Előszó
Részlet a könyvből:
RAKONCZAY ZOLTÁN
(Országos Természetvédelmi Hivatal, Budapest)
A természetvédelem távlati programja
Hazánkban az elmúlt 4 évtized alatt kereken 300 természetvédelmi terület létesült 80 ezer hektáron. Köztük egy nemzeti park (Hortobágy) és három tájvédelmi körzet (Tihany, Badacsony, Mártély).
Az Országos Természetvédelmi Hivatalhoz beérkezett javaslatok, valamint a Hivatal által végzett felmérések alapján még legalább további 400 ezer hektár kiterjedésű, többé-kevésbé érintetlen terület szorul védelemre. Ezzel a védett területek aránya a jelenlegi 0,9%-ról több mint 5%-ra emelkedne.
A védelemre kijelölt területek fele erdő, a másik fele pedig a legszélsőségesebb termőhelyen álló szikes legelőkből, szikes tavakból, mocsarakból, lápokból, zsombékos savanyú rétekből, egyéb vízfelületekből és vízpartokból, futóhomokos területekből és elkarsztosodott vagy karsztosodásnak indult legelőkből tevődik össze.
Ezek közül mintegy 200 ezer hektár részlegesen mezőgazdasági művelés alatt áll, gyakorlatban azonban csak a művelési ága az, de számottevő termelés nem folyik rajta. Ez megkönnyíti e területek védelem alá helyezését. Általában megállapítható, hogy a legértéktelenebb, még erdőtelepítésre sem alkalmas mezőgazdasági területek az ország legértékesebb természetvédelmi területei lehetnek.
A távlati program végrehajtása 15 évet vesz igénybe. Az előkészületek 1975-re befejeződnek. Közben természetesen a legveszélyeztetettebb területek védelem alá helyezése nem áll meg.
A program végrehajtása után a már meglevőkkel együtt 5 nemzeti parkunk (Hortobágy, Bugac, Bükkfennsík, Aggtelek, Őrség), 40 tájvédelmi körzetünk, kb. 150 országos és mintegy 3000 helyi jelentőségű természetvédelmi területünk lesz.
A védett területeken kívül különös súlyt kívánunk helyezni a legveszélyeztetettebb növény- és állatfajok védelmére és ezek génrezervációinak kialakítására.
A jogi feltételek adottak, szélesíteni kell a társadalmi bázist és meg kell teremteni a szükséges szervezeti valamint pénzügyi feltételeket.
Vissza