Előszó
Részlet a könyvből:
"Elhatározták, hogy keresnek maguknak egy várost, ahol kipihenhetik fáradalmaikat, ahol aggodalom nélkül kiadhatják a pénzüket, anélkül, hogy ezzel magukra vonnák a rendőrség...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
"Elhatározták, hogy keresnek maguknak egy várost, ahol kipihenhetik fáradalmaikat, ahol aggodalom nélkül kiadhatják a pénzüket, anélkül, hogy ezzel magukra vonnák a rendőrség figyelmét, ahol nyugodtan előkészülhetnek újabb kísérleteikre. Különféle tervek merültek fel, ezek közül kettőt tárgyaltak meg alaposabban: vagy a sivatag valamelyik elrejtett pontján építsék fel a Tolvajok Városát, vagy valamelyik lakatlan szigeten, amelyik egy államhoz sem tartozik. Azonban ezt a két tervet is elvetették: az elsőt azért, mert a sivatag legelhagyatottabb pontja sem biztos, oda is elvetődhetnek kalandvágyó, vakmerő turisták, a másodikat azért, mert ezek a szabad szigetek mind rossz fekvésűek. Egyik tervben sem tudtak megállapodni, amikor valamelyikük felfedezte, hogy Kanada északi részén, a szűz erdők zónájában van egy földerület, amelyet elkerül a tél. Eleinte senki sem akart neki hitelt adni, de azután kiküldtek kutatókat, akik mindenben igazoltál ezt az állítást és magyarázatát is tudták adni a tüneményeknek.
Nagy sík terület alatt, amely körülbelül hétszer akkora, mint Páris, van egy óriási forrásban lévő vizű tó. A hőmérséklete négyszáz fok felett van. A rajta lévő földréteg olyan óriási hőséget sugároz ki magából, hogy felette nagyobb felhők sem tudnak képződni és örök tavasz uralkodik. A kevés esőt tudósaink bölcsen szabályozzák a mezőgazdaság érdekei és a lakosság kényelmi szempontjai szerint. Nálunk csak éjszaka esik az eső, ha már bezárták a mulatóhelyeket. Elhatározták tehát, hogy itt, a melegnek ezen az oázisán építik fel az új metropolist. Más városokat megakadályozza fejlődésükben saját múltjuk, itt azonban minden újonnan készült: senkire és semmire nem kellett tekintettel lenni, szabadon építhettek, áshattak, furhattak, úgy, amint jónak tartották. Így történhetett meg az is, hogy a tudomány valamennyi vívmányát azonnal magukévá tehették. Mi itt ötven évvel megelőztük az átlagos civilizációt. Ha egyes európai városokra gondolok, amelyek nagy városoknak számítanak, de még mindig gázt, telefont használnak! Mi csak villamosságot használunk, ennek is csak a legújabb, legnagyszerűbb vívmányait. Az autóinkat, hajóinkat, repülőgépeinket elektromos hullámok hajtják..."
Vissza