Előszó
A római irodalom egészét kellő terjedelemben és mélységben összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A múlt század elejétől napjainkig mintegy húsz munka jelent meg e témakörből, azonban ezeknek többsége alig haladja meg a száz oldalt. Az igényesebb feldolgozások között találhatók fordítások és eredeti művek. A fordítások közül említésre méltóak Ribbeck Ottó: A római költészet története, I-II. Budapest , 1891-1893. és I. M. Tronszkij: Az antik irodalom története, Budapest, 1953. E munkák azonban részint adataikban, részint szemléletükben ma már elavultnak tekinthetők. Az eredeti művek között a legigényesebb Borzsák István két könyve: A latin nyelv szelleme, Budapest, 1942. és A római irodalom, Budapest, 1944., amennyiben a tárgyalt római szerzők elmélyült olvasásán és a legnívósabb modern szakmunkák eredményein alapulnak. A legterjedelmesebb viszont Falus Róbert: A római irodalom története, Budapest, 1970. című könyve. Mégsem tölthetik be a kézikönyv szerepét, mert az előbbiek túlságosan rövidek, az utóbbi pedig nem tudományos igénnyel készült, s ez érthető, hiszen Falus Róbert nem volt a római irodalom kutatója.
A korábbi magyar nyelvű munkák az aranykorra és az ezüstkorra összpontosítottak, az archaikus kor, de különösen a késő császárkor irodalmát éppen csak érintették. Római irodalom című munkák azonos terjedelemben és azonos súllyal kívánja tárgyalni mind a négy korszakot, azzal a nem titkolt reménnyel, hogy az egyetemi oktatás és a művelt nagyközönség elvárásait egyaránt kielégíti. A jelen kötet az archaikus római irodalom történetét nyújtja, kezdetektől Cicero felléptéig, azaz Kr. e. 81-ig.
Ahol a fordításban közölt szemelvények után a fordító neve nincs feltüntetve, ott a szerző saját fordítását közli. Az egyes fejezeteket lezáró bibliográfia a felhasznált, illetve a további tájékozódást elősegítő legfontosabb szakirodalmat tartalmazza.
Itt mondok köszönetet Borzsák István akadémikusnak értékes lektori észrevételeiért, Monostori Martinának a név- és tárgymutató összeállításáért, valamint mindazoknak a magyar és külföldi kutatóknak, akiknek eredményeit munkámban hasznosítottam.
Vissza