Előszó
Az idei iskolai év volt az újra indulás óta a tizenegyedik befejezett tanév. Az év során visszatekintettünk ez elmúlt tíz esztendőre. Egyfajta számvetést végeztünk, örültünk az elért sikereknek,...
Tovább
Előszó
Az idei iskolai év volt az újra indulás óta a tizenegyedik befejezett tanév. Az év során visszatekintettünk ez elmúlt tíz esztendőre. Egyfajta számvetést végeztünk, örültünk az elért sikereknek, próbáltuk megkeresni a hibákat, hogy javítsunk rajtuk. Természetesen nemcsak a múltat vizsgáltuk, hanem a jövőbe is tekintettünk. Hiszen 2003. augusztusától mi használjuk az egész épületet és ez új lehetőségeket nyit előttünk. Ezeknek feltárása és értékelése komoly kihívást jelent a nevelőtestület számára. Ezek a tervezések nem értek bennünket váratlanul, hiszen nem ebben a tanévben került sor az időpont megállapítására.
De most vált kézzel foghatóvá korábbi elhatározásunk. Az iskola falai között megjelent lányok nemcsak új színfoltot jelentettek, hanem megoldásra váró feladatokat is. Ezen kívül az 5. évfolyam beiskolázása szintén hozzájárult ahhoz, hogy kizökkenjünk az évek során megszokott „egyhangúságból". Ebben az évben is elkészítettük évkönyvünket. Ezúttal már sokkal könnyebb dolgunk volt, mint az előző kettő esetén, hiszen korábban már tapasztalatot gyűjtöttünk és most is csak egy évre kellett visszatekintenünk. Kiadványunkban az előzőkhöz képest újdonság a fizikai eszközök leltára. Az államosítás előtti években minden évkönyvben szerepelt beszámoló arról, hogy az év során milyen beszerzések által bővült az iskola eszköz állománya. Ezt a hagyományt felújítva szeretnénk az éves fejlesztésekről beszámolni.
Ennek viszont csak akkor van értelme, ha látjuk az egész eszköz állományt. így az elkövetkező évkönyvekben egymás után sorra kerülnek az egyes részleltárak. Az idei évkönyvben megemlékezünk az év során elhunyt piarista tanárokról. Varga László tanár úr csak a budapesti iskolánkban tanított, de 1979-1985-ig a magyar rendtartomány vezetője volt. Bár a váci diákok keveset találkozhattak vele, ő évente többször is meglátogatta rendházunkat. Dr. Medvigy Mihály tanár úr nevelői munkája nemcsak a piarista iskolákra, hanem a teológián, a zenei életen és a művészettörténeten keresztül az egész országra kiterjedt, sőt túlnyúlt a mai országhatárokon is. Családi kötelékeiben pedig személyesen Váchoz is kötődik. Dr. Holl Béla rendtársunkról szóló kiegészítéssel pedig a jubileumi évkönyv hiányosságait pótoljuk. Az évkönyv szerkezetében, összetételében az előzőkhöz hasonló. A tanulmányok, beszámolók, statisztikák bepillantást nyújtanak iskolánk életébe. Természetesen ez egy igen kis szelete a tanév egészének. Nagy merészség lenne azt állítani, hogy minden összefoglalható lenne egy évkönyvvel. Nem is ez a célunk.
Egy fényképhez vagy fényképsorozathoz hasonlíthatom ezt, amelyet nézve eszünkbe jut minden, és újra átélhetjük a jót és kevésbé jót egyaránt. És ezt lapozva mindenkinek könnyebben tudunk mesélni önmagunkról, életünkről. Végül itt szeretnék köszönetet mondani Gutbrod András, Juhász Gábor, Nagy Attila, Nemes György kollégáimnak és Nemes Ritának, akik munkája nélkül ez az évkönyv nem jelenhetett volna meg.
Vissza