Fülszöveg
Róbert Powell, Ph.D., Angliában, Readingben született, matematikát és statisztikát tanított a Brighton Egyetemen. Számos könyv szerzője, ebben a könyvben a zodiákus történetéről szóló doktori disszertációját mutatja be.
A zodiákust először a babiloniak definiálták körülbelül 2500 évvel ezelőtt, de ennek az eredeti definíciónak az alapja mindmáig ismereden volt. A babiloniak zodiákusát, melyet sziderikus zodiákusként ismerünk - mivel közvedenül a csillagokhoz képest van meghatározva (a latin sidera „csillagok"-at jelent) -, évszázadokon át alkalmazták az ókori világban, egészen Indiáig terjedően. A sziderikus zodiákust meg kell azonban különböztetnünk a nyugati világban elterjedten használt tropikus zodiákustól, melyet az i.sz. második század közepén vezetett be az asztrológiába Klaudiosz Ptolemaiosz, görög csillagász. Ptolemaiosz hatása olyan erős vok, hogy az Indiában fennmaradó változattól eltekintve, a sziderikus zodiákus ismerete elveszett, és a tropikus zodiákus vált...
Tovább
Fülszöveg
Róbert Powell, Ph.D., Angliában, Readingben született, matematikát és statisztikát tanított a Brighton Egyetemen. Számos könyv szerzője, ebben a könyvben a zodiákus történetéről szóló doktori disszertációját mutatja be.
A zodiákust először a babiloniak definiálták körülbelül 2500 évvel ezelőtt, de ennek az eredeti definíciónak az alapja mindmáig ismereden volt. A babiloniak zodiákusát, melyet sziderikus zodiákusként ismerünk - mivel közvedenül a csillagokhoz képest van meghatározva (a latin sidera „csillagok"-at jelent) -, évszázadokon át alkalmazták az ókori világban, egészen Indiáig terjedően. A sziderikus zodiákust meg kell azonban különböztetnünk a nyugati világban elterjedten használt tropikus zodiákustól, melyet az i.sz. második század közepén vezetett be az asztrológiába Klaudiosz Ptolemaiosz, görög csillagász. Ptolemaiosz hatása olyan erős vok, hogy az Indiában fennmaradó változattól eltekintve, a sziderikus zodiákus ismerete elveszett, és a tropikus zodiákus vált uralkodóvá.
A zodiákus történetének ez a részletes tanulmánya, melyet 2004-ben adott be először Ph.D munkájaként Róbert Powell, az eredeti zodiákusnak megfelelő, méltó helyére állítja vissza a sziderikus zodiákust, nyomon követve történetét a babiloniakhoz, az i.e. ötödik századba. Az eredeti zodiákus újrafelfedezésének óriási jelentősége van, melynek kulcspontja az, hogy a sziderikus zodiákus jegyei mind harminc fok hosszúságúak és közel egybeesnek az azonos nevű tizenkét csillagászati konstellációval, miközben a tropikus zodiákus jegyei, mivel azok a tavaszponúioz képest kerültek meghatározásra, ma nincsenek közvetlen kapcsolatban a nekik megfelelő zodiákusi csillagképekkel, a napéjegyenlöségek precessziójának köszönhetően.
A zodiákusnak ez a gondosan felderített története az egyiptomi dekánokró\ és az indiai nakshatrákxól is tartalmaz fejezeteket, feltárva ezen Egyiptomban és Indiában eredező sziderikus felosztások kapcsolatát az eredeti babiloni zodiákushoz. A ma széleskörűen használatban lévő tropikus zodiákus történetét átvilágítva arra az ellentmondásra is fény derül, mely a „zodiákus kérdés"-t {tropikus vs. sziderikus) övezi, rámutatva, hogy a tropikus felosztás eredetileg egyáltalán nem zodiákus volt, hanem egy, az évszakok leírására szolgáló naptár. Ez a harminc éves kutatómunkának gyümölcsét felölelő könyv nem csupán kutatók számára ajánlott, hanem az általános olvasónak is, és a legtisztább és legátfogóbb munkát nyújtja a zodiákus történetéről, amely valaha megjelent.
„Róbert Powell disszertációja egy olyan problémára hívja fel a figyelmet, mely alapvető az égbolttal kapcsolatos legkorábbi reflexiókkal kapcsolatban: az égbolt számbavételének problémájára a csillagok és konstellációk koordináta-rendszerbe rendezésével A szerző egy segédeszközt is bemutat, mely hasznos lehet további kutatómunkához: a rekonstruált babiloni csillagkatalógust. "
Professor Grazyna Rosinska, Tudománytörténeti Intézet, Lengyel Tudományos Akadémia
Vissza