Előszó
Elefánt Gyuri számtantanár szatmárnémetiben született, itt járt iskolába, Kolozsváron szerzett számtantanári oklevelet. Megismerte a romániai tanügy erényeit és hibáit, majd családjával Izraelbe...
Tovább
Előszó
Elefánt Gyuri számtantanár szatmárnémetiben született, itt járt iskolába, Kolozsváron szerzett számtantanári oklevelet. Megismerte a romániai tanügy erényeit és hibáit, majd családjával Izraelbe telepedett. Ma Tel Avivban él, de kevés olyan lelkes szatmárit ismerek, mint őt. Szatmári képeslapgyűjteményére bárki büszke lehetne. Ő szorgalmazta, majd sok - sok szolgálattal és utánajárással segítette, ennek a munkának a megszületését. Összehordta a nyersanyagot, így aztán nincs más feladatunk, mint rendbe szedni, kötőanyaggal egymásra rakni a neveket, számokat, visszaemlékezéseket, fényképeket, vagyis a gyűjtés termékeit.
„Míg a többi zsidó fiatal Tórát tanult a chaiderben, addig én festészetet"
Adler Ernő Kaba, azaz Elijahu Wolf Adler 1912. november 29. született Szatmárnémetiben. Apja Adler Mór, fia születésekor még nem egész ember, ahogy akkoriban mondták, még csak kereskedősegéd a 23 esztendős ifjú. Édesanyja Wieder Eugénia 22 éves, amikor fia megszületik. Házvezetőnő, írja róla az anyakönyv. A szülés odahaza, a Petőfi utca 13. számú házban történt. A szülők 1915. augusztus 15-én kötnek házasságot. Ekkor már felszabadul a segéd, kereskedő lesz Weisz Ignác vasüzletében, most már el tudja tartani a családot.
A gyermek nyolc évet élhetett Magyarországon, majd a trianoni politikai döntés következtében Szatmárnémetit Romániához csatolták, ezért Adler Kaba már román állampolgárként jelenik meg a szatmári festészeti kiállításokon. „Míg a többi zsidó fiatal Tórát tanult a chaiderben, addig én festészetet" emlékezik egyik nyilatkozatában. A tizenkétesztendős Adler Ernőt beíratják a nagyhírű nagybányai festőiskolába, ahol Thorma Jánosnál és Krizsán Jánosnál tanul festészetet. A mesterségbeli tudás, a szakma alapos ismerete nélkül nincs lehetőség művészi alkotásra, nincs lehetőség őszintén, ugyanakkor művészi módon kifejezni világlátását. A tizennégy esztendős kamasz 1926- 1929 között Budapesten folytatta tanulmányait az Iparművészeti Iskolában Sándor Béla (Győr, 1872. június. 17.-Bp., 1949. szeptember 17.) növendékeként.
Vissza