1.066.283

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A vörös kerék I-II.

1. csomó - Tizennégy augusztusa

Szerző
Fordító
Budapest
Kiadó: Katalizátor Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 863 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN: 963-863-965-2
Megjegyzés: Fekete-fehér térképpel illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

„Ki tudná a begyepesedett és konok emberi lénynek átadni mások távoli örömét és bánatát, hogy megértse azokat a mértékkülönbségeket, megtapasztalja azokat a tévelygéseket, amelyeket maga soha nem... Tovább

Előszó

„Ki tudná a begyepesedett és konok emberi lénynek átadni mások távoli örömét és bánatát, hogy megértse azokat a mértékkülönbségeket, megtapasztalja azokat a tévelygéseket, amelyeket maga soha nem élt át? Nem elég erős ehhez sem a propaganda, sem a kényszer, sem a tudományos bizonyíték. (...) A művészet képes kapcsolatot teremteni ember és ember között, és meghosszabbítva a rövidre szabott földi lét idejét, teljes egészében átadni, a maga valóságában életre kelteni és sajáttá tenni mások hosszú élettapasztalatának súlyát, szenvedéseit, színét és ízét" - írja Alekszandr Szolzsenyicin az irodalmi Nobel-díj átvételére írt előadásában, 1970-ben. Amelyet azonban nem olvashatott fel személyesen, hiszen nem utazott el Stockholmba az átadó ünnepségre, mert attól félt, hogy utána nem térhet vissza hazájába. Szolzsenyicin előadásában, ahogyan a fenti idézetből is kicseng, a művészet feladatát a különböző nyelvű, kultúrájú népek közötti közvetítőként, az egymásról való tudás lehetőségeként határozza meg. Ezért is állítja gondolatmenetének középpontjába, és értelmezi a maga számára Dosztojevszkij „a szépség menti meg a világot" kijelentését, hiszen az elszigetelődést, a széthullást a szépség, a művészet hidalhatja át. Az irodalom egy nemzet élő emlékezete, a világirodalom pedig azon szellemi közösség alapja, amely közösségben különbségek, másságok kerülnek egymás mellé, mintegy kommunikálhatnak egymással. Így válhat az elvont világszemlélet a világ szemléletévé, a különböző világok látásává. Szolzsenyicin történelmi, politikai kontextusát is figyelembe véve érthetjük meg csak a fentiek kétségbeesett igazságát. Hiszen a szovjet rendszer idejében a bezár(ul)tság egyszerre érvényesült szellemi és fizikai szinten. Míg a szovjet ideologikus irodalomnak az eszmék tolmácsolása, addig az olyan irodalomnak, mint amilyet Szolzsenyicin is írt, pontosan az előbbi eszméknek, ideológiáknak a megingatása volt a feladata. Irodalom és ideológia ilyen szoros egybefonódása adhat okot a Szolzsenyicin-életmű hullámzó megítélésére.
Itt azonban Szolzsenyicin műveinek közvetítő szerepét kell kiemelnünk, hiszen aki olvasta az Iván Gyenyiszovics egy napját (1952, megjelent 1962) vagy a Gulag szigetvilágot (1963-1968), olyan világot ismerhetett meg, amelyet szerencsés esetben nem tapasztalt, olyan börtön- és lágervilágot, amelynek a megírásával Szolzsenyicin pontosan a megszüntetésére tett kísérletet. Ezért nem jelenhetett meg hazájában közvetlenül megírását követően a Gulag szigetvilág, csak 1989-ben, viszont Párizsban orosz nyelven már 1973-ban kiadták. A Gulag szétszórt szigetei az elszigetelődés, bezártság helyei, amelyeket Szolzsenyicin hitelességre törekvő ábrázolásmódja szigetvilággá igyekszik összefogni, lágertársainak visszaemlékezéseit is krónikásként történelmi-irodalmi élő emlékezetté összegezni, és a fenti bevezető idézet szellemében közvetíteni más világok számára. Vissza

Tartalom

I. KÖTET
REGÉNYTÉRKÉP (ELŐSZÓ) / 13
1. FEJEZET / 21
A kaukázusi hegylánc. - Szanya Lazsenyicin az állomásra megy. - Az ő falusi világa. - Az első újsághírek. - Találkozás Varjával. - A lány hívja. - Hogyan találkozgattak azelőtt. - Varja élményei a háború első napjaiban. - Lebeszélné a fiút a katonáskodásról.
1. SZ. DOKUMENTUM / 29
augusztus 5. - Paléologue francia követ II. Miklós cárhoz
2. SZ. DOKUMENTUM / 29
augusztus 13. - Joffre marsall feljegyzése
3. SZ. DOKUMENTUM / 30
augusztus 14. - II. Miklós Szazonov miniszterhez
2. FEJEZET / 30
A lélek nincs felkészülve a háborúra. - Siránkozás. - Szanya éjjel a vonaton. - A Lazsenyicin család története. - Napfelkelte a sztyeppen. - Látogatás Lev Tolsztojnál. - Nem tud eligazodni a sok igazság között. - Búcsú a sztyepptől. - Kitekintés a kubányi gazdálkodásra.
3. FEJEZET / 37
Irina haragban van a férjével. - Azt erősítsük, ami van. - Reggeli az anyóssal. - A család élete. - A ház és a park.
4. FEJEZET / 43
Kszenyija ébredése. - A bátyja a páncélszekrénynél. - Hol tanuljon Kszenyija? - Beszélgetés Irinával a függőágyban. - A gazdálkodók szokásairól. - Nevetséges vagy mesterkéletlen? - Levél Jarik Haritonovtól.
5. FEJEZET / 50
Zahar Tomcsak rosztovi ügyletei. - Melyik gimnázium a legjobb? - Beszélgetés Aglaida Fedoszejevnával. - Elintézte, hogy Kszenyija az igazgatónőnél lakjon. - Kszenyija sikerei. - Csak egyet felejtett el megkérdezni Tomcsak.
4. SZ. DOKUMENTUM / 55
augusztus 24. - A francia külügyminisztérium Paléologue pétervári követhez
6. FEJEZET / 55
Roman Tomcsak magánya. - Utazásai. - Politikai ábrándok. - Hogyan adta át a pénzt a terroristáknak.
7. FEJEZET / 59
(Miről írtak az újságok?)
8. FEJEZET / 65
Szaratovkin kereskedő. - Megkönnyebbülés a halálos ágynál. - A haza serlege. - A nyári Pjatyigorszk. - A bádogos műhelye. - Az anarchizmus kisugárzása. - Ki kell érdemelni a bizalmat! - A fekete kút.
9. FEJEZET / 75
Zahar Tomcsak visszatér a gazdaságba. - „A háború az ördög ostoba mesterkedése." - A szakemberek felmentetése. - Jevdokija félelmei. - „Én táplálom Oroszországot!" - Tomcsak haragszik a fiára. - Ki kell venni a lányát a tanfolyamról. - Ábrándozás a hősről. - Irina szereti a talányos dolgokat. - Kibékül a férjével. - Pici zászlók Kelet-Poroszország térképén.
10. FEJEZET / 84
A Második Hadsereg törzsénél. - Szamszonov tábornok nem tud lépést tartani az események menetével. - A seregek felkészületlensége. - Támadás a semmibe. - Viták Zsilinszkijjel. - A szállásmester visszaérkezése a frontparancsnokságról. - Martosz tábornok győzelmének híre. - A gyávaság bélyege. - Az ezredes a nagyhercegtől hozott irattal.
11. FEJEZET / 94
Vorotincev látogatása Szamszonovnál. - A Második Hadsereg problémái. - Ki rendelkezik Artamonov hadteste fölött? - Vorotincev odamegy. - A kódolatlan szikratáviratok. - A vacsora.
12. FEJEZET / 107
Vorotincev távozik Osztrolenkából. - Nincsenek tökéletes törzsek. - Az Első Hadsereg csatája Kauschennél és Gumbinnennél. - Súrlódások a vezérkarral. - Rennenkampf nem üldözi az ellenséget. - Hova tűntek a németek? - Megelőzik a fogatoszlopot. - Hogyan fogadta Oroszország a háborút? - A katonai ranglétra. - Az éjjeli úton. - A katonai reform története. - Az „ifjútörökök". - Versenyben a német vezérkariakkal. - A hadjárat terve. - A tábornokokról. - Az éjszakai út.
13. FEJEZET / 117
Megkönnyebbülés elmenni a háborúba. - Levacsov tábornok tanácsa. - Szerelem vagy kötelesség? - A szülők viszálya. - A szerencsés házasodás. - Valami elveszett. - Minden, ami növekszik, kérgesedik. - A személyes drámák kicsinyes volta. - Távirat távirat után.
14. FEJEZET / 122
Jaroszlav Haritonov. - El van ragadtatva a katonáktól. - Zavarok a menetelésekben. - Benyomások a német komfortról. - Groholec törzskapitány tréfái. - Kozeko hadnagy és a naplója. - Az üres Poroszország nyomasztó. - A német származású törzskariak.
15. FEJEZET / 132
Neidenburgban, tűzoltás. - Lenartovics zászlós és Fedonyin katonaorvos. - „Minél rosszabb, annál jobb." - Kell-e segíteni a sebesülteken? - Nálunk minden rossz. - „Ez itt nem az egyetem!"
16. FEJEZET / 139
Soldau városa. - Vorotincev megtalálja Krimovot. - Az itteni hírek. - Ki tudjuk-e használni a lovasságot? - Egyetértés és véleménykülönbség. - Itt vannak a németek.
17. FEJEZET / 147
Ismét bizonytalankodás: merre támadjunk? - Angol vendég Szamszonov törzsénél. - A törzs áttelepszik. - Az angollal ismertetik valamennyi hadtest helyzetét. - Útközben. - Megérkezés Neidenburgba. - Harc a közelben. - Ebéd, pohárköszöntők. - Távirati megbeszélés Artamonovval.
18. FEJEZET / 155
Nyecsvolodov tábornok a hadtesttartalék parancsnoka. - A szembejövőket kikérdezik a csatáról. - Rajcev-Jarcev kapitány. - Hírek az értelmetlen csapatáthelyezésekről. - Bischofsburg, zavarok a hadtesttörzsnél.
19. FEJEZET / 163
Katonák a kútnál. - Haritonov hadnagy és Csernyega őrmester. - Kozeko a naplóját írja. - A préda. - Tiszti csapat a hadtesttörzstől.
20. FEJEZET / 167
Nyecsvolodov összegyűjti erőit. - Szmiszlovszkij ezredes. - Ágyútűzben. - A szarv hegye. - A belozerszkiek engedélyt kérnek, hogy ne vonuljanak vissza.
21. FEJEZET / 173
Született parancsnok. - A németeket feltartóztatták. - Éjjeli helytállás Rothfliess vasútállomásánál. - Nyecsvolodov és Szmiszlovszkij. - A csillagok alatt. - A hallható és a hallhatatlan beszélgetés. - A tartalékot otthagyták és megfeledkeztek róla. - Visszavonulási parancsok.
22. FEJEZET / 183
Lenin hazardírozási hajlama. - Harc az egyesülni akarók ellen. - A gondtalan élet elandalít. - Maga mászott bele a csávába! - Ganyeckij sikeres ügyintézése. - Halálos veszedelemben a parasztok miatt. - A pénz a párt keze és lába. - Hogy megdönthessük a kapitalizmust, kapitalistává kell lennünk. - Elutazás Nowy Targból. - A közelállók váltogatásának törvénye. - Az évek, amikor sokan leszakadtak. - Hogyan lehetne kihasználni a szerencsés háborút? - Már nem lehet békítgetni. - Az otthoniak hibái. - Hogyan küldte el Inesszát Brüsszelbe? - Nágya. - A forradalmár barátnő kötelessége. - Az Uljanov család számvetése. - Svájc előnyei. - Hogyan lehetne megfordítani a Kereket? - A krakkói pályaudvaron. - Nem megállítani kell a háborút, hanem kiterjeszteni! - Németország szövetséges. - Hozzák a sebesülteket. - A háborút polgárháborúvá kell változtatni!
23. FEJEZET (Helyzetkép augusztus 26-ig) / 201
Az oroszok furcsaságai német szemmel. - A porosz hadsereg elszakad Rennenkampftól. - Leváltják a parancsnokokat. - A német hadtestek elvonása a Mámétól, és ennek hatása a háború menetére. - Segítenek az orosz rádiógramok. - Hadi cselekmények augusztus 26-ig. - Hogyan alakult Szamszonov hadseregének bekerítése. - Tannenberg és környéke.
24. FEJEZET / 205
Nehéz a tehetséges ember helyzete a hadseregben! - Francois tábornok. - Konfliktus a parancsnoksággal Stallupönennél. - Magyarázat a történelem számára. - Megszületik az oroszok bekerítésének terve. - Hindenburg és Ludendorff. - A csapás előtt.
25. FEJEZET / 211
Artamonov tábornok és a háború terhei. - Hadteste erősítést kap. - Frangois hadtestének talánya. - Mit kell csinálni csata előtt, és mit csinált Artamonov? - Éjjeli autózás a csapatok lelkesítése végett. - A Viborgi Ezred. - Vorotincev nem találja a helyet, ahol a leghasznosabb lehetne. - Az usdaui álom. - Friss reggel. - A játékoroszlán. - Arszenyij Blagodarjov. - Francois tábornok kirándulása. - Tüzérségi tűzben. - Ég a malom. - A visszavert német támadás. - Füstben. - Vorotincev és Blagodarjov átvág a csatatéren. - Az erők összefogása. - Arszenyij felesége, Katyona. - A feldúlt birtokon. - A Neuschlotti és a Péter-ezred támadása. - Váratlan visszavonulási parancs, - Vorotincev hányattatásai. - A csatát elvesztettük. - Artamonov nem teljesíti a parancsot. - „Állok, mint a szikla."
26. FEJEZET / 245
Bevonultunk Allensteinba. - Pervusin ezredes. - A hadtestparancsnok elutasítja javaslatát. - A valószínűtlen város. - Kljujev tábornok. - A pilóta hírei a jobbszárnyról.
27. FEJEZET / 250
Martosz tábornok, az akkurátus ember. - Harckészültség és hadtestének tönkretétele. - Az Orlau alatti csata. - Hogyan mérte fel Martosz a poroszországi helyzetet? - Sáncolás. - Sikertelen kísérlet arra, hogy Kljujevtól segítséget kapjon. - A Mühlenért folyó csata. - Parancsot kap, hogy vonuljon Allensteinba. - Azzal fenyegetőzik, hogy nyugdíjba megy.
28. FEJEZET / 256
Szamszonov gyötrődik Neidenburgban. - Mi van Mingin hadosztályával? - Zavaros jelentés Blagovescsenszkijtől, a jobbszárny összeomlott. - Artamonov tartja magát, „mint a szikla." - A másnapra szóló hadseregparancs elkészítése. - Séta a városban. - A menekülő estlandiak. - „Kétszersült nélkül!" - Krimov jelentése: összeomlott a balszárny is. - Artamonovot leváltják.
29. FEJEZET / 260
A hátborzongatóan üres város. - Kezdődik a fosztogatás. - Jaroszlav felszereli magát térképekkel. - Kozeko az önellátást védelmezi. - Haritonov szakasza is. - A katonák lakomája kakaóval.
30. FEJEZET / 271
Blagovescsenszkij tábornok el van keseredve. - A 6. hadtest pánikszerű éjszakai menekülése.
31. FEJEZET / 276
„Die höchste Zeit." - Szamszonov kétségei. - Egy merész csapás megment! - Imádkozás. - Artamonov feladja Soldaut. - A Második Hadsereg helyzetjelentése. - Szamszonov látnoki álma. - Nagyboldogasszony napja. - Előre kell menni! - Véleménykülönbségek a törzsben. - Elutazás és az utolsó távirat.
32. FEJEZET (augusztus 27.) / 284
Az augusztus 27-i hadi események áttekintése. - A németek nem hisznek a sikerben, elaprózzák elképzeléseiket. - Éjszakai hadműveletek Waplitz falunál.
33. FEJEZET / 286
Martosz álmatlan éjszakái. - Kljujev nem jön! - Martosz tovább harcol. - Megsejti, hogy az ellenség éjjel támad. - Szasa Lenartovics álmatlanul sajnálkozik. - Éjszakai riadó. - Botorkálás a sötétben. - Támadás ködben. - Szasa ábrándozik. - Wittmannsdorf reggeli látképe. - Emlékezés Jelenykára.
34. FEJEZET / 294
A neidenburgi komendáns gondjai. - A kórház áttelepítésre készül. - Vorotincev kifaggatja a légnyomást kapott Haritonovot. - Tánya Belobragina. - Vorotincev összegzi a helyzetet. - Bismarck sziklájánál. - Jelentést tesz Szamszonovnak.
35. FEJEZET / 302
Szamszonov reggel útnak indul lóháton. - Blagovescsenszkij újabb visszavonulásról tesz jelentést. - Martosz parancsnoki harcálláspontján. - Martosz győzött, és visszavonulást javasol.
36. FEJEZET / 306
Vorotincev keresi, kikkel fedezhetné Neidenburgot. - Beszédet intéz az estlandiakhoz. - Nagyszerű, Estlandi Ezred!
37. FEJEZET / 310
Vorotincev kozákokkal felderítésre megy. - Találkozás Francois tábornokkal.
38. FEJEZET / 314
A hadvezér gesztusai. - A főparancsnokság utasításai zavart okoznak. - Francois tábornok bekerítésre törekszik. - A megszállt Neidenburgban. - Két francia arisztokrata.
39. FEJEZET / 318
A törzs tisztjei elkészítik a „csúszó pajzs" tervét. - Szamszonov gondolkodással töltött nadraui órái. - Menekülnek a narvaiak és a koporjeiek. - Megállítják őket. - Szamszonov megszégyeníti a megfutamodókat. - Amiben nem igazolhatja magát az ember... - Szamszonov beleegyezik az általános visszavonulásba. - Elvezényli Martoszt a hadtest éléről.
40. FEJEZET / 323
Az első vereség megadta a hangot. - A tábornoki rangjelzés mint az alkalmatlanság jele. - Kljujev tábornok viselkedése. - Ostoba augusztus 28-ai rendelkezései. - A Névai Ezred céltalan csatája Kämmereiwaldban. - A Dorogobuzsi Ezred utóvédszolgálatban. - Kabanov ezredes. - A 13. hadtest visszavonulási parancsot kap.
41. FEJEZET (augusztus 28.) / 330
Az orosz főparancsnokság Berlin elleni támadásra készül. - Az Északnyugati Front törzsének be nem avatkozó magatartása. - Blagovescsenszkij pihenni viszi a hadtestét. - Artamonov hadtestének nincs parancsnoka. - Hiábavaló az oroszok középen aratott győzelme. - Az augusztus 28-ai hadműveletek áttekintése a német oldalról. - Rennenkampf nem jön. - A porosz hadvezetés eláll a bekerítéstől. - Francois megvalósítja.
42. FEJEZET / 334
Szanya és Kotya bevonul a hadseregbe. - Búcsú Moszkvától. - Nem követtek-e el hibát? - A Csillagvizsgáló. - Jókedvvel a jövőbe. - Söröző az Union alatt. - Mi választotta le Szanyát Tolsztojról? - Az ugrás és az állam. - A nép boldogsága és a narodnyikok. - A nép és az értelmiség. - A társadalmi rend és a lélek rendje. - A történelem áramlása. - Ha megszólal a trombita. - Talányok.
43. FEJEZET / 348
Csernyega szokásai. - Az őrmester irányítja az üteget. - Éjszakai indulás a Slaga-M. felé. - Ösztönösen védekezésbe mennek át. - Átengedik a visszavonulókat. - Aki nem ment ki innen, az nem is fog.
5. SZ. DOKUMENTUM / 355
augusztus 29. - A legfelsőbb főparancsnokságtól
44. FEJEZET / 355
Krisztus nem emberkéz alkotta ábrázolásának napja. - Szamszonov Novocserkasszkra emlékezik. - Nincs többé védelem. - Szamszonov beleszól a zászlóaljak feladataiba. - A fenségesen felkelő nap. - Rossz hírek az erdődben. - Szamszonov új állapota. - A törzs tisztjeinek javított terve. - Az egységek összekeveredése Orlaunál. - Szamszonov búcsúja a csapatoktól. - Vorotincev jelenléte fölösleges. - A törzs továbbmegy.
45. FEJEZET / 362
Szasa Lenartovics az egész napot pergőtűzben tölti. - Hol a kiút? - Esti hírek a visszavonulásról. - Lenartovics dezertál. - Visszavonulási jelenetek. - A háború értelmetlen volta. - Lenartovics Szamszonov tábornokba ütközik. - Önöknek, csernyigoviak, külön köszönet.
46. FEJEZET / 368
A 13. hadtest visszavonulását akadályozó nehézségek. - Megkönnyebbülten fogadják a visszavonulási parancsot. - Az utóvédek meghaltak. - A hadtestek keresztezik egymást a grünfliessi erdőben. - A lovasság távozása. - Lövik a gyalogságot. - Az eljövendő összeomlás előjelei.
47. FEJEZET / 372
Emlékezés a kosztromai gyermekkorra. - A mezei istentiszteletek. - A Vorotincev nemzetség. - A test tehetetlensége. - Vorotincev és Blagodarjov a grünfliessi erdőben. - Haritonov is csatlakozik hozzájuk. - A térkép, a menekülés terve. - Találkozás Lenartoviccsal. - Nem olyan könnyű fogságba esni.
48. FEJEZET / 380
Már nem fájnak a sértések. - A törzs tanácstalankodása. - Támadás Saddek alatt. - Szamszonov megpróbálja elbocsátani a törzset. - Baklanov sírja. - Szamszonov tábornok utolsó órái.
II. KÖTET
49. FEJEZET (Az augusztus 29-30-i harci cselekmények áttekintése) / 21
29-én este bezárul a német gyűrű. - Az oroszok meg sem próbálják kívülről áttömi. - A frontparancsnokság utasítása Rennenkampfnak: álljon meg. - Összevisszaság. új parancs: induljon Allenstein felé. - Tolpigo lovashadosztályának bolyongásai. - Az 1. orosz hadtest 29-én egész nap nem kezd támadást. - Sirelius csapatai 30-ára virradó éjszaka Neidenburg irányába vonulnak. - Francois 30-án reggel: átmenni ellentámadásba! - Foglyul ejtik Martoszt. - Recsegni-ropogni kezd a gyűrű. - Megerősítik. - Sirelius időt veszít. - Kondratovics tábornok dezertál. - Zsilinszkij értelmetlen utólagos aktivitása.
50. FEJEZET / 26
Vorotincev csoportja. - A vágóhíd udvarán éjszakáznak. - Hajnal az erdőben. - Találkozás a dorogobuzsiakkal. - Ismerkedés. - Hogyan jöttek idáig a dorogobuzsiak. - Jóllaknak. - A tamboviak. - Együtt tovább? - Vorotincev és Lenartovics hordágyon cipeli a halott Kabanovot. - Sírhelyet választanak. - Kacskin így is, úgy is tudja csinálni. - Gyászistentisztelet reggel az erdőben.
51. FEJEZET / 39
Mind gyengébbek az összekeveredett orosz egységek kitörési kísérletei. - Pervusin tábornok három szuronyütötte sebe. - Groholec. - Csernyega.
52. FEJEZET / 43
A 13. hadtest helyzete. - Kljujev tábornok kapitulációra készül. - A kitörést önként vállaló csoportok: Vegyernyikov kozákkapitány, Szuhacsevszkij alezredes.
53. FEJEZET / 48
Lev Tolsztoj Blagovescsenszkij tábornokon kipróbált elmélete. - A frontvonaltól távol átszervezik a 6. hadtestet. - Nyecsvolodov parancsot kap, hogy vonuljon Willenberg felé.
54. FEJEZET / 50
Nyecsvolodov tábornok szerencsétlen története. - Indulunk a mieink felmentésére. - Willenberg ostromának terve. - Szakadozik a német gyűrű! - Összevonják az erőket a hadműveletre. - Nyecsvolodov csapatait visszarendelik...
55. FEJEZET / 55
Vorotincev gondolatainak áramlása. - A régi kínai jóslat. - Nappal fekve lapul a csoport. - Kidolgozzák az éjszakai kitörés tervét. - Lenartovics töprengései a kis balta fölött. - Fényszóró! - Kilőtték. - Kitörés, indulunk!
56. FEJEZET / 61
Ismét Neidenburgban vannak az oroszok. - Éjszaka a hadikórházban. - Egy kozákfőhadnagy Martosz őrkíséretéből. - Kihallgatja őt Sirelius. - A Lámpás Hölgye. - Tanya Belobragina átértelmezi a dolgokat. - Az oroszok elvonulnak. - Tánya a testére tekerve rejti el az ezredzászlót.
57. FEJEZET / 66
(augusztus 31.)
Francois ellentámadása Neidenburg ellen. - Zsilinszkij pánikszülte direktívái. - A Második Hadsereg törzse megmenekült. - Rennenkampfnak vissza kell vonulnia. - Gurko tábornok Allensteinban, a harmadik helyen törték át a gyűrűt.
6. SZ. DOKUMENTUM / 67
Augusztus 31. - Az orosz vezérkari iroda cáfolata.
58. FEJEZET / 67
Csata után. - A katlan képe egy ló szemével. - Lovak. - Eldobált hadfelszerelés. - Emberek. - Orosz hadifoglyok. - Fogságba esett tábornokok. - Koncentrációs tábor.
7. SZ. DOKUMENTUM / 72
Szeptember 1. - A legfelsőbb főparancsnokságtól.
59. FEJEZET / 72
Más-más jellemű emberré alakult Szasa, illetve Veronika Lenartovics. - A két nagynénit, Adaliját és Agnyesszát hevítő láng. - Meddőnek bizonyul igyekezetük, hogy megfelelő jelleművé formálják Veronikát. - Renegát kor. - Likonya. - A két lány életfelfogása. - A nénik bánkódnak a háború első napjaiban fellángoló szégyenletes hazafias érzelmek miatt. - Az Állami Duma üléséről. - Veronyáról és Likonyáról pedig minden lepereg.
60. FEJEZET / 80
A két nagynéni a dolgok határozott tisztázására készül. - A Szép, az Igaz és az Igazságos közötti kapcsolatról. - Vera Zaszulics. - Bírósági felmentésének története. - A forradalom fénylő csillagainak sora. - Szofja Perovszkaja. - A forradalmár és a közkeletű erkölcsiség. - A népakaratosok II. Sándorra vadásznak. - Szofja és március tizennegyedike. - Március tizennegyedike utáni nevek. - A XX. század fordulóján. - Dora Brilliant. - Marija Szpiridonova. - Bicenko-Kamerisztaja. - A terror szépsége és filozófiája. - Zsenya Grigorovics. - Ivan Kaljajev és maskarás jelenései. - Mihail Szokolov. - Natasa Klimova. - Tánya Leontyjeva. - Tamara Princ. - Aki nem jutott el a tettig. - A szocdem nők szürkék. - Jevlalija Rogoznyikova. - Csak kezdődjön el, a többire fütyülünk! - Hogyan felejthetné el bárki a hősnőket?...
61. FEJEZET / 91
Anton bácsi arcképe. - Megpecsételődött sorsa, az „Anton tüze". - Zokogás és gúnykacaj II. Sándor meggyilkolása miatt. - Anton tudatos önneveléssel készíti fel magát a terrorra. - A vérpadon elszenvedett halál gyönyörűsége. - Fel kell lázítani a flottát a cár ellen! - A sveaborgi lázadás. - A Dubaszov elleni merénylet. - A nagybácsit kivégezték, az unokahúgának meg nincs becsületbeli kötelessége? - Ki kezdte? - A világot megtisztító forradalmár jogai. - A terror szárnyas paripa. - Veronika kétségei. - Az erkölcsi tisztaság viszonylagos. - Nem annak tragikus a sorsa, akit meggyilkoltak, hanem annak, aki a csapást mérte rá. - Robbantás az Aptyekarszkij-szigeten.
62. FEJEZET / 100
Szeptember 14. és március 14. - Felbukkan Azef. - Petrov-Voszkreszenszkij esete. - Szolgálta-e Bogrov az ohrankát? - Sárral dobálják az akasztófát. - Miért nem magyarázta meg senki? - Ellentmondások örvényei. - A hősi tett szépsége.
AZ ELŐZŐ CSOMÓPONTOKBÓL
63. FEJEZET / 114
Bogrov nagyapja és apja. - Bogrov politikai fejlődésének kezdetei. - Útkeresése. - Jelleme. - Külseje. - Az elkényeztetettségtől a próbatételek felé. - A kijevi anarchisták főkolomposai között. - A központi politikai terror minden más módszernél különb. - Ellenkezést vált ki belőle az, ahogyan az anarchisták a koncon osztozkodnak. - Elkeseredik a forradalom bukása miatt. - Nem csak a proletariátus szorul védelemre. - Teret kell nyerni. - Tanulmányozni az ohrankát! - Bogrov játszik Kuljabko lovaskapitánnyal. - Csekély juttatások. - A valószerűség látszatáért tett gesztusok. - Első letartóztatása. - Bogrov tisztázza magát társai vádjaival szemben. - A forradalom és a rendőrség közötti rés. - Lökést ad neki Azef lelepleződése. - A legalkalmasabb céltábla: Sztolipin. - Sztolipin és az önkényuralom. - Sztolipin és a zsidók. - Bogrov hűsége. - Dendisége és egyetemi vizsgái. - Kijevre ráunt, de hová menjen? - Petrov-Voszkreszenszkij példája. - Bogrov Pétervárott. - Von Kottennel flörtöl. - Találkozik Sztolipinnel a vízműveknél. - A központi terror csak akkor lehet sikeres, ha egyéni. - Látogatást tesz Jegor Lazarevnél. - Nyilatkozat Sztolipin meggyilkolásáról. - Lazarev nemet mond. - Minden szétfolyni látszik... - Bogrov a Riviérán üdül. - Újra Kijevben. - A betölthetetlen űr. - 1911 tavaszának zsidóellenes eseményei. - Megfelelő golyót a megfelelő szívbe. - Maguktól jönnek Kijevbe! - Magányos készenlét.
64. FEJEZET / 132
Közzétették az ünnepségek programját. - Cirkuszi rúdmászás. - Dnyeperi csónakosok? - Az első merész lépés az ohranka felé. - Látogatás Kuljabko házában. - Valószerű történetté kell szőni a múlt töredékeit. - A „Nyikolaj Jakovlevics"-verzió. - Ráharapnak a mundéros fajankók! - Nem fogadja el a színházjegyet. - Egy kis szusszanás. - Hogy beérjen a terv. - Elszalasztotta volna?... - Belépőjegy a Kereskedő ligetbe. - Egy jól időzített telefonhívás.- „Kedves apa. anya!" - Díszkivilágítás. - Ne élvezze-e még egy kicsit az életet?... - Két lépésnyire a cár tarkójától. - A cár csak egy név. - Nehogy pogrom legyen. - Nem látta, nem találta. - Miért nem kérdez Kuljabko semmit? - Bogrov éjszakai levele. - Az éber küzd az álmossal. - Nem állnak össze a változatok. - Túljátszottá volna? - Tovább kell szőni a mesét, megbabonázni őket! - Az Európa Szállóban. - Hipnotizáló mesék ötvözete. - Tikkasztó gyötrődés. - Rendőr áll Bogrov ajtaja előtt. - Színházjegyet szerez. - Ott van már a zsebében! - A színház előcsarnokában. - Megint túllőtt a célon, elküldik. - Egy vargabetűt tesz és visszamegy. - A kiöltözött nézők között. - Figyelik vagy nem figyelik? - Az első szünet. - Szaladjon haza. - Az utolsó pillanat! - A céltábla. - Véssétek örökre emlékezetetekbe!
65. FEJEZET (Pjotr Arkagyjevics Sztolipin) / 158
Pjotr Sztolipin életének központi magja ifjúságától kezdve. - Az újraosztásos földközösség hibái, és annak világnézeti értelmezése.- Az eredendő mir-ben nem osztották újra a faluközösség tagjainak földjét. - A faluközösség megszilárdulása az I. Péter által bevezetett fejadónak köszönhetően. - A szocialisták véleménye a faluközösségről. - Nem a földhiány, hanem a kilátástalan megkötöttség. - Sztolipin hivatali pályájának kezdete, a mezőgazdaság iránti elkötelezettsége. - Kormányzó Szaratovban. - A zavaros orosz-japán háború. - Szaharov főhadsegéd meggyilkolása. - Az első Sztolipin elleni merényletek. - Hogyan gyógyítsuk meg a falut? - Az 1904. évi kormányzói beszámoló. - Sztolipint belügyminiszterré nevezik ki. - Milyen volt az első összehívott Állami Duma. - Milyennek látták Sztolipint? - Szembenállásuk. - Sztolipin érvei a faluközösség megreformálása mellett. - Kiéleződik viszonya a Dumával, peterhofi konzultációk. - Engedni vagy feloszlatni? - Dmitrij Sipov: legyen kadet a minisztertanács. - Sztolipin érveit elfogadták, miniszterelnök lett. - Viszonya az október 30-ai Manifesztumhoz. - A választójogi törvény hibái. - Sztolipin irányvonalának centrum jellege, az első lépések az orosz alkotmány felé. - Oroszország szétzilálódik. - A forradalmárok mind pimaszabbak. - A helyi hatóságok gyengék. - Gyújtogatások, pusztítás vidéken. - Rosszul alkalmazzák a katonaságot. - Forrongás a katonai egységekben, az agitátorok sikere. - Rendelet az első Duma feloszlatásáról. - Sztolipin a falu javára fordítja a cár akaratát. - A Duma megtört. - Eszer kiáltvány a hadsereghez. - Forradalom Finnországban. - A finnek különleges jogai. - A sveaborgi lázadás. - Ha kemény az irányvonal, kevesebb az áldozat. - A trón elbátortalanodik. - Robbantás az Aptyekarszkij-szigeten. - Sztolipin nem mond le! - Mi az a „sztolipini terror"? - A társadalom a ten-or védelmében lép fel. - Sztolipin a Téli Palotában. - Él-e még az orosz monarchia? - Hogyan lehet összeegyeztetni a politika kemény vonalát a reformokkal? - Ilyen volt a jelleme: ha látta a helyes utat, elindult rajta. - A monarchista szorult helyzete. - Merényletsorozat. - Sztolipin minden nap fel van készülve a halálra. - A parasztreform fő gondolata. - A reform fő kérdése az újraosztásos földközösség. - Miként tették azt béklyóvá az előző cárok uralkodásának idején, sőt. a legutóbbi évek során is. - Az uralkodó réteg önös félelmei. - Nem lehet a parasztot tulajdon nélkül hagyni. - Az 1861. évi reform második része. - Az uralkodó és Sztolipin közötti kapcsolat aranykora. - Az Alaptörvények 87. cikkelye. - Hiába hívták meg a minisztertanácsba a közélet szereplőit. - Rendelet a parasztok polgári egyenjogúságáról. - Rendelet a járási zemsztvókról. - A vallásszabadsággal kapcsolatos rendeletek. - A zsidók egyenjogúságáról szóló törvény előkészítése. - Késleltetik az összes rendelet kibocsátását. - Rendelet a faluközösségből kihasított földekről és a személyi tulajdonú tanyákról. - A második Duma összehívása. - Leszakadt a mennyezet a Taurisz-palotában. - Sztolipin és a kormánynyilatkozat. - Sztolipin átfogó programja. - A Duma nem kedveli a mindennapos munkát. - Cereteli nagyhangú szónoklatai. - A kadetok hallgatnak. - A szocialisták fenyegetőznek. - Sztolipin külleme és válasza. - „Nem fognak megfélemlíteni!" - Sztolipin válasza Moszkvának. - Válasza a rögtönítélő hadbíróságok ügyében. - A Duma a terror mellett foglal állást. - A Duma zavarja a komoly munkát. - Sztolipin érvei a nagybirtokok felosztása ellen. - „Nagy megrázkódtatások kellenek nekik." - A progresszív társadalom nem tudja elviselni Sztolipint. - Eszükbe fog még jutni Sztolipin a negyedik Duma idején! - Sztolipin igyekszik megmenteni a második Dumát. - Összeütközése Zurabowal. - A Sztolipin család a Jelagin-palotában. - Bölcs, aki fegyverrel a kezében enged. - A reformok késleltetése az orosz XIX. században. - II. Miklós mindent elmulasztott. - Meg kell tanulni az alkotmány alapján működni. - Éppen az alkotmány megmentése érdekében kell módosítani a választójogi törvényt. - Pengeélen, szakadékok között húzódó irányvonal. - Titkos megbeszélések a jobboldali kadetokkal. - A kadetok nem tudnak és nem is akarnak építeni. - A második Duma feloszlatása. - A június 16-ai Manifesztum. - A választójogi törvény módosításának lényege. - A „június 16-ai" közvélemény. - V. Maklakov kései Sztolipin-értékelése. - A zemsztvók jogkörének bővítése. - A zemsztvók helye Sztolipin politikájában. - A zemsztvókat érintő tényleges tettei. - Sztolipin beszéde a harmadik Duma megnyitásakor. - Forradalom volt-e vagy rablóhadjárat? - A föld népe. - Sztolipin szabadságfogalma. - A cári hatalom mint Oroszország történelmi vívmánya. - Rogyicsev; „Oroszországnak nem is volt történelme". - A „Sztolipin-nyakkendő". - Kihívás párbajra. - A merényletek pedig folytatódnak. - Ott temessék el, ahol majd meggyilkolják. - Gucskov szerepe a harmadik Dumában, a tőle kapott változékony támogatás. - Sztolipin tiszteli a megalapozott vitát. - Szükséges és sürgős intézkedései közül egyet sem tudott keresztülvinni a Dumán. - Sztolipin válaszbeszéde az Azefről szóló interpellációra. - Lopuhin árulása. - Azef szerepe és alakja. - Sztolipin önmagáról szóló jóslata. - A föld jelenti Oroszországot. - Hosszúra nyúló viták a földreformról a harmadik Dumában. - Hogyan forgatták ki az „erősekről" szóló mondatot. - Jobboldali támadások a reform ellen. - Sztolipin idegen a felsőbb szférákba tartozók számára. - Hogy megváltoztatták hozzá fűződő viszonyukat! - A cár döntéseinek változékonysága. - Mindig úgy megy audienciára, hogy táskájában ott a lemondásáról szóló nyilatkozat. - A tengerészeti státusok ügyét érintő epizód, amely kis híján a lemondásával végződik. - Az uralkodó és Sztolipin közötti viszony igen sérülékeny. - II. Miklós lelki alkata és államvezetői szokásai. - A monarchista szeretete és kötelessége. - A monarcha feledékeny. - Sztolipin és Vilmos császár. - Külpolitika? - A hercegovinál válság. - Sztolipin véleménye a szövetségesekről. - Oroszországnak nincs miért háborúznia. - A forradalom befejeződött. - Az állam oszlopa. - „Oroszország nincs megelégedve önmagával." - A földreform sikerei. - Az áttelepülések története, és hogyan igyekeztek akadályozni. - Az áttelepülések sikerei Sztolipin idején. - Sztolipin szibériai utazása. - Lábadozik az orosz élet. - A forradalmárok elutasítása. - Macievics pilóta kihívása. - Sztolipin különleges helyet foglal el a pártok spektrumán belül. - Csak a szférák nem tudnak kibékülni Sztolipinnel. - Változik a cár viszonya Sztolipinhez. - Konfliktus Iliodor kapcsán. - Az orosz kabinet nem hatalom. - Körös-körül ellenségek. - Raszputyin. - Kudov. - A nyugati zemsztvók problémája. - Sztolipin erre vonatkozó tervezete. - Amikor először terjeszti be a Dumának. - Az Államtanács összetétele. - Vitte benne betöltött szerepe. - Érdemes volt-e ennyire makacskodni? - A tervezetet megbuktatták, Sztolipin beadja lemondását. - Beavatkozik az özvegy anyacárné. - Az uralkodó meghátrál. - A 87. cikkely kemény alkalmazása. - Érdemes volt-e alkalmazni? V. Maklakov véleménye erről. - A parlamentáris demokráciák megpróbáltatásainak előszele? - Gucskov becsapja az ajtót. - Sztolipin elkeseredetten védekezik az Államtanácsban. - Mentegetőzik a Dumában. - A Duma bosszút liheg. - Maklakov sérteget. - A kadetok bosszúja. - Puriskevics a baloldaliak tapsára vár. - A gyalázat napja. - Sztolipin úgy érzi, szétzúzták. - A parasztokat nem hallgatják meg. - Sztolipint úgy kezelik, mint bukott embert. - El innen, aztán majd megtudják, mennyire szükség lenne rá! - Sztolipin testamentuma. - Pontos számítás a végrehajtásához. - A program sorsa. - Rossz előérzet nyomasztja azon a nyáron. - Sztolipin nem kívánatos az ünnepségeken. - Nehezére esik odautazni. - Kurlov a biztonságért felelős vezetők között. - Kurlov mint embertípus. - Az udvar sok jelét adja a miniszterelnök semmibevételének. - Sztolipin nem kap őrizetet. - A golyóálló mellényt visszautasítja. - Bogrov akár negyvenszer is lőhetett volna. - Elkésett, kényszeredett figyelmeztetést kap Kurlovtól. - Védtelen a színházban. - Kurlov nem szolgál újabb értesülésekkel. - Az utolsó percek. - Eldördülnek a lövések. - A gyilkos külleme. - Sztolipin megáldja az uralkodót. - A cár nem ment oda hozzá.
66. FEJEZET / 244
Mi is az állami szolgálat? - A feljebb jutás helyes módszerei. - Kiküldetés Pleve portréjáért. - Kurlov az első lépcsőfokokon. - Veszélyes időszak ez a magas állásúaknak. - Kurlov a trónnak is, a liberálisoknak is igyekszik a kedvére tenni. - Ne ejtsünk foltot egymás becsületén. - Haragszik Sztolipinre. - Kurlov a forradalmi események elől Franciaországba megy szabadságra. - Nem csak a beosztás, a pénz is fontos. - Kijevi hivatali ténykedése, új pártfogói. - Szpiridovics és Kuljabko. - Bensőséges viszonya Kuljabkóval pénzügyekben. - Az uralkodó kedveli. - Gyorsan emelkedik a ranglétrán. - Miniszterhelyettes lett. - Kuljabkót és Verigint is húzza magával felfelé. - És máris a csendőrhadtest parancsnoka. És tábornok. - Szletov csoportja. - Nagy tapintattal vesz igénybe titkos munkatársakat. - Pénzügyi gondok. - Az uralkodó utazásain Kudov a biztonsági parancsnok. - El akarná foglalni Sztolipin helyét. - A kijevi ünnepségek biztonságát őrzi. - Értesülésekkel jelentkezik Bogrov. - Hogyan tudná a legjobban felhasználni az ügynököt? - Az értesülések eljutnak a főkormányzóhoz és Sztolipinhez. - Zajlanak az ünnepségek. - Sztolipin nem kapott meghívást a cári hajóra. - Biztonsági gondok hosszú sora. - Sztolipin semmiről sem tud. - Kuljabko nagyon izgul az első felvonás alatt. - A telefonlehallgatás ötlete. - Kudov mindvégig titkolózik Sztolipin előtt. - A lövés utáni pánik. - Hogyan lehetne kiragadni Bogrovot az ügyészség kezei közül? - A védekezés hidegvérű terve. - Sok erélyes letartóztatást foganatosítanak. - Kokovcov rideg. - Ha Sztolipin meghal, mindent rá kell fogni.
67. FEJEZET / 263
Hírek keltek szárnyra Kijevben. - A sebesült állapotáról. - Ki hát a gyilkos? - Összeesküvésről beszélnek. - A színházjegyet a titkosrendőrség adta! - Ujjongás az ohranka szégyenén. - De hiszen egész Oroszország védtelen! - Szenzációs részletek. - Maga Sztolipin készítette elő a gyilkosságot! - A kadet sajtó hangneme. - Az eszer KB üdvözli a gyilkosságot. - Le kell mosni a hősről az ohrankával való kapcsolat gyalázatát! - Hírek arról, milyen nagyszerűen tartja magát. - A Novoje vremja hangneme. - Könyörgő istentiszteletek.
68. FEJEZET / 270
Elkapkodta a dolgot, nem sebezte halálra! - Bogrov közvetlenül a merénylet után... - És amikor már lehiggadt... - Teljesítette kötelességét. - Megkönnyebbült, nem kell már őriznie a titkot. - Sajnálja Kuljabkót. - Jegyzőkönyvbe veszik, miért kímélte meg az uralkodót. - Hát még mindig nem értik?... - És nem kér védőt. - A Koszoj Kaponyir börtönben. - A csendőr alezredes tanácsa. - Mondjon le a hőstettről, de meneküljön meg? - Emlékei a Riviéráról. - Monte Carlo termeiben. - Sorra veszi hányattatásainak éveit. - Ha már megmenekülni nem tud, legalább az ohranka nyakába varrja magát!
69. FEJEZET / 278
A sebesült öntudatán van. - Megkönnyebbülés az első nap után. - Semmit sem tudhat meg, senkit sem hívathat magához. - Lebeg a szelleme. - Az uralkodó csak nem jön. - A nyomozó. - Kokovcov. - Táviratok. - Könyörgő istentiszteletek. - És a végső határvonalon sem szűnünk meg gondolkodni. - Sztolipin felidézi a legfontosabb éveket. - Szeptember 16. - Az uralkodó csak nem jön. - Leomlik az állványzat, hisz megjósolta. - Lesznek-e örökösei, akik folytatják a nagy tetteket? - Kijevben temessenek el. - Szeptember 17. - Az uralkodó csak nem jön. - De jó lenne egyszeriben a jövőben teremni! - Szeptember 18. - Nem jött el. - Nem a mi dolgunk, hogy a Te akaratodat mérlegeljük. - Eszméletvesztés.- A végső perc. - Afanaszjev doktor Sztolipinről.
70. FEJEZET / 286
Pánik tör ki a kijevi zsidók között, a kormány védelmet biztosít nekik. - A jobboldaliak viszonya a meggyilkolthoz. - Mindenki látta, hogy az uralkodó semmibe vette. - Az orosz sajtó hangneme. - Az európai sajtó hangneme. - A koporsót átviszik a kolostorba. - A temetés.
71. FEJEZET / 291
A tárgyalás titkossága a kormány ellen fordul. - Bogrovnak nem engedik meg, hogy kiegészítse vallomását a bíróság előtt. - A fő tanúk kihúzzák magukat a vallomástétel alól. - A tárgyaláson nem vezetnek jegyzőkönyvet. - Bogrov megváltoztatja vallomását: ő hűséges titkosügynök, Sztolipint véletlen folytán ölte meg. - Kuljabko vallomása: Sztolipin tudtával! - Bogrov az utolsó szó jogán az ételről beszél. - Az ítélet. - Búcsúlevelet ír szüleinek. - Sietnek a kivégzéssel. - Utólag még egyszer kihallgatják a halálraítéltet.- Ivanov alezredes. - A kihallgatása jegyzetek alapján. - Nem sajnál a becsületével fizetni? - Bogrov nem akar meghalni! - Négyszemközt a rabbival. - Az akasztás. - És milyen jó így az összes hivatalos személynek.
72. FEJEZET / 300
Parádé a lóversenytéren. - A színházban, a cári páholyból nézve. - Ha lemond, életben maradt volna. - A cár Alixszal beszélget Sztolipinről. - Katonai parádé szeptember 15-én. - Ünnepség Ovrucsban. - Látogatás a kijevi gimnáziumban. - A csernyigovi hajóút. - Az ottani ünnepség. - A halálhír. - Az uralkodó a kórházban. - „Nem vesztek még ki Oroszhonban a Szuszanyinok." - Elutazás Kijevből. - Kinevezték Kokovcovot. - Pihenés a vasúti kocsiban. - A szeretett jacht. - Ünnepségek Szevasztopolban. - De ki lesz a belügyminiszter? - A cár már előre élvezi a livadiai új palotát. - A palota megtekintése. - A cár legkedvesebb helyei a tenger fölött. - De nehéz Oroszország bíborköpenye. - Nem lehetne Kurlovot kinevezni? - Cári kegyelem az eljárás alá vontaknak. - Mennyivel könnyebb Kokovcovval! - Nem kell annyira sajnálni azokat, akik már nincsenek.
73. FEJEZET (A cári könyörület) / 312
A társadalom sokat vár a vizsgálattól. - A Truszevics-féle vizsgálat titkos és korlátok közé van szorítva. - Kurlov kénytelen nyugállományba vonulni. - Rafinált védekezése. - Az Államtanács határozata. - Enyhítések felsőbb befolyásra. - Kurlov védekezése a továbbiakban még rafináltabb. - Sulgin szenátor vádhatározata. - Az Államtanács támogatja a vádat. - Az aggastyánok kölcsönösen kisegítik egymást. - Az uralkodó kegyelmet adott. - Az ország állapotának szimbóluma. - Mi töltötte el az állami aggastyánok lelkét? - Hogy is ne veszíthették volna el Oroszországot? - Kigúnyolják a zemsztvóval kapcsolatos elgondolást. - Szobrot állítanak Sztolipinnak - és megcsúfolják emlékét.
74. FEJEZET / 321
Gondtalan fiatal évek, ifjonti kedvtelések. - Katonai szolgálat, katonai kedvtelések. - A cári vadászat. - Utazás Keletre. - Merénylet kísérlet Ocuban. - Szibériai benyomások. - Megismerkedik Alixszal. - Leánykérés, eljegyzés. - Vőlegénység, londoni látogatás. - III. Sándor betegsége. - Vágyódás Alix után. - A beteg állapota romlik, a trónörökös első állami feladatai. - Fél és védtelennek érzi magát. - Alix Livadiában. - Miklós uralkodásra készül. - Atyja hirtelen halála. - Úton a cár koporsójával. - A temetés. - A ceremoniális kötelezettségek terhe. - Az esküvő. - Az ifjú pár visszavonul Carszkoje Szelóba. - Miklóst fojtogatják a papírok. - Hogyan tudatosíthatná magában, mi egy uralkodó osztályrésze? - A nagybácsik tanácsai. - Pobedonoszcev? - Vitte? - Megváltoztatott döntések. - Mást-mást mondanak a tanácsadók. - "Alaptalan ábrándok." - A tveri tállal történtek, mint rossz előjel. - Külpolitikai bonyodalmak. - Titkos szövetség a franciákkal. - Vilmos a pártfogó szerepében. - Ki kell békíteni Németországot Franciaországgal! - Hárman együtt megfékezték Japánt. - Vilmos császár Oroszország keleti feladatáról. - Miklósnak kedves a Kelettel kapcsolatos gondolat. - Anglia az örök ellenség. - A titok, amelyet nem egészen tárt fel előtte atyja. - Megkoronáztatása újjászületést ígér. - A hodini mezőn agyontaposottak, vajon rosszat jelentenek? - A francia követ bálján. - Kegyelem a bűnösöknek. - Jégeső a nyizsegorodi kiállításon. - Külföldi utazás. - Megbízott a franciákban. - A boszporuszi partraszállás ötlete. - A tanácsadók alkalmatlanok. - A cári pár szokásai, amelyeket nem tudnak megérteni a legfelsőbb körök. - Barátság Vilmossal, közös ázsiai dolgaik; Miklós átengedi a Csiaocsoui-öblöt a németeknek. - Próbálják-e elfoglalni Port Arthurt? - Vilmos a Kelet cárjává avatja Miklóst. - Kavarog a feje a diplomáciától. - Kuropatkin elképzelése a fegyverzetfejlesztés visszafogásáról. - Orosz jegyzékek a többi államnak, válaszok a béketervről. - A Hágai Konferencia. - Miklós csalódott. - A magánélet előnyei. - A búr háborúval kapcsolatos érzelmek. - Keleti kilátások. - Az 1900. évi kínai hadműveletek. - Nincs béke Oroszországon belül sem! - Az 1899. évi egyetemi sztrájk. - Az engedetlen diákokat behívják katonának. - A finnországi kedvezmények. - Összeegyeztethető-e a zemsztvo az egyeduralommal? - A népművelési miniszter meggyilkolása. - Enyhe rendszabályok. - A társadalom kérlelhetetlensége. - Szipjagin meggyilkolása. - Bárcsak mindenki békében élhetne! - Kedvelt foglalatosságai. - Dinasztikus gondok. - Fivére, Georgij halála. - A kormányzás nehézségei. - Kitart a felfogása mellett. - A cár szíve Isten kezében van. - Monsieur Philippe és leleplezői. - Oroszország ázsiai küldetése. - Vilmos szívből jövő együttérzése. - A miniszterek véleménykülönbségei Ázsia kérdésében. - Miklós jobban ismeri a Keletet és azt, hogy mi hasznos Oroszországnak, mint ők. - Lecsillapíthatatlan a művelt oroszok forrongó elégedetlensége. - Az orosz távol-keleti politika kibontakozása. - Érdekütközés Oroszország és Japán között Koreában. - Az Ito márkival folytatott tárgyalások sikertelensége. - Szövetségesei nincsenek, Oroszország magára van hagyatva. - A cár bizalmas segítői megkerülik a minisztereket. - Bezobrazov államtitkár, a diktátor. - Szárovi Szerafim szentté avatása. - A cár érzelmei Szárovban. - Megalakul a távol-keleti helytartóság. - A hesseni hercegnő halála. - Megkezdődik az orosz-japán háború. - Meg kell torolni a japánok pimaszságát! - Kuropatkin szándékai.- Alix áldott állapotban van. - Cári időtöltések. - A tanult ifjúság Japánnal szimpatizál. - Az országok egymás közötti viszonya. - Katonai kudarcok sorozata. - Az uralkodó a katonai ceremóniákon. - Istentiszteletek. - Ocu szimbólummá vált. - Állami megbeszélések. - A cári család életének évi rendje. - Családi elzárkózás, bensőséges kapcsolatok. - A cár felkeresi a csapatokat, hogy megáldja őket. - A trónörökös születése. - Vilmos hűsége. - Port Arthur körül van zárva. - A liaojangi csatavesztés. - Megrendült önbizalom. - Pleve meggyilkolása. - Szvjatopolk-Mirszkij kinevezése. - Mi a társadalommal szembeni helyes viselkedés? - Alix a szülés után. - Vadászatok, ezredlátogatások. - Georgi Krétával kapcsolatos kérése. - Újabb ezredek felkeresése, megáldása. - A cár maga is szívesen kimenne a keleti frontra! - Újabb vereségek ugyanott. - Alekszejev tábornok leváltása. - Vilmos kitartóan szorgalmazza a japán háború folytatását. - Elküldjék-e a balti hajórajt Keletre? - A hajóraj hosszú búcsúztatása. - Orosz hadihajók angol halászokat vettek tűz alá, konfliktus Angliával. - Vilmos habozik az orosz hajóraj szénellátásának dolgában. - Hát Franciaország? - Vilmos átnyújtja a hármas szövetség tervezetét. - Szvjatopolk enyhít a rendszabályokon. - A társadalom a hatalom kasztrálását követeli. -Az 1904. évi önjelölt „zemsztvo-kongresszus". - Bankett-kampány. - „Le az önkényuralommal!", utcai zavargások Pétervárott és Moszkvában. - Tanácskozások, hogyan lehetne csillapítani a forrongást. - Kényszerű pétervári lét a ködös homályban. - Megoldhatatlan problémák. - Környékbeli vadászat. - Áldásosztás a csapatoknál télen. - Port Arthur feladása. - 1905 köszöntése, remények. - Szergej bácsi nyugállományba vonul. - Kartácstűz a vízszentelésen. - A pétervári sztrájk. - Érdemes-e felutazni a Téli Palotába, és beszélni a munkásokkal? - A politikai petíció. - Hatósági intézkedések a demonstrációt megelőzően. - Az uralkodó imái. - A katonák kénytelenek voltak lőni. - A cár bűnbánata. - Dmitrij Trepov lett a pétervári főkormányzó. - A cár szavára van szükség? - A munkásküldöttség fogadása. - Vilmos elküldi a maga tervét arról, hogyan kellene lecsillapítani a belső békétlenséget. - Szergej bácsi meggyilkolása. - A dinasztia fogoly. - A zavargások, zendülések, rablások kiterjednek az egész országra. - A rendbontások elfojtásához sem erő, sem kellő meggyőződés nincs. - A művelt osztály sztrájkmegmozdulásai. - Hogyan lehetne rábírni őket, hogy engedelmeskedjenek a hatóságoknak? - Kérlelhetetlenségre van-e szükség, vagy engedékenységre? - Kérlelhetetlen manifesztum és nagylelkű rendelet születik ugyanaznap. - A miniszterek a képviselők összehívásáról szóló leiratot is kierőszakolják. - A mukdeni vereség. - Oroszország érzékeny egyensúlyi állapotban. - A társadalmi megnyilvánulások elszabadult hangneme. - A csuzimai csata. - Gucskov fogadása. - Elviseljük a szégyent, és keressük a békéhez vezető utat? - Vilmos felajánlja békeközvetítői szerepét. - Vittét delegálták a tárgyalásokra. - Miklós azok sikerét is, de sikertelenségét is reméli. - Bánatot okoz a megkötött békeszerződés. - Találkozás Björköben. - Vilmos kikényszeríti Miklósból a titkos megállapodást. - A városok és a zemsztvók küldöttségeinek fogadása. - Határtalanok az alkotmánypártiak követelései. - Peterhofi tanácskozás a Dumáról. - Apró nyári örömök. - Sietni kell-e a Duma összehívásával? - Fékevesztett rendbontások a birodalom különböző területein. - Kirándulás a finn sziklaszigetekre. - Miklós grófi címet adományoz Vittének. - A belső zavargások még fenyegetőbben terjednek. - Semmiképpen sem szabad erőszakot alkalmazni! - Vasutassztrájk. - Moszkva víz nélkül maradt. - Senki sem hajlandó várni. - Kirill morganatikus házassága. - A miniszterek elerőtlenedtek. - A vihar előérzete. - Vitte nézetei. - Fel kell készülni a hatalom megosztására a cár és a választott képviselők között. - Miklós szíve szembeszegül ezzel. - Más tanácsadókra pedig nem talál. - Már Peterhof is el van vágva Pétervártól. - Élőláb teremtsenek rendet? - Vitte a magáét fújja. - Akkor szülessen cári manifesztum! - Megérkezik Nyikolasa. Nem vállalná-e a diktátori hatalmat? - Miért is nem tud meghonosodni az általános békeszeretet? - Mintha nem is alkotmányról lenne szó. - Puccsot hajtson végre önmaga ellen? - Október 30-a, a vasúti szerencsétlenség tizenhetedik évfordulója. - Megkönnyebbült a Manifesztum aláírása után. - A hálátlanság ujjongása. - A hűségesek riadalma. - Két mozgalom összeütközése. - A régi törvényeket hatályon kívül helyezték, az újakat nem hozták meg. - A társadalom elveti a Manifesztumot, Vitte tanácstalan. - Pedig a sztrájkok a Manifesztum előtt már lecsendesülőben voltak! - Ezután csak még jobban fellángol a tűz. - Az ország egy hónap alatt hanyatlásnak indul. - Szégyenkezünk Oroszország miatt. - A cári pár megismerkedik Raszputyinnal. - A gárdaezredek megszemlélése. - Miklós megpróbál szabadulni a Vilmossal kötött titkos megállapodástól. - Oroszország szükségtelen szövetségbe keveredik Angliával. - A boszniai megaláztatás. - Kísérlet a Németországhoz fűződő barátság megőrzésére. - Úgy ismétli magát a történelem, ahogyan a kerék fordul.
1914 JÚLIUSA
Jótékony hatású a közvetlen kapcsolat Vilmossal. - Ausztria ármánya. - Az első háborús intézkedések. - Szuhomlinov és Januskevics, a két magabiztos tábornok. - Ausztria hadat üzen Szerbiának. - Az uralkodó hozzájárul a részleges mozgósításhoz. - Távirati kérés Vilmosnak, hogy fékezze meg Ausztriát. - Januskevics: részleges mozgósítást nem lehet végrehajtani. - Hát Anglia? - Az uralkodó előzetesen jóváhagyja az általános mozgósítást. - Összevissza intézkedések. - Ausztria pimaszkodik. - A német kancellár fenyegetőzik, Vilmos nyugtatgat. - Az osztrákok lövik Belgrádot! - Vilmos felajánlja a Béccsel való békéltetést. - Miklós leállíttatja az általános mozgósítást. - És megint nemet mond. - Egyedül a Vilmos szívéhez futó szál a megbízható. - Szazonov újabb érvei. - Támadva közeledik a német flotta! - A cár engedélyezi az általános mozgósítást. - Vilmos sosem volt ellensége! - Szazonov elhárítja az Ausztriával folytatandó tárgyalásokat. - Nem hagyják, hogy az uralkodó legyen a legfelsőbb főparancsnok. - Még egy baráti távirat Vilmosnak. - Fogadják a német követet. - A táviratok folyton keresztezik egymást. - Vilmos bevonul Berlinbe. - Német ultimátum Oroszországnak. - Szárovi Szerafim napja. - Nyikolasát kinevezik legfelsőbb főparancsnoknak. - Táviratok és imádságok. - Németország hadat üzen Oroszországnak. - Mintha egy család hullana szét. - Még egy eltévedt távirat. - Jachton Retrográdba. - Könyörgő istentisztelet a Téli Palotában. - Összegyűlt a nép a Palota téren. - A frissen megkoronázott cár.
8. SZ. DOKUMENTUM / 414
Raszputyin levele az uralkodóhoz.
75. FEJEZET / 414
A társadalmi megbékélés csodája. - Szükséges-e a háború? - Hogyan lehet eggyé válni a néppel? - Az intézeti hölgyek vitái. - Pétervár és Petrograd. - A professzornő. - Mi az emancipáció ára? - Olda Oresztovna. - A középkor tanulmányozásának fontosságáról. - A személyes felelősség.
76. FEJEZET / 421
A Haritonov-gimnázium szellemisége. - Aglaida Fedoszejevna házi elvei. - A gyermekek okozta bánat és öröm. - Kszenyija bánata. - Keresztül-kasul Rosztovon. - Zsenya boldogsága. - A főnökasszony pasziánszozik. - Aggódás Jarikért. - Jurik nyomon követi a front mozgását.
77. FEJEZET (Miről írtak az újságok?) / 429
78. FEJEZET / 434
Két mérnök: Obodovszkij és Arhangorodszkij. - A magunk kezével formáljuk az orosz életet. - Szemlék. - A forradalmon, az emigráción át a munkába. - Tervek. - Északkelet és Oroszország jövője.
79. FEJEZET / 439
A mérnök felesége. - A fiatalok haragja a zsidók hazafias kiállása miatt. - Ebéd Arhangorodszkijéknál. - A fiatalok vitatják a mérnökök igazát. - Kizsákmányolás, termelés, elosztás. - Kinek a költségén élnek a forradalmárok? - A Mademoiselle. - Kszenyija vendégségben. - Hogyan viszonyuljunk a forradalomhoz? - Hogyan viszonyuljunk Oroszországhoz? - A feketeszázak és a vörösszázak.
80. FEJEZET / 447
Nyikolaj Nyikolajevics nagyherceg emelkedései és hanyatlásai. - Hogyan lett főparancsnok úgy, hogy más állította össze a törzskarát? - Az égi jelekbe vetett hite. - Életének rendje a főparancsnokságon. - Franciaország iránti hűsége. - Fokozódó aggodalma Szamszonov hadseregéért. - Megjelenik Vorotincev. - A megismételhetetlen pillanat. - Jelentést tesz. - Nem rezdül meg a vasúti kocsi. - Az uralkodó kegyes távirata. - Aki mindvégig állhatatos marad, az idvezül.
9. SZ. DOKUMENTUM / 457
(Repülőgépről ledobott német röpcédula)
81. FEJEZET / 457
Vorotincev és Szvecsin. - Mondja ki egyszer az ember mindazt, amit gondol! - Milyen magasan vannak azok, akik ezért a hadműveletért felelősek? - A lázadás vagy a kimért cselekvés irányvonalát kövessük? - Miért léptünk be ebbe a háborúba? - Palástolni fogják a lvovi diadallal. - Búcsú Blagodarjovtól.
82. FEJEZET / 464
Értekezlet a főparancsnoknál. - A hozzászólók jellemzése. - Nyikolaj Nyikolajevics rokon- vagy ellenszenve nem érvényesülhet, meg van kötve a keze. - Vorotincevből kitör a felháborodás. - Megvédi a Második Hadsereget. - Stratégiai és államszintű hibák. - Vorotincevet eltávolítják a tanácskozásról. - Távirati jelentés Lvov elfoglalásáról.
10. SZ. DOKUMENTUM / 476
A főparancsnok távirata az uralkodónak.

Alekszandr Szolzsenyicin

Alekszandr Szolzsenyicin műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Alekszandr Szolzsenyicin könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem