Előszó
A "Kohászat" gyűjtőfogalom alatt a vas és egyéb fémek, fémötvözetek gyártását, alakítását, s az ezzel foglalkozó - elméleti alapokra épülő - alkalmazott tudományt értjük. Fejlődéstörténete alapján...
Tovább
Előszó
A "Kohászat" gyűjtőfogalom alatt a vas és egyéb fémek, fémötvözetek gyártását, alakítását, s az ezzel foglalkozó - elméleti alapokra épülő - alkalmazott tudományt értjük. Fejlődéstörténete alapján a legősibb mesterségek egyikéből alakult azzá, ami ma.
Hazánkban az utóbbi évtizedek jelentették az ipar, közöttük a kohászati ipar fellendülését. Sajnos népgazdaságunk teherbíró képessége a rohamosan fejlődő és nagyon tőkeigényes berendezések hiánya miatt a technológiai változásokat csak rövidebb-hosszabb elmaradásokkal képes követni. A jelenleg folyamatban levő beruházásokkal azonban a 80- as évek elején abba a kedvező helyzetbe kerülünk, hogy műszaki szem pontból - legalábbis a metallurgiai fázist tekintve - igen fejlett, minőségileg is szinte minden igényt kielégíteni képes acélgyártó kapacitással rendelkezünk. Az acélgyártásban bekövetkező kedvező technológiaváltozás szükségessé teszi, hogy a három féléves "Acélkohászattan" teljes egyetemi tananyagát - folyamatos korszerűsítés mellett - strukturálisan is átalakítsuk, nagyobb teret engedve a konverteres acélgyártásnak, az elektroacélgyártásnak, az üstmetallurgiának, továbbá a folyamatos öntésnek.
Az új "Acélkohászattan I" jegyzet - figyelembe véve az újabb elméleti ismereteket, az említett strukturális változásokat, továbbá az SI-mértékrendszer következetes alkalmazását - az acélgyártás elméleti alapjait foglalja össze a termodinamika, ill. a reakciókinetika nyújtotta lehetőségek messzemenő felhasználásával. A tudományág alapvető tételei, összefüggései, törvényei, gyakorlati alkalmazásai, valamint technológiai módszerei ismertetése mellett a jegyzet nagymértékben szem előtt tartja a pedagógiai-didaktikai követelményeket, az ideológiai-világnézeti és politikai nevelés fontosságát, nagy figyelmet szentelve annak, hogy a didaktikai szempontok ne kerüljenek ellentétbe a szaktudomány rendszerével és szerkezeti egységével.
Az átdolgozott "Acélkohászattan II" jegyzet a martinacélgyártás mellett az üstmetallurgiát, továbbá a hagyományos és folyamatos öntést foglalja magában. Az újonnan összeállított "Acélkohászattan III" jegyzet a konverteres acélgyártás, továbbá az elektroacélgyártás sajátosságait tárgyalja, s kitér a nagytisztaságú acélok egyéb előállítási lehetőségeire is.
Vissza