1.062.355

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Veszprémi Egyetem Környezetmérnöki és Kémiai Technológia Tanszékének kiadványa 50 éves jubileuma alkalmából

1951-2001

Szerkesztő
Veszprém
Kiadó: Veszprémi Egyetemi Kiadó
Kiadás helye: Veszprém
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 80 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Tanszék 1951 őszén, Szervetlen Kémiai Technológia Tanszék néven alakult meg. A Tanszék megszervezésére Ochsenfeld Vilmos (Oxi) kapott megbízást. (Oxi, Cyrano-i orral rendelkezett, amit jobb keze... Tovább

Előszó

A Tanszék 1951 őszén, Szervetlen Kémiai Technológia Tanszék néven alakult meg. A Tanszék megszervezésére Ochsenfeld Vilmos (Oxi) kapott megbízást. (Oxi, Cyrano-i orral rendelkezett, amit jobb keze hüvelyk és mutatóujjával szokott gyakran dörzsölgetni, miközben tűnődve motyogott.) Nagyon szeretetreméltó embernek ismertük meg. A Tanszék akkori tanársegédei, Fábry György, Somkúti Lajos (Kutya), Légrády László (1953-ig) (Latyika) valamint az abban az évben Budapesten végzett friss vegyészmérnökök, Káldi Pál (1952-től) és Scholtz József (1953-tól) (Jofi) voltak. Laboránsi munkákban Pörs Ferenc (Pubi), valamint Baor Marika és Friss Mari segítettek.
A „D" épület, vagy ahogy akkor neveztük, „Zsiráfistálló" már elkészült és itt volt - az akkori első évfolyam, akkorra már harmadéves - hallgatóinak laboratóriumi gyakorlata. A „D" épület egyik kicsiny laborhelyiségében volt az „aranykezű" Kass Ferenc (1954-től) (Cucu bácsi) tanszéki mechanikus munkahelye. (Feri bácsi az égvilágon mindent meg tudott javítani). Az 1. mechanikus azonban Gerván József volt.
A Tanszék kémiai technológia oktatása lényegében a budapesti Műszaki Egyetemen addig követett, a klasszikus, Ullmann és Kirk-Othmer enciklopédikus könyvek nyomán, a technológiákat leíró módszeren alapult. Az előadásokat zömmel felkért, tapasztalt mérnökök tartották, mint pl. a nitrogénipart ismertető előadást Keresztes Mátyás, a Péti Nitrogénművek főmérnöke, később Gyimes Olivér (NEVIKI) a műtrágyaipart Balla Béla a NEVIKI osztályvezetője, a vegyipari gépekről szóló előadásokat a Budapesti Műszaki Egyetemről Veszprémbe ingázó Pádly Iván, a vegyipari műveleteket a NEVIKI munkatársa, Horváth Tibor tartotta. Oxi a kénsavgyártás rejtelmeit ismertette. Az elektrokémiai iparokkal foglalkozó előadásokat az aranyos Papp Elemér (Cica bácsi) tartotta.
A „D" épületben szervezett laborgyakorlatok a szervetlen vegyipar termékeinek gyártásakor alkalmazott elemzések gyakorlása volt, bizony elég unalmas körülmények között. Akkor a Zsiráfistálló csak laboratóriumi asztalokkal volt berendezve, a Bunsen-égőket PB-gáz táplálta, a vákuumot vízsugárszivattyúk segítségével hoztuk létre. Vissza
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A Veszprémi Egyetem Környezetmérnöki és Kémiai Technológia Tanszékének kiadványa 50 éves jubileuma alkalmából
Állapot:
1.740 Ft
870 ,-Ft 50
4 pont kapható
Kosárba