Előszó
A haditechnika fejlődésében századunk derekán elkezdődött és ma is zajló forradalom a fegyveres erők, a hadseregek tevékenységében jelentős változásokat idézett elő, egyre újabb és újabb kérdések vetődnek fel, mind több és több feladat vár megoldásra. E felvetett kérdésekre a megfelelő válaszok megtalálása, a vezetés terén meglevő problémák megoldása - többek között - napjaink egyik elsőrendűen fontos feladata.
A fenti gondolat igazságát talán semmi nem bizonyítja jobban, hogy ma szerte a világon szakemberek százai, ezrei kutatják, keresik e problémák megoldásának útjait, módjait. E kutatómunka folyamán sokan és sokféleképpen fogalmazták már meg a katonai vezetés mai gondjait, feladatait, és több-kevesebb sikerrel az azok megoldásával kapcsolatos tennivalókat is.
Az eddigi tapasztalatokat összegezve, egyértelműen és határozottan állíthatjuk, hogy régi módszerekkel, szervezetekkel és eszközökkel vezetni - minthogy a fegyverek, fegyverrendszerek és harctevékenységek (mint vezetés objektumai) fejlődése nagymértékben meggyorsult - már csak a szükségesnél nagyobb erőfeszítések árán és csak igen nagy hibaszázalékkal lehet.
Jól kell látnunk, hogy napjaink „hagyományos" vezetési szerveiben még meglevő, esetleg fel nem tárt tartalékok felhasználása mellett is, a parancsnokok és a törzsek jelenlegi szervezetben és tervezési-szervezési rendben végzett munkájának hatékonysága - különösen a légtérben folyó tevékenységet illetően - elérte vagy csaknem elérte a teljesítőképesség felső határát.
A feladat tehát az, hogy célszerűbb szervezetekkel, magasabb fokú és hatékonyabb tervezéssel, munkaszervezéssel, a vezetési tevékenység legkedvezőbb hatásfokú gépesítésével és automatizálásával, a vezetőtevékenység „sebességét" mielőbb és folyamatosan összhangba kell hozni a vezetendő „objektumok" mozgási sebességével.
Ennek az egyáltalán nem könnyű feladatnak megoldása azonban megkívánja, hogy - támaszkodva a szakirodalomra, valamint a parancsnoki és különböző törzstiszti kutatómunkai tapasztalatokra - megfelelő részletességgel ismertessük, bemutassuk a fegyveres harc eszközeinek, szervezeteinek és elveinek fejlődésével összhangban a katonai vezetési szervek (törzsek) kialakulásának és fejlődésének legfontosabb kérdéseit, a jelenkor törzseinek legjellemzőbb gondjait, azok kihatásait, valamint megoldásuk lehetséges útjait, módjait, továbbá jelezzük a törzsek előtt álló "holnapi" feladatokat is.
Vissza