1.067.081

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Weisshaus Aladár vezette szocialista népmozgalom története (1927-1945) (dedikált példány)

Különlenyomat a Múltunk 1993. 2-3. számából

Szerző
,
Kiadó:
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 115 oldal
Sorozatcím: Múltunk
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: Gadanecz Béla és Gadanecz Éva szerzők által dedikált példány. Különlenyomat.
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a füzetből:

Weisshaus Aladár (Budapest, 1887. december 21. - Budapest, 1963. november 23.) Egri Júlia varrónő és Weisshaus Sándor lóvasúti konduktor legidősebb gyermekeként látta meg a... Tovább

Előszó

Részlet a füzetből:

Weisshaus Aladár (Budapest, 1887. december 21. - Budapest, 1963. november 23.) Egri Júlia varrónő és Weisshaus Sándor lóvasúti konduktor legidősebb gyermekeként látta meg a napvilágot. Mivel az apa később a Déli Vaspálya Társaság (DV) kalauza lett, a fiú az ő váltakozó szolgálati helyei szerinti főgimnáziumokban, Nagykanizsán, Sopronban és Szombathelyen folytatta középiskolai tanulmányait. 1910-ben ő is a DV szolgálatába lépett. A vasúti tisztképzőt elvégezve hivatalnok a DV Üzletigazgatóságán. 1910-ben belepett a Magyarországi Szociáldemokrata Pártba és csatlakozott a Magyar Vasutas c. lap köré tömörülő, sajátosan illegális vasutasmozgalomhoz. 1918-ban az MSZDP III. választókerületi szervezetének vb-tagja. 1918-1919-ben a Magyarországi Vasutasok Szövetségének függetlenített titkára. 1919-ben az I. kerületi és a budapesti központi munkástanács tagja. Az ellenforradalom győzelme után a vasutasokat a szakszervezetük melletti kitartásra és a szociáldemokrata párthoz való csatlakozásra ösztönözte. 1920 januárjában őrizetbe vették, augusztusban másfél évi börtönre ítélték. 1921 júliusában szabadult. 1922 tavaszáig függetlenített vezetőként, majd az MSZDP vállalatainál végzett tisztviselői munka mellett dolgozott a vasutas-szakszervezet újjászervezésén.
A húszas évek elején mozgalmi tevékenységének irányát döntően az önálló vasutasmozgalomhoz való viszony határozta meg. Mindenekelőtt ennek feladása állította szembe Peyer Károllyal, s ennek támogatása közelítette 1922-ben az illegális Kommunisták Magyarországi Pártja újjászervezésén munkálkodó Landler Jenőhöz. 1923-tól tagja a szociáldemokrata pártellenzék intézőbizottságának, s az MSZDP 1924. áprilisi kongresszusán az ellenzék vezérszónoka.
Kun Béla és társai bizalmatlanul fogadták a KMP-ben, mivel Landlerral együtt annak a vasutas-szakszervezetnek a vezetője volt, amely 1919-ben szemben állt az értelmiségellenes, egalitárius irányzat térhódításával, s Szamuely Tibor, Szántó Béla és Rákosi Mátyás ellenében védte a vasutasoknak a vasúti közlekedés sajátosságaiban gyökerező szerzett jogait. E szakszervezet vezetősége Weisshaust bízta meg azzal, hogy a helyszínen szerezzen érvényt határozatuknak, mely szerint a június eleji dunántúli részleges vasutassztrájkot békésen kell leszerelni és meg kell akadályozni, hogy Szamuely rögtönítélő bíróság elé állítsa a vasutasokat. Kun sohasem bocsátotta meg Weisshaus akkori szerepét. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem