Előszó
A felsőoktatási reform során három félévesre bővült, de egy egységet képező acélgyártás tananyagának részeként, időrendi sorban Dr. Simon Sándor egyetemi tanár Acélgyártás I. és Acélgyártás II....
Tovább
Előszó
A felsőoktatási reform során három félévesre bővült, de egy egységet képező acélgyártás tananyagának részeként, időrendi sorban Dr. Simon Sándor egyetemi tanár Acélgyártás I. és Acélgyártás II. jegyzeteit követően, tartalmát tekintve a tárgy programjával összhangban, felépítésében az emlitett jegyzetek anyagával dialektikus egységben készült az Acélgyártás III. c. jegyzet.
A jegyzet az acélgyártási technológiák közül az oxigénes eljárásokat, valamint az elektroacélgyártást tartalmazza. Az oxigénes eljárásokon belül részletesen az LD-eljárással foglalkozik, mely az utóbbi 2 évtizedben a világon termelt acél mennyiségét tekintve a második helyre került, messze maga mögött hagyva a szélfrissitéses eljárásokat és megelőzve az elektroacélgyártást is.
Az acél leöntése témakör keretében kerül tárgyalásra a folyamatos öntés, melynek fejlődési üteme azonosnak Ítélhető az LD-eljárás elterjedésének ütemével.
Részletesen foglalkozik a nagytisztaságu acélok előállításával, annak elméleti alapjaival. A technológiák közül a vákuumban történő gyártás és átolvasztás, továbbá az acél vákuumkezelése, valamint az elektrosalakos eljárás kap nagyobb teret, az igen nagyszámú, röviden felvázolt eljárások között.
Remélve, hogy a jegyzet a metallurgus kohómérnökképzésben az elvárásokat kielégíti, a javitó szándékú észrevételeket előre is hálásai köszönöm.
Végül köszönetemet fejezem ki Szőke László c. egyetemi docensnek, a Vasipari Kutató Intézet igazgatóhelyettesének a jegyzet lektorálásával kapcsolatos alapos munkájáért, valamint Károly Gyula tudományos munkatársnak, a jegyzet szerkesztésében mutatott segítőkészségéért.
Miskolc, 1970. január
Dr. Csabalik Gyula
Vissza