Előszó
Egy nagyváros "anatómiájába" avatja be az olvasót ez a kézikönyv. Tömör szakszerűséggel összefoglalja a város működését, leírja a város "testének" részrendszereit, "vázát, izomzatát, érrendszerét,...
Tovább
Előszó
Egy nagyváros "anatómiájába" avatja be az olvasót ez a kézikönyv. Tömör szakszerűséggel összefoglalja a város működését, leírja a város "testének" részrendszereit, "vázát, izomzatát, érrendszerét, idegrendszerét, anyagcseréjét". Elég csak a tartalomjegyzéket áttekinteni, láthatjuk, hogy mi mindennek kell működnie és együttműködnie ahhoz, hogy a város a társas emberi életnek otthonos színtere lehessen. Mi, városlakók természetesen nem szoktuk ezt a rendszert naponta átgondolni. Mondhatnánk azt is: akkor működik jól a város, ha nem kell gondolnunk arra, hogy van víz- és energiaellátás, szennyvízelvezetés, hulladékszállítás, közlekedés. E nagy részrendszerekből mindig éppen csak azt vesszük észre, amivel baj van: ha nem folyik a víz, ha kialszik a villany, ha hideg a lakás, ha szeméthalom gyűlik a kiürítetlen kukák mellett, s ha közlekedési dugóba kerülve se villamossal, se autóval, esetleg még gyalog sem jutunk el oda, ahova szeretnénk.
E könyvnek az a célja, hogy a tanároknak - és általuk a diákoknak - segítsen eligazodni egy egyszerűnek tűnő, ám bonyolult kérdésben: mitől, mi mindentől működik egy nagyváros. Mindez csak bevezetésül szolgál a környezetvédelem megalapozásához. Hiszen ha a város működésének leírása egyfajta anatómia, akkor a városi környezetvédelem a város "egészségtana". Ahogy egészségünk függ izmaink, erőnk állapotától, úgy függ a város egészsége is a víz, a levegő, az energiagazdálkodás, a hulladékgazdálkodás állapotától, minőségétől. S ahogy egészségünk óvásában az aktivitás, a személyes közreműködés, a megelőzés a leghatásosabb módszer, a város egészségének védelmében is az aktív, a megelőzésre törekvő környezetvédelem lehet csak igazán hatásos. Ennek legfontosabb területeit foglalja össze a kézikönyv.
Vissza