Előszó
Részlet:
"Tíz évvel ezelőtt jelent meg Sztálin elvtárs klasszikus műve: A Szovjetunió Kommunista (bolsevik) Pártjának Története. Rövid tanfolyam.
A munka megjelenése történelmi jelentőségű esemény volt úgy a Szovjetuniótan, mint nemzetközi kihatásában. Új alapokra fektette a Szovjetunió Kommunista Pártjának egész ideológiai munkáját, irányt szabott az egész szovjetnépet átfogó, felvilágosító politikai nevelésnek. Hatása nem korlátozódott a Szovjetunió területére. Ez a könyv elterjedt az egész világon, ebből tanulják a társadalomtudományt munkások, parasztok, értelmiségiek, akik egy új világot akarnak építeni. Ez a könyv a haladó emberiség tankönyve.
Mi a Sz. K. (b) Pártjának a története? (A továbbiakban rövidítve: Párttörténet.) Sokan egyszerűen mint a bolsevik párt történetét fogjuk fel - az elnevezés szűkebb értelmében. Valójában azonban Sztálin műve nemcsak történeti tárgyú munka. A Párttörténet a Sz. K. (b) P. Központi Bizottságának meghatározása szerint: a marxizmus leninizmus alapismereteinek enciklopédiája. A mű teljes jelentőségét csak akkor érthetjük meg, csak akkor meríthetünk belőle teljes tanulságot, ha ilyen értelemben tanulmányozzuk.
Másszóval, a Párttörténet nemcsak a történelem, hanem éppenannyira az elmélet könyve. Módszerének, tárgyalásmódjának, felépítésének eredetisége, sajátossága abban áll, hogy a marxizmus-leninizmus elméletét a bolsevik párt történetével való szerves kapcsolatában, egységében tárgyalja. A munka bevezetése megvilágítja, miért teszi a bolsevik párt története lehetővé ezt a tárgyalási módot: „A bolsevik párt hősies történetének tanulmányozása a társadalmi fejlődés és politikai harc törvényeinek tudásával, a forradalom mozgató erőinek ismeretével fegyverez fél bennünket".
Ha az elmélet általában a tapasztalat általánosítása, úgy ez a mű a bolsevik párt évtizedes harcokban, forradalmakban, szocialista építőmunkában szerzett tapasztalatainak legmagasabb elméleti fokon való általánosítása és mint ilyen, a marxista elmélet fejlődésének is legmagasabb fokát elért megnyilvánulása.
A marxizmus elmélete nem lezárt tételek rendszere, hanem folytonosan továbbfejleszthető és tovább is fejlődik."
Vissza