Fülszöveg
A 21. századot az információ és az információszolgáltatás dominanciája jellemzi. Ebben, az információs társadalomnak nevezett korszakban különösen nagy jelentősége van a hatékony informatikai alkalmazásoknak. Az információrendszer-fejlesztési munka azonban komplex, összetett tevékenység, amely több szakterületre is kiterjedő elméleti ismereteket, problémamegoldási készséget igényel, és amelyhez sok tapasztalatra, végrehajtott és bevezetett fejlesztésekre van szükség. A fejlesztési elvekről, a lehetséges módszerekről, eszközökről tehát csak olyan szakember tud érdemben szólni, aki maga is többször végigjárta ezt a göröngyös, számtalan buktatót magában rejtő útvonalat, aki fogékony az új koncepciók és technológiák átvételére és eredményes alkalmazására. Raffai Mária az elmúlt évtizedekben számos hazai és nemzetközi fejlesztési projekten dolgozott, az életciklus fázisainak feladatait, az egyes módszerek, technikák hatékonyságát, a felhasználókkal való helyes viszony kialakításának...
Tovább
Fülszöveg
A 21. századot az információ és az információszolgáltatás dominanciája jellemzi. Ebben, az információs társadalomnak nevezett korszakban különösen nagy jelentősége van a hatékony informatikai alkalmazásoknak. Az információrendszer-fejlesztési munka azonban komplex, összetett tevékenység, amely több szakterületre is kiterjedő elméleti ismereteket, problémamegoldási készséget igényel, és amelyhez sok tapasztalatra, végrehajtott és bevezetett fejlesztésekre van szükség. A fejlesztési elvekről, a lehetséges módszerekről, eszközökről tehát csak olyan szakember tud érdemben szólni, aki maga is többször végigjárta ezt a göröngyös, számtalan buktatót magában rejtő útvonalat, aki fogékony az új koncepciók és technológiák átvételére és eredményes alkalmazására. Raffai Mária az elmúlt évtizedekben számos hazai és nemzetközi fejlesztési projekten dolgozott, az életciklus fázisainak feladatait, az egyes módszerek, technikák hatékonyságát, a felhasználókkal való helyes viszony kialakításának fontosságát a valós fejlesztésekből ismeri. A fejlesztők nehézségei, az informatikai képzésben résztvevők problémái késztették arra, hogy az alkalmazásfejlesztéssel kapcsolatban felhalmozódott tudást és tapasztalatot rendezve egy olyan szakkönyv-sorozatot készítsen, amely az elméleti ismeretek mellett gyakorlati megoldásokkal segíti az informatikai rendszerek fejlesztését végző, illetve az ismereteket elsajátító szakembereket.
A sorozat magját az Információrendszerek fejlesztése és menedzselése című elméleti kötet képezi, amely megkísérli rendszerezni és összefoglalni a fejlesztési munkához szükséges módszertani ismereteket. A több mint 950 oldalas kötet a teljes fejlesztési életciklust átfogva az információrendszer szerepével, az információtechnológiai megoldásokkal: elvekkel, módszerekkel és technikákkal foglalkozik, és részletesen ismerteti a feladatokat, a megoldandó problémákat. A kötethez elemzési/tervezési mintákat is tartalmazó munkafüzetek tartoznak:
IRT1: Az első kötet a szervezeti tevékenység feltárására, a problémák, a működés megértésére szolgáló, az üzleti modell kialakítását célzó elemzési és diagnosztizálási módszereket és technikákat mutat be. Ezek a megoldások nemcsak a fejlesztési munkában, de a menedzsment-feladatok végzése során is hasznosak.
IRT2: A második kötet az IR-fejlesztés konceptuális tervezési fázisában alkalmazható elemzési és modellezési technikákat ismerteti, példákon keresztül mutatva be az adatmodell elemeit, kialakításának szabályait, valamint a rendszer funkcionalitásának tervezéséhez alkalmazható megoldásokat. A kötet egy kisebb tervezési esettanulmányt is tartalmaz, és útmutatóul szolgál a tervezési dokumentáció elkészítéséhez is.
IRT3: A sorozat jelen kötete az adatbázis-tervezéssel foglalkozik, részletesen ismertetve az adatbázisszemléletű tervezés lehetőségeit (háttértárolók, file-szervezési megoldások, adatbázis-szemléletek stb.) a korszerű relációs és objektumorientált adatbáziskezelő rendszereket, az adatbázisszabványokat (SQL szabványok), valamint a szabványos adatforgalmat (EDI).
IRT4: A negyedik kötet az elektronikus megoldásokhoz alapul szolgáló Internet hálózat mutatja be. A szakkönyv részletesen foglalkozik az elektronikus megoldások felületének, az Interneten történő megjelenésnek, a portáloknak a tervezési kérdéseivel. A felületek tervezésével kapcsolatos.
Vissza