Előszó
Sophoklesnek ezen tragédiája nevét a benne szereplő kartól nyerte, ámbár ez a cselekvényre semmi befolyással sincs, s a karok szokása szerint csupán helyeslőleg, rosszalólag, tanácsadólag,...
Tovább
Előszó
Sophoklesnek ezen tragédiája nevét a benne szereplő kartól nyerte, ámbár ez a cselekvényre semmi befolyással sincs, s a karok szokása szerint csupán helyeslőleg, rosszalólag, tanácsadólag, vigasztalólag és részvevőleg kiséri a működő személyek tetteit. A tragédia tulajdonképeni hősnője Dejanira, Herakles szerető neje, ki midőn férje szerelmét biztosítani óhajtja, tragikus tévedése által életét veszi el, s a kétségbeesésében utána hal.
Oeneus, pleuroni király leányát a szörnyü folyam-isten, Achelóos kivánta nőül, s a szerencsétlen király-leány már-már áldozatul esett atyja kényszerítésének, midőn Herakles megjelent, s heves küzdelemben legyőzvén a folyam-istent, elnyerte Dejanira kezét. Nemsokára ezután Trachisban kényszerülvén menekülni, utközben a mély Euenos folyón kellett átszállniok. Az óriás teremtü Herakles könnyen átkelt, de nejének rá kellett magát biznia Nessosra, a kentaurosra, ki e folyón bérért szokta átszállítni az utasokat. A folyó közepén Nessos illetlen módon találta érinteni a vállán ülő Dejanirát, s ennek sikoltására Herakles tüstént visszafordult s mérgezett nyilván halálra sebezte a vakmerő kentaurost. A boszúvágyó szörny haldokolva azon tanácsot adta Jeanirának, hogy a nyilsebből ömlő vért, mint hathatós balzsamot őrizze meg, mert ennek oly ereje van, hogy általa Herakles szerelmet mindenkorra biztosíthatja. A férja szerelméért aggódó nő hallgatott ez ajánlatra s Nessos vérét egy edényben magához vette. Herakles Trachisban sem maradt sokáig; új kalandokra indult, Lydiában Omphale királynő szolgaságába került, s már tizenöt hónapja volt távol minden hir nélkül, midőn végre aggódó hitvese azon tudósítást veszi hogy férje szolgaságából kiszabadulván, Oechaliát, Eurytos király városát, haddal elpusztította, s foglyait előre küldve, az áldozat bemutatása után maga is haza készül ; de egyszersmind megtudja azt is, hogy a fogoly nők egyike Jolé, Eurytos leánya, kinek szerelmeért dúlta volt fel Herakles Oechaliát: és itt kezdődik a tragaedia cselekvénye, mely Trachisban a királyi palota előtti téren történik. Jolé a darabban mint néma személy szerepel.
Vissza