Előszó
Kedves Olvasó!
Ön az Adótervezés című könyv második kötetét, a magyarországi adótervezésről szóló szakkönyvet tartja kezében. A nagy sikerű Nemzetközi adótervezés módszertani alapozására építve jelen kötetben a magyar adórendszerben rejlő adótervezési lehetőségekre koncentrálunk. A sorozat a Teszt és Példatár című kötetével válik teljessé.
A szakkönyv célja, hogy felkészítse a magyar adótanácsadókat, könyvvizsgálókat, pénzügyi-számviteli szakembereket, és rajtuk keresztül a magyar vállalkozásokat az egyre élesedő versenyre az adózás területén.
Az első fejezet az alapfogalmak ismertetése után a belföldi adótervezési sajátosságokat vizsgálja a nemzetközi adótervezés összefüggésében.
A továbbiakban a szerzők a vállalkozások életciklusához igazodóan mutatják be az alapítás, működés, átalakulás, felszámolás, megszűnés adótervezési kérdéseit.
A második fejezetben a vállalkozások alapításához kapcsolódó adótervezési kérdések kerülnek bemutatásra. A könyv külön, kiemelve foglalkozik a magánszemélyek, vállalkozások és a non-profit szervezetek alapításával, miközben már itt is utalás történik a működő vállalkozások azon adótervezési kérdéseire, amelyek az alapítási döntéssorozat meghatározó elemei lehetnek. A piacra lépés speciális területe, az akvizíció adótervezési szempontjai szintén ebben a fejezetben kerülnek bemutatásra.
A harmadik fejezet a működő vállalkozások adótervezési kérdéseit taglalja, így kiemelten foglalkozik a személyi jövedelemadó és a járulékok tervezési kérdéseivel, egyrészt a munkáltató, másrészt a munkavállaló aspektusából. A működő vállalkozások tervezésének kiemelkedően fontos területe a nyereség- és veszteségtervezés. Az adótervezésben betöltött súlyával arányosan mutatja be a fejezet a vállalkozás finanszírozás adótervezési kérdéseit, így a tőkefinanszírozás, a hitel, a kölcsön, a lízing és az egyéb finanszírozási formákat. Az adónemek szerinti adótervezés a helyi adók és egyéb adók tervezési kérdéseinek vizsgálatával folytatódik és a forgalmi adó tervezés részletes bemutatásával válik teljessé. Továbbá a munkáltató szempontjából górcső alá veszi az egyes adónemeket, és a belföldi joganyag értelmezésével segíti elő az adótervező munkáját.
A vállalkozások életének fontos, szerves része a környezethez történő folyamatos alkalmazkodás, amely az átalakulásokkal, reorganizációval valósul meg. A negyedik fejezet az átalakulás adótervezési kérdéseit tárgyalja, ráirányítva a figyelmet azokra a törvényes lehetőségekre amelyek az átalakulás során a vállalkozó számára adóelőnyöket biztosíthatnak. A fejezet utolsó része a felszámolás, végelszámolás kérdéseivel foglalkozik, mintegy lezárva a vállalkozás életét, illetve az adótervezés folyamatát.
Mivel az adótervezés egy teljes vállalati életciklusra készül, ezért a tőkekivonás terhei után ítélhető csak meg egy vállalkozás adótervezésének eredményessége, sikere vagy kudarca.
Vissza