Előszó
Részlet a könyvből:
A vajda-hunyadi vár építési korai.
Vajda-Hunyad várának ismertetésével, a hatalmas emlék dicső történeti múltjának lelkesítő hatása alatt, már sokan foglalkoztak. Ezek...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
A vajda-hunyadi vár építési korai.
Vajda-Hunyad várának ismertetésével, a hatalmas emlék dicső történeti múltjának lelkesítő hatása alatt, már sokan foglalkoztak. Ezek az ismertetések önálló művekben, útikönyvekben és folyóiratokban szép számmal jelentek meg. A vár történetére vonatkozó adatok az eddigi leírásokban nagyobbára megegyezők, a mennyiben azok közvetve, vagy közvetlenül Schmidt Wilhelm «Die Stammburg der Hunyade, 1865», illetőleg dr. Arányi Lajos «A vajda-hunyadi vár írásban és képben, Pozsony, 1867» alapvető forrásművekből származnak.
A vár műtörténetére vonatkozó adatok is jórészt az említett forrásművekből erednek, ámde azok ki nem elégítők és az emlék kellő tanulmányozásának hiánya miatt helyreigazításra is szorulnak.
Különösen az építési koroknak megállapítása igényel széleskörű, nagy tanulmányozást, a melynél a kutatónak nagyon sok szempontot kell figyelembe vennie.
Általán ismeretes, hogy az építmények alaprajzi elrendezése, valamint felépítményeiknek szerkezete a korok meghatározására nagy befolyással bírnak, ámde ezek műemlékeinknél a legritkább esetben maradtak meg változatlan eredetiségükben. Átalakításokat, hozzáépítéseket - ha erre szükség volt - az idők folyamán az igényekhez mérten minden korban végeztek, különösen védelmi váraknál, melyek a támadó eszközök és fegyverek fejlődésével módosultak és erősbödtek. A korok megállapítására nem kevésbbé fontosak a formai alakulások, az építészeti részletek, a profilok és azok szerkezetének ismerete, a kőjelzések és mesterjegyek, valamint szobrászati részeknek megfigyelése, de nagy befolyással bírnak a helyes meghatározásra gyakorlati szempontok is, melyek eddig a vajda-hunyadi várnál teljesen figyelmen kívül hagyattak. Vonatkoznak ezek az építési anyagokra, a melyekből emlékeink készültek, különösen a kövek és téglák méreteire és mineműségére, a köveknek termelési helyére, megmunkálásának és elhelyezésének módjára.
Vissza