Előszó
Ezek az írások „a világ urairól" szólnak.
A világ urairól, a letüntekről és a megmaradottakról. Korunkban az egész világ térképe megváltozott; országok, dinasztiák, államformák tűntek el, szűntek...
Tovább
Előszó
Ezek az írások „a világ urairól" szólnak.
A világ urairól, a letüntekről és a megmaradottakról. Korunkban az egész világ térképe megváltozott; országok, dinasztiák, államformák tűntek el, szűntek meg átmenetileg; valami olyan csodálatos változása esett a mi életünkben a megszokott világképnek, amelyet húsz nemzedékből egy generáció, ha megél, az is sok...
A „világ urainak" listája nagyot változott az utolsó évtizedek folyamán. Birodalomkormányzó királyokból, császárokból, szultánokból, sahokból emigrációban élő csodabogarak lettek; a világ már nem figyel rájuk és csak néha, a furcsaságok közt, olvastunk róluk egy-egy eldugott személyi hírt a sajtóban.
Aztán sokszor hirtelen változott a kép - egyesek visszatértek közülük. A világ megint bámult egyet: egy repülőgép leszállt, valami népszavazás, vagy puccs - és a világ levitézlett uraiból egy ember ismét elfoglalta az ősei megpárnázta helyet.
Sok minden furcsaságra ébredtünk már detronizált uralkodókkal kapcsolatban. Még kalandosabb, fordulatosabb azonban azoknak a személyiségeknek a története, akik csak igyekeztek valamely ország főhatalma felé - és mégis, halálukig, trónkövetelők maradtak. Fejedelmi bastardok, deposszedált uralkodóhercegek, kései királyi unokák, színes forgó kaleidoszkópja tárul az olvasó elé, ha kissé elmélyedne az egyes országok belső történetének hátterébe. Hiszen országháborúk indultak meg régen, mert egy nagykövet nem emelt fel egy királylányi keszkenőt. Vájjon sokat változott-e azóta a világ?
Vissza