra, de az Európai Unió politikai vezetésének az ingerküszöbét ezzel nem érték el. A görög kormány bevallotta bűnét, csaltak, az államháztartásról küldött statisztikai adatok hamisak voltak. A piac gyorsan döntött. A görög állampapírokat bóvli kategóriába sorolta, a CDS felár csúcsot döntött. Az Uniós döntéshozók kezdték komolyan venni a görögöket, mert újabb hírek szállingóztak, Görögország után Portugália, Spanyolország, r Olaszország, Írország - nem tudni, a felsorolásnak hol a vége - következhet. A végét ugyan még nem ismerjük, de már ismerjük a május második hétvégéjén, hétfő hajnalra meghozott Európai Unió-IMF közös mentőakció részleteit. A 750 milliárd eurós csomag első hallásra lenyűgöző, de a piaci szereplők ijedtsége és megfutamodása még kérdéses. Egy biztos, az Európai Unió időt nyert, a stabilitás fenntartásáért sürgősen újabb döntéseket kell(ene) meghozni, melyek a tagországoknak kellemetlenek lehetnek, elfogadtatásuk kényszerítő erejű, ennek ellenére mégis kérdéses.
Amíg az euróövezet a létéért küzd, itthon éppen a mai nap megalakult az új parlament. Nyolc évi koalíciós szenvedés után rossz vagy meg nem hozott döntések következményeként létrejött, és most örökül hagyott problématömeget kell gyors ütemben mérsékelni, majd felszámolni. Az új kormány a nem kis feladathoz kétharmados többséggel kezdhet hozzá. A felhatalmazás nemcsak lehetőség, hanem számonkérhető kötelezettség is.
Az itt olvasható Tanulmánykötet megjelentetésének időzítése tökéletesre sikeredett. Az első rövid tanulmány bevezetőként is olvasható, a címében szereplő négy tétel sommás összegzés az azt követő öt dolgozatról. Habár fordítva is gondolkozhatunk - inkább erre hajlanék -, a négy tétel nem összegzés, hanem kiindulópont, és az öt tanulmány részletesebben kifejti, magyarázza, indokolja a bevezető tételeket.
Vissza