1.062.071

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Városligeti Színkör 1889-1934

Kültelki Színházak Műsora 2.

Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 207 oldal
Sorozatcím: Színháztörténeti füzetek
Kötetszám: 79
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-7602-32-1
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrált.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

1986-ban jelent meg a Magyar Színházi Intézet Színháztörténeti Füzetek sorozatában a Kültelki Színházak Műsorának első kötete. Címe Az István téri Színház 1872-1874 volt.
Ez a könyv most e sorozat... Tovább

Előszó

1986-ban jelent meg a Magyar Színházi Intézet Színháztörténeti Füzetek sorozatában a Kültelki Színházak Műsorának első kötete. Címe Az István téri Színház 1872-1874 volt.
Ez a könyv most e sorozat második kötete. A cél azóta is változatlan: hiteles történelmi és színháztörténeti szemlélettel a lenézett, mellőzött külterületi színházak pontos és szórakoztató leírása, valamint dokumentálása.
Ennek a kötetnek még aktualitása is van: 1989. június 16-án volt száz esztendeje annak, hogy a Városligeti Színkör magyar nyelven kezdte meg műsorát, és 1989. november 2-án ötven éve, hogy Feld Zsigmond színigazgató meghalt.
A könyvben - mielőtt a színház működésére és műsorára rátérnénk - röviden ismertetjük a Városliget kialakulását, jelentőségét a főváros életében. Bár a Városligetről számos írás jelent meg, ennek is időszerűséget ad az, hogy nem oly rég még az új felépítendő Nemzeti Színházat erre a helyre tervezték. A Városligeti Színkörnek (amelyet majd Fővárosi Városligeti Színház, Budapesti Színház néven ismerünk meg) a lehető legtöbb forrást igénybevéve, s a lehető legtárgyilagosabb szemlélettel vizsgálva, helyet kívánunk teremteni a magyar színháztörténetben. A műsor leírása eltér az első és a majdani többi színházakétól. Mivel állandó társulattal nem rendelkezett, évről évre műsorra kerülő darabjainak az első időpontját adjuk meg, majd ugyanott csak a következő dátumokat soroljuk, megjelölve ha más fordításban, zenével, vagy rendezésben került színre. Így - remélhetően áttekinthetőbbé válik a műsor.
A kötetben a név- és címmutató segít eligazodni, ez után közöljük a fennmaradt szövegkönyveket, és a függelékben a színház nyomtatásban megjelent törvénykönyvét.
Amint a szövegből és műsorból is kiderül, e kötetet 1934-ben lezártuk. A Feld-család ekkor már kiszorult a szakmából. A színházat 1935-ben Erdélyi Mihály vette át, aki egyidejűleg vezette az Erzsébetvárosi Színházat, az Óbudai Kisfaludy Színházat és a Józsefvárosi Színházat. Műsorait felváltva játszotta a három színház. Vissza

Tartalom

ELŐSZÓ 5
A VÁROSLIGET 7
A SZÍNKÖR 18
Jókai Mór: Prológ 70
RÖVIDÍTÉSEK 72
A VÁROSLIGETI NYÁRI SZÍNHÁZ MŰSORA 73
FŐVÁROSI VÁROSLIGETI SZÍNHÁZ MŰSORA 107
BUDAPESTI SZÍNHÁZ MŰSORA 111
IRATOK 131
FORRÁSOK 141
SZÖVEGKÖNYVEK 145
NÉVMUTATÓ 149
CÍMMUTATÓ 161
A BUDAPESTI VÁROSLIGETI SZÍNHÁZ TÖRVÉNYEI 173
SZÍNHÁZTÖRTÉNETI FÜZETEK 203
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem