Előszó
Hosszú idő óta érlelődik bennem ennek a könyvnek a megírása. Évek óta tartok számítástechnikai tanfolyamokat a Budapesti Műszaki Egyetem Mérnöktovábbképző Intézetében, s ezek nagy része adatbáziskezeléssel foglalkozik. Munkám során számtalan esetben láttam volna jó hasznát egy olyan könyvnek, amelyben az adatbáziskezelés alapjai is le vannak írva - közérthetően. Emellett a megálmodott könyvben szerettem volna látni még egy korszerű rendszer mintapéldákkal megtűzdelt leírását, valamint egy olyan részt, ahol egy komplett példán keresztül az egész rendszert alkotó összefüggésekre is magyarázatot kapunk.
Túl azon, hogy nekem hiányzott egy ilyen könyv, a hallgatóim is állandóan valami hasonló miatt ostromoltak. Ez inspirált arra, hogy írjak egy ilyen könyvet.
Most az következne mint a legtöbb könyv bevezetőjében: helyhiány miatt..., a teljesség igénye nélkül..., rajtunk kívülálló okok miatt csak..., stb. Nem kívánok élni ezzel a lehetőséggel. Olyan könyvet akartam írni elejétől a végéig, mint amilyet az olvasó most a kezében tart. Több éves tapasztalatom alapján tudom, hogy ezeket a kérdéseket teszik fel a hallgatóim, és addig kérdeznek, amíg ilyen válaszokat nem kapnak.
Néhány szót a tartalomról:
Felhasználói szemlélettel írtam ezt a könyvet. Az I. részben az adatbázis-kezelőkkel kapcsolatos alapvető elméleti tudnivalókról írok. Ezzel remélhetőleg segítem a kezdők munkáját. Általánosan igyekeztem írni erről a témáról, csak ott "hegyeztem" ki a dolgokat a FOXPRO-ra, ahol annak működési sajátosságai igénylik azt.
Aki már rendelkezik ezekkel az ismeretekkel, annak elég a II. résztől kezdeni a könyv olvasását. Ebben a részben a FOXPRO menüfelépítését követve bemutatom a rendszer működését, a menüpontok kezelését. Minden olyan helyen, ahol ennek értelme és haszna van mintafeladatok segítik a megértést! A mintafeladatokhoz tartozó állományok megtalálhatók a lemezmellékleten.
A III. rész azoknak szól, akik már használják a FOXPRO-t illetve egyes elemeit, de szeretnék megtanulni hogyan lehet egy komplett alkalmazást létrehozni ebben a rendszerben. Itt szintén mintapéldák és állományok, valamint a tennivalók lépésenkénti leírása segíti a feladat megvalósítását.
Azt állítottam kevéssel ezelőtt, hogy felhasználói oldalról mutatom be a FOXPRO-t. Azt azonban le kell szögezni, hogy minimális programozói ismeretek nélkül nem lehet komplett alkalmazásokat létrehozni. Éppen ezért ezekről az ismeretekről a megfelelő helyen és megfelelő mértékben szó is lesz.
A FOXPRO bemutatásához a 2.5-ös verziót választottam - annak is a Windows-os változatát. Ennek az az oka, hogy ez a verzió magyarul is megjelent, a Windows-os pedig bizonyos pontokon (a platformból adódóan) többet tud, mint a DOS alatti verzió. Azonban hagy nyugtassak meg mindenkit: ugyanilyen a 2.6 verzió, és ugyanilyen mindkét verzió DOS alatti példánya is. Természetesen a DOS verziók nem "tudják" a Window-os szolgáltatásokat, de kezelésük nem tér el az itt leírtakról. Röviden: ez a könyv alkalmazható a 2.5 és 2.6 verziók DOS és Windows alatti példányaihoz is.
A magyar nyelvű menüpontok mellett zárójelben mindenütt megtalálható az angol nyelvű verziókban használt kifejezés is.
Minden valamire való helyen most kell következnie a köszönetnyilvánításoknak. Nem szeretem az ilyen kliséket, de én valóban meg szeretném köszönni hallgatóimnak, kollégáimnak azokat a körmönfont, néha a lehetetlennél is lehetetlenebb kérdéseket, amelyek rákényszerítettek - és rákényszerítenek a mai napig - hogy állandóan újragondoljam mindazt, amit az adatbáziskezelésről tudok.
Így jött létre ez a könyv.
Vissza