Előszó
Vitéz nagybányai Horthy Miklós egykori kormányzó, évezredes katonai hagyományokra támaszkodva alapította 1920-ban a Vitézi Rendet, melynek 75-ik évfordulójához érkeztünk. Ezalatt a vitézek és...
Tovább
Előszó
Vitéz nagybányai Horthy Miklós egykori kormányzó, évezredes katonai hagyományokra támaszkodva alapította 1920-ban a Vitézi Rendet, melynek 75-ik évfordulójához érkeztünk. Ezalatt a vitézek és várományosaik viharos történelmi idők hordozói voltak. Körülményeiben három, lényegesen eltérő korszakról kell megemlékeznünk:
1./ A "Trianon"-i negyed évszázad magán hordozta a vesztes háború és azt követő vörös terror minden gazdasági és társadalmi baját és a konszolidáció nagy áldozatokat követelt az ország minden lakosától. A 30-as évek második felének gazdasági fellendülése, a bécsi döntések alapján visszacsatolt magyarlakta területek visszanyerése javított az ország közérzetén, de három év sem telt el és geostratégiai helyzetünknél fogva belekényszerültünk egy újabb háborúba, melyet súlyos emberi és anyagi áldozatokkal elvesztettünk.
2./ A fél évszázados szovjet megszállás során a csonka ország és annak lakossága a két világháború közötti korszaknál is súlyosabb helyzetbe került. Szovjet rabigába görnyedve a nemzet fennmaradása került veszélybe.
Az 1956-os magyar nemzeti felkelés méltán váltotta ki a nyugati világ elismerését, mely azonban galádul cserbenhagyta. A magyarságnak még közel 35 évet kellett tűrnie, míg a "Vasfüggönyt" eltávolítva a szolgaságból feltámadhatott. Ebben az időszakban a Vitézi Rend a "Hontalanságban" folytatta tevékenységét és 1962-ben a nemzetközileg is elismert lovagrendek sorába vették fel.
3./ A szovjet megszállást követően, 1992 februárjában a Vitézi Rend (most már mint lovagrend) megkezdhette a feltámadt Magyarországon a törvényes társadalmi tevékenységét. Javunkra szolgált a bicskei, a visegrádi és a különösen kimagaslóan sikeres szegedi vitézavatás.
A Vitézi Rend félremagyarázott értelmezése alaposan indokolja, hogy mind a rendtagoknak, mind a nyilvánosság számára helyes képet mutassunk Rendünk szelleméről és tevékenységéről.
Az Önök előtt fekvő kiadványban a Vitézi Rend történelméről van szó. Az adatok gyűjtését 1992-ben Ausztriában elő rendtársunk dr.v.Nagy Gábor indította el. Erre alapozva íródott ez a kiadvány melyet szeretettel bocsátok most útjára.
München, 1994. december 5.-én
vitéz Radnóczy Antal
főkapitány
Vissza