A Tiszántuli ev. ref. egyházkerület történelme I-III.
A tiszántuli református egyházkerület történelme/1711-1822/1822-1908
Értesítőt kérek a kiadóról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
Előszó
A „boldog reformáció", mint régi egyházi iróink nevezik, az elnyomott, lealázott emberi szellem forradalma volt, mely nemcsak visszavezette a keresztyénséget ősi forrásához, a bibliához és...
Tovább
Előszó
A „boldog reformáció", mint régi egyházi iróink nevezik, az elnyomott, lealázott emberi szellem forradalma volt, mely nemcsak visszavezette a keresztyénséget ősi forrásához, a bibliához és megtisztította azt minden salakjától, hanem a keresztyénséget a tudománnyal és élettel kibékítvén, az emberiség haladásának alapjává is tette. Beteljesedtek az irás szavai: megismeritek az igazságot és az igazság szabadokká tesz benneteket. A reformtörekvések meginditására közvetlenül okot adó körülmények piálunk is meg voltak. A sok taksával terhelt, sokszor csekély okból excommunicatioval sújtott nép tudta, hogy a kizsákmányolás egyedüli ellenértéke csak az, hogy a papság az egyházhoz tartozóknak ismeri őket.
A gyulai vár kapitánya és mások 1528-ban az egri püspök dézsmálnak egy részét elfoglalván, az egri püspök sok egyházközséget kiközösített, s hónapokon át megfosztotta a népet a vallás vigaszától épen akkor, mikor arra a legnagyobb szüksége volt, s mint Frangepán Ferenc a pápának panaszolta, a nyilvános isteni tiszteletek helyet az indulgentiákkal szégyenletes vásárt csináltak. A püspökök vetélkedtek a világi urakkal fényben, pazarlásban és kincsszerzésben, egyik kereskedett, másik zsidókkal szövetkezve, uzsorát űzött (pl. Várday Pál egri püspök), az alsó papságot az ország rendelnek kellett védelmezni zsarolásaikkal szemben. Az erdélyi püspököt iszákosnak, nyerészkedőnek, a nagyváradit hóbortosnak festik az egykorú irók. A nagy urak a püspökök, apátok és szerzetesek, a kisebbek a plébániák javait foglalták le. Az alsó papság nehéz anyagi helyzetét bizonyítja az a tény, hogy a Dózsa-lázadásban több tagja vett részt. Terjedt a babona, a szerzetesekről meg azt mondták, hogy „ha valaki kiválóan az ördögnek akar szolgálni, annak kolostorba kell lépni".
Vissza
Tartalom
I. kötet
I. A reformáció kezdete és fejlődése 1711-ig. A régi egyház állapota, papság. Valdensek. Picárdiak. A reformáció kezdetének megjelölése. Reformáció elleni törvények, eredménytelenség. Erdélyi törvények. Türelmetlenség. Főurak és a reformáció. A terjesztés módja. Egyházi javak. A reformáció sociálpolitikai iránya, mély vallásosság és hazafiság. A kálvini irány kialakulása. Debreczen jelentősége. Az unitarizmus terjedése, anabaptisták, népapostolok. Ref. egyházak száma. A reformáció és a költészet. Az egyes tractusok a alakulása, a szatmári, szilágyi, máramarosi, ugocsai, nagybányai, beregi, szabolcsi, debreceni, kunsági, körös-marosközi, csanádi, bánsági, bihari, ér- és berettyomelléki. Réz és Meszes környéke reformációja. A reformáció teljes győzelme. A törökök és ref. magyarok viszonya.
Jézsuiták a XVI. század végén, reformátusok üldözése, közzsinatok végzései. XVII. század elején kevés a katholikus. Az ellenreformáció erőszakos fellépése. A vallási és politikai szabadság összefüggése. Bocskay felkelése. A bécsi béke jelentősége.
A béke nem tartós. A Queréla. Bethlen Gábor felkelése, győzelme. A katholikusok elleni mély gyűlölet. Pázmány cáfolása.
Erdélyi felekezetek uniója. II. Rákóczi Gy. felkelése. Kimutatás a kath. és prot. templomokról 1644-5-ből. A linci béke jelentősége, Erdély állapota. A XVII. század második fele. Török pusztítás. Zsinatokat alig tartanak. A Vesselényi mondása. Báthory Zsófia. Proventus elvonása, fegyveres üldözés. Gyászévtized.
Jézsuiták és katonák. Apafi körlevele. A pozsonyi törvényszéken megjelent tiszántúliak. Debreceni menekülő prédikátorok.
A külföld részvéte. A hollandok. Az egyházkerület állapota a XVII. század végén. Visszhangja a költészetben. A töröktől szenvedett sérelmek. A chiliasmus, a világ végéről jóslat. Az ugocsai álpróféta. Lipót-féle diploma. A zarándi tractus pusztulása. A délvidék pusztulása a török kiűzése után. A magyarság pusztulása. A kuruc-kor. A szatmári béke 3
II. Egyházi szervezet, igazgatás. A prot. és kath. szervezet közti különbség. Superintendentiák alakulása. Zsinati végzések. Artiruli majores et minores. A kath. püspökök hatásköre. Az uj naptár. Independentizmus, presbyterianismus. Újfalvi és Tolnai bukása, tanaik hatása. A Geleji Katona-féle kánonok. Az erdélyi fejedelmek beiolyása. Az unio. Konvent eredete. Nationalis, Generális és partiális synodus, ezek tartási módja. Taxa. Conventus sollemnis. Semipartiális. Praeses. Assesorok.
Nótárius. Útiköltség Egyházkerületek száma és nevei. A tiszántúli e. k. nevei. Magyar vallás. Az egyházmegyék nevei és változása. A tractualis gyűlésről. A világiak. Helyosztó gyűlés.
Egyházi év kezdete. Assesori szék. Currens. Processusok. Anya-és leányegyházak. Oláh egyházak. Egyházközség, presbyterium.
Világi elem. Nyomdák. Paróchiális könyvtárak. A censura. . . 32
III. Püspök, esperes, lelkész és más egyházi előljárok.
Püspök hatásköre, fizetése, választási módja, hivatalának tartama. Püspökök nevei. Generális nótárius Egyházkerületi levéltár. Az esperesek nevei, hatáskörük, választásuk. A debreczeni esperes választási feltételei, fizetése, pro senior, nótárius, tractus pecsétje.
A traotusok espereseinek névsora. Papok képzése a középkorban. A prot. lelkészképzés, ordinatio, akadémikus és domesticus lelkészek. A lelkészek elnevezései. A ref. lelkészképzés. Külföldi egyetemre járás. Lelkészi vizsgálat. Ordinatio. Luther formulája. Kálvin eljárása. Tiszántúli ordinátio. Exspectáns. Exmissio. Zsinati viták. Lelkész és földesúr. Egyházlátogatás. Lelkészek fegyelmezése. Püspöki magántörvényszék. A közzsinat és tractus törvényszéke. Reversális. Lelkészválasztás. A kisebbik paróchia. Papmarasztás. Özvegyek, árvák ellátása. Lelkészek nemessége. Lelkészi fizetés, octava, quarta, sedecima.
Paróchiális épületek. Stóla, nyugdij. Kántor. Kurátor. Harangozó. 50
IV. Valláserkölcsi élet. A lelkész erkölcsi felügyelői feladata. Eklézsia követés. Bojt. Uzsora. Lakadalom, részegség. Poenitentia. Excommunicatio. A kulcs hatalma. Lelkészek családi élete. Formaruha. Föveg. Hajviselet és egyéb ruhák. Lelkész nejének ruhája. Babona, ereklye 76
V. Istenitisztelet, egyházi élet. A szertartás és sákramentomok megállapítása. Istenitiszteleti rend a XVI. század végén. Istenitisztelet ideje. Bibliafordítások. Revideálás. Komáromy Csipkés fordítása. Bibliaolvasás. Éneklés. Énekek nemei. Énekeskönyvek, gradual, cancionale, impressium. Ének diktálás. Orgona. Igehirdetés. Concio. Dominicák. Káté. Ifjabb papok és tanítók katechizálása. Keresztelés. Bábák keresztelése. Heltai,
Méliusz, Melotai stb. agendája. Keresztelési szokások és babonák. Egyház kelés. Urvacsoraosztás. Betegek urvacsorája. Heltai, Melotai, Alvinczi P agendája és közzsinati végzései. Konfirmáczió. Házasság, Ítélőszékek, vegyes házasság Elválás. Repudia.
Betegek látogatása Temetés. Bucsúztató. Gyászlakoma. Temető.
Temetési szokások. Az ünnepek 84
VI. Az iskolák. Deák- és elemi iskolák. Felsőbb iskolák. 102
VII. Az egyházközségek anyagi ügyei. Tized. Kiközösítés. Egyházi adó. Census cathedraticus. Jus patronatus Egyházi javak elidegenítése. Egyházi vagyon nagysága. Hagyományok. Templomépítés. Templomok foglalása és visszaadása.
Paróchia. Segélyezés. Egyházkerületi pénztár. Perselypénz. Szegények segítése
VIII. A tiszántúli ref. egyházkerület egyházközségeinek vázlatos története Abce sorrendben. ..." 112-271
II. kötet
I. Közállapotok. Protestánsok és katholikusok kilátásai. A kálvinismus pusztulása. R. kath. világiak magatartása. 1712-15. évi országgyűlés. Az 1714. ápr. 28. rendelet. 1715: XXX. t.-c. A pesti commíssio működése. Kölcsönös sérelmek. Külső hatalmak magatartása. A helytartótanács üldözései 1728 körül. Zoványi püspök. Az egyes tractusok állapota: a szatmári, békési, bihari tractusok. A dekretális eskü. A censura. Carolina resolutio. Ellenállás Tiszántúl. Folyamodások. Ráday Pál. Althan. Superintentiák beosztása. Folyamodások. Mária Therezia. A dekreiálís eskü. Panasz 1749 ben. Megszorító rendeletek.
Körmenet. Apostásia. Debreczeni zaklatás, kath. senatorok. Üldözések, börtönzések Tiszántúl. Általános rettegés. Tervszerű térítések. Cserey Ilona. Világi hatóságok beavatkozása. Árulkodók Debreczenben. Folyamodás 1763., 64. és 65. évben. Magán folyamodás kora. 1773. évi folyamodás. Szívós küzdelem Mária Therézia alatt. Bizonytalanság 1780 körül. II. József, a türelmi rendelet előzményei. A Türelmi rendelet.
Fellendülés. Zaklatás. Iskolák. József halála. II. Lipót trónralépte. Kath. társadalom a protestánsokért. Sérelmek tárgyalása. Battyányi emlékirata. Sinai Bécsben. A prot. rendek kérése.
Az 1791. XXVI. t.-c. méltatása. Az áttérések szabályozása. A reversalisok terjedése. Erőszakos térítés. Rendeletek a forradalmi szellem ellen. Felségsértési
perek- Folyamodások, 1798., 1799., 1801., 1802-ben. 1803. évi rendelet.
A sérelmek. A reformáció 3 százados ünnepe. 3
II. Egyházszervezet, igazgatás. A világiak. Zoványi kánonok. Ráday Pál. A bodrogkereszturi konvent végzései, küzdelem ellene Tiszántúl. Patay Sámuel. 1735-ben vád az urak ellen. Patay halála. Projectum 1762-ben. Világiak befolyása. Kánonok újra nyomása. 1773-iki
bugyii értekezlet. B leznav. 1786. főconsistorium ügye. A világi és egyházi elem küzdelme 1790-ben. Sinai elvei. Sinai és társa Bécsben 1790 szept. Sinai püspöksége. Hunyadi Ferenc püspök. Sinai pöre. A budai zsinat. Az egyházkerület és világiak készülődése, öri Fülöp kánonai. A zsinat leirása. Sinai ügye. A budai zsinat kánonai. A kerület, tractus szervezete, főkurátor és püspök esperes kötelességei. Házassági ügyek. A konvent. A lelkész. Iskolák. Vagyonkezelés. Házasság. Taxák. Anyakönyvek formája. Harc a kánonok megerősitése ellen. A főkurátor fáradozása. 1819 ben a kerület tiltakozása. A lelkészek
felirata 1816-ban. Harc a főkurátor és a kerület közt. A pesti conferentiák története. A tiszántúliak küzdelme a conferentia jogköre ellen.
A generálkonvent alakulása a tiszántúliak ellenére. 1821. évi convent kudarca. Az 1822. évi generálkonvent; Agensi intézmény története, a költségek, bécsi és budai agentia. Érintkezés az evangélikusokkal Tiszántúl. Censura története. Tanárok censurája. Országgyűlési prédikátori intézmény.
Tábori lelkészség. Rabok lelki gondozása Kormányrendeletek kihirdetése a szószékből. Selyemtenyésztés. Ima háborúban. Hadi segély. Érintkezés a politikai hatóságokkal. Sérelmek a katholikusok részéről. Földesúri zaklatás. Tractusok és egyházak névsora 1734-ből. Az egyházkerület kormányzatának 1789. évi leirása. Az 1818. évi rendezés elvei, a tractusok uj beosztása, kormányzati intézkedések. Uj alakulás 1821-ben. Az erdélyi tractusok átadása. A beregi tractus különállása. 1788-ban az ordinatio jog. A viszály vége 1816-ban.
Az egyházkerületi gyűlés módja, helye, ideje stb. Jelenlevők. Tanárok joga. Assessorok A e. ker. gyűlés nevei. Tárgyalásmód Választás szabályai. Tractus törvényszéke, rendezése. Kerületi törvényszék és levéltár. Tractusgyülés fejlődése. Gyűlés lielye, jelenlevők. Tractus törvényszéke. Assessorok. Helyosztó gyűlés. Kurrens, posta. Mensale. Adfiliálás. Cseh egyházak története. Tót egyházak. Lelkész és kurátor. Anyakönyvek. . 42
III. Püspök, esperes, lelkész és más elöljárók. Püspök neve, hatásköre, látogatása. Írnoka. Fizetése. Püspökök nevei, felavatás. Főkurátor. Egyh. ker. jegyző A jegyzőkönyvek. E. k.aljegyző. Főjegyző, registrator üzetése. Esperesek kötelességei. Választása, felavatása.
Prosenier. Esperesi látogatás. Fizetés. Prosenior. Tractus jegyzője.
Tractus levéltara. Segédkurátorok Lelkészkép/és. Külföldre menés. Bécsi és debreceni theologiai intézet. Lelkészi vizsga. Formáta. Ordinatio. Zsinati vita. A lelkészi tekintély, nemesség erkölcsei, formaruha. Hajviselet. Lelkészi fizetés. Uj véka. Devalváció. Stóla. Papilak. Lelkészi nyugdíjintézet. Deficiensek kasszája Kurátor. Egyházfi. . . 113
IV. Valláserkölcsi élet. Az erkölcsi színvonal. Poenitentia, egyházi fenyíték. Lakodalom. Kiközösités 143
Istenitisztelet szertartások. Egységesítés. Agenda, liturgia.
Istenitisztelet rendje. Házi istenitisztelet. Bibliaolvasás. Bibliafordítások. Éneklés Énekeskönyv története. Orgona. Prédikáció. Káté. Tévtanok.
Keresztelés. Bába keresztelés. Urvacsoraosztás módja, rendje. Házassági törvénykezés. Kihirdetés. Urlaubos katonák. II. József constitutiója.
Erdélyi házassági törvény. Recopulatio. Temetés. Ünnepek. 3 napos ünnep. 147
V. Az iskolák. Latin iskolák pusztulása. Közös iskolák. Ima. 1788. Katii gyermekek kitiltása ref. iskolákból. Német nyelv. Pesti egyetem áttétele. Protestáns egyetem terve. Beregszászi iskola. Iskolák ellenőrzése. Törvények. Tantervek, módszer. Tankönyvek. Excerptumok Tanári beiktatás. Magántanítók. Évvégi vizsga. Deákok kihágásai. Supplicatio. Legatio. Rézmetszők. Formaruha. Rektorok kivitele . 169
VII. Az egyházak anyagi helyzete. Tizedjog. Presbitérium hatásköre. Kegyúri jog. Egyházi adó. Vagyonkezelés. Proportionális osztás. Kurátor és egyházfi számadása. Templomépítés. Katii, templomok segítése. Templomjavitás Székper. Paróchiális épületek. Egyházmegyei pénztár. Segélygyüjtés. Recurrensek, deficiensek kasszája Agentialis kassza. Közszükségek. Kollekta Szegények segítése 180
Az egyházközségek vázlatos története 191-368
III. kötet
Vallásügyi törvények mellőzése. 1822. évi kihallgatás. Reunio. Péchy Imre kitüntetése. 1825. évi országgyűlés. Péchy Imre és Budai Ézsaiás ünneplése. Az 1830. évi országgyűlés. Kolera. Az 1832 - 36. évi országgyűlés. I. Ferenc halála. 1839. évi országgyűlés. Róma ellenállása. Az 1843-44. évi országgyűlés. A nádor ünneplése. Biharmegye jogokat ad. 1844. évi felirat. A törvény jelentősége. 1846. évi leirat. Az unió törekvés. Korlátozó rendeletek. József nádor halála. István főherceg Debreczenben. Zsinat. 1847-48. évi országgyűlés. A márciusi napok. Intő szózat. A 10 pont. Az ifjúság
8 pontból álló kérelme. Az 1848: XX. t-cikk. Főiskolai lobogó. Fegyveres gyakorlatok. Bucsu a helytartó-tanácstól. Képviselők a pesti conferentián. Képviseleti alapon való átalakulás. Az iskolai év vége.
Szemle a fegyveres ifjúság felett. 1848 jul. 3-iki e. ker. gyűlés. Olaszországi forradalmár lelkész ügye. A tanitók követelései. 1848 nov. 6.
Áldozatok a haza oltárára. A haza veszélyben. A Részek. Adózás megtagadása. Buzditás a honvédelemre. Ifjúsági zászló. Tábori lelkészek.
Az országgyűlés Debreczenben. 1849 ápr. 14. A végső harc. A csüggedés. Tiltó rendeletek. A szabadságharc emlékeinek pusztitása. Az 1850 febr. 10-iki rendelet. 1850 szept. 21. folyamodás a gyűlések tartásáért és elitéltekért. Főkurátor lemondása. József nádor özvegyének közbenjárása. A király Debreczenben 1852-ben. Zaklatások. Merénylet
a király ellen. Emléktábla a kollégiumban. A concordátum. Az 1854. évi felirat és eredménye, ostromállapot megszűnése. Ideiglenes rendelet.
A protestánsok meghallgatása 1855-ben. 1856. aug. egyházalkotmány
tervezet. Kegyelmezések. A tervezetre válasz. A király Debreczenben 1857-ben. A kormány kudarcai 1858 és 1859-ben. A Nyiltparancs. Tiltakozás ellene. 1859 okt. Révész Imre Észrevételei. A sárospataki Utasítás. A külföld tájékoztatása. Az 1860 jan. 10-iki rendelet. A debreczeni kistemplomban tartott gyűlés 1860 jan. 11. Ellenállás. Az elszakított tractusok. Felirat a Nyiltparancs ellen. Bécsi küldöttség
1860 jan. A külföld beavatkozása. A pátens kudarca. Zaklatás Debreczenben, bünügyi idézések. Az 1860 ápr. 20-iki e. ker. gyűlés. A kormány tiltakozik. Az iskolai autonomia védelme. Ellenállás a nagybányai és szatmári egyházmegyében. 1860 május 15. a pátens visszavonása. Visszahel3Tezkedés a régi alapra. Püspök és főgondnok választás. A régi szellem marad, zaklatások. Vallásügyi törvény elkészítése.
Felelős miniszterek üdvözlése. Az 1868: LIII. t.-cikk. Csalódás a népoktatási ^örvényben. A viszonosság gyarló eredményei. Elkeresztelések.
Térítések. Az 1875: XXII. t.-cikk és más vallásügyi törvények. Az
1890 febr. 26-iki rendelet. Egyházpolitikai törvények. Szomoru eredményei. Áttérési és felekezetnélküliségi statisztika. Utasítás a belső
munkára 1895-ben
II. Egyházszervezet, igazgatás. A budai kánonok szerepe, pótolgatás. Hierarchia és küriarchia: Sinai hatása. Kormánybeavatkozái U. o. 1890 : 86. p. 1901 :26. p.
sok. Közigazgatási hatóságok beavatkozása. Presbyteriumok 1822 után.
Zsinat terve 1840 és 1848-ban. Kinevezések 1852-ben. 1854. évi rendezés. 1855. évi bécsi tanácskozmány. Zavar az ügyek intézésében.
Hivatalos lap. Magyar rendeletek követelése 1857. Lelkészek és tanítók megerősítése 1858. Szabadság jelei. Három éves tisztújítás. Törvényhozás és bíráskodás szétválasztására törekvés 1858. Egyetemes bizottmány 1860, népképviselet. A lelkészekre a kormány terheket ró. A konvent fejlődése. Zsinat, terve 1869-ben. Törvények, kánonok kinyomása 1874-ben. Szatmári statutumok. 1881 évi zsinat. Geleji Katona kánonainak érvénye. Pénzbüntetés ügye. Egyházmegyék statutum alkotási joga. Dékányság 1887. Zsinat 1891-ben. A törvények végrehajtása.
A debreczeni egyházközség vonakodása. Alapítványok ügye 1907.
Az 1904 07. évi zsinat. Az ágens. R. kath. egyházzal érintkezés. Áttérések. Az ág. ev. egyházzal való érintkezés. A tiszántúliak az unióról 1841-ben. További érintkezés. 1900. évi egyezség. A censura.
Országgyűlési prédikátor. Tábori lelkészet. Katonák lelkigondozásának története. A váczi siketnémák. A konvent története. Egyházkerületek
száma, hatodik egyházkerület. Egyházközségek száma. Adfiliálás. Amerikai magyar reformátusok. A tractusok alakulása. A Részek. Az egyházkerületi gyűlés ideje, helye, tárgyalás módja. Házszabályok. A gyűlés helye, jelenlevők, házszabályok alkotása. Jegyzőkönyvek. Egyházkerületi levéltár. Tractusok levéltárai. Egyházkerületi bíráskodás.
Egyházmegyei gyűlés. Posta. Pecsétnyomó. Névtár. A presbyteriumok.
Nazarénusok, baptisták. Az anyakönyvek története. Lelkészi értekezlet. Protestáns nyomda. Külföldi egyházközségek segítése. Szórványok.
Vallási irodalom, egyesületek. Prot. egylet. Gusztáv Adolf egylet Prot.
Ir. Társaság. Prot. sajtóiroda és napilap. Cseh reformátusok segélye . 76
III. Püspök, esperes, lelkész és más elöljárók. Püspöki cim.
Püspöki vizitáció. Püspök választás. Püspök székhelye. Püspöki fizetés. Püspök felavatása. Püspöki titkár. Pöspökök, lőgondnokok nevei.
Főjegyző. Aljegyzők. Jegyzőkönyvek. Esperesek választása Prosénior.
Esperesi látogatás. Világi jegyzők. Napidijak. Segédgondnokok. Lelkészavatás. Lelkészi vizsga Egyházi értekezlet. Lelkészi kongresszus.
Orsz. Ref. Lelkészegyesület. Orsz. Vallásegyenlőségi Szövetség. Lelkészválasztás. Kegyeleti és csonka év. Lelkészi beiktatás. Papmarasztás. Fegyelmi eljárás. Lelkészi fizetés. Stóla. Belmissió Lelkészi, tanári és tanítói nyűg- és gyámintézet. Lévita, körutazó lelkész. Egyházfi. Egyházi gondnok 138
IV. Valláserkölcsi élet, istenitisztelet, szertartások. Az erkölcsi
élet lazulása. Erkölcsi irányú iratok. Egyházi népkönyvtár Istenitisztelet. Biblia. Énekeskönyv, éneklés. Próba énekeskönyv. Halotti énekek.
Orgona. Katechizáció. Keresztelés. Elenchusok, recopulatió. Reversális. Házasság kötés. Katonakötelesek házassága. Felmentvény. Vadházasság. Temetők. Temetési énekles. Verses búcsúztatók. Szent-Istvánnap, r. kath. ünnepek megtartása. 3 napos ünnepek. Vasárnapügyi bizottság. Emlékünnepek. Kálvin, Méliusz, Zwingli, az 1790-91 országgyűlés, ezredév, reformáció és Kálvin emlék ünnepe 180
V. Iskola ügy. A debreczeni kollégium. A pártikulák. Küzdelem az autonómiáért. Az uniformitás, felügyelet. Pesti főiskola. Anyaiskolák. Temesvári főiskola. R. kath. tanulók kitiltása. Komáromi főiskola. 1848. évi iskolatörvény. Az Entwurf. A folyamodások sorsa.
A pátens visszavonása után. Egyetemes tanügyi bizottság. A népoktatási törvény. Tanárképzés, jogakadémiák. Az 1883. XXX. t.-cikk keletkezése és következményei. Államsegély. Egyh.ker. tanügyi bizottság.
1905-06. évi kimutatás. A debreceni főiskola vázlatos története.
Átalakítás. Kormányzat és rendtartás fejlődése. Tantervi fejlődés, átalakulás, a szakok kialakulása. A magyar nyelvtanítása. Magyar tannyelv
1833-ban. Az Entwurf kora. Német tannyelv. Torna és játék. Magántanítók. Tankönyvek. A kollégium gyűjteményeinek fejlődése. Évvégi vizsgálat. Iskolai bizonyitványok.
Iskolai bizonyitványok. Iskolai szünetek, szinielőadás. Kollégiumi könyvtár. Récsey tanszéke. Kazinczy iratai. Nyilvános olvasóterem. Tanárképzés. Tanári nyugdij. Iskolai törvények. Szenior. Tanulók számára. Ifjusági egyesületek. Deák-ruha. Kihágások.
Kollégiumi pénzkezelés. Szupplikáció. Ügyész. Kollégium épülete. Egyetem.
Debreczeni ref. theológia. Külföldre járás. A jogakadémia. A tanitoképző intézet. A főgymnasium. Gazdasági akadémia. Reáliskola, polgári iskola. M.-szigeti gymn. és jogakadémia. Hitoktatás az állami intézetben. A debreczeni kollégium és a pártikulák viszonya. A békési, beregszászi, derecskei, hajduböszörmény, h.-szoboszlói, h.-nánási, hódmezővásárhelyi, karczagi, kisujszállási, kunhegyesi, madarasi, makói, máramarosszigeti, mezőturi, munkácsi, nagykárolyi, nagyszalontai, nagyváradi, szatmári és turkevei gymnasium.
Felsőbb nőnevelés, tanítónőképző, polgári iskola. A debreczeni, szatmári, nyiregyházai, nagyváradi, gyomai, hajduböszörményi leánynevelő intézetek. Népnevelés, rektóriák.
Tandij. Az abszolut korszak. Önálló rendelkezés. Államositás. Tankönyv kiadványok. Az 1907. XXVII. t.-cikk. Statisztika 203
VI. Az anyagi viszonyok. Tagosítás, arányosítás. Rendetlen számadások. Károk 1489-ben Egyházközségi földadó. Az 1848. XX. törvénycikk végrehajtásának ügye. Államsegély. Alapitványok. Egyházi adó. Takarék magtárak. Templomépités, székperek. Paróchiális épületek. Tüzbiztositás. Egyházkerületi pénztár. Egyházmegyei pénztár. Deficiensek és recurrensek kasszája. Segély nyujtás. Domestica. Közalap. 282-308