Előszó
Mi az, hogy humán informatika?
A kapitány a szócsövön leszól a gépháznak:
- Mennyi?
- Ötven! - hangzik a felelet
- Mi ötven?
- Mi mennyi?
Igaz, hogy kicsit szakállas tréfa, de talán közelebb...
Tovább
Előszó
Mi az, hogy humán informatika?
A kapitány a szócsövön leszól a gépháznak:
- Mennyi?
- Ötven! - hangzik a felelet
- Mi ötven?
- Mi mennyi?
Igaz, hogy kicsit szakállas tréfa, de talán közelebb visz a fogalom megértéséhez. Elemezzük csak! Két ember beszélgetett, egy darabig úgy tűnt, értik is egymást - hiszen egy hajón szolgálnak - de a végére kiderült, hogy fogalmuk sincs, mire gondol a másik. Valami tehát hiányzott, ami az információ átadásához szükséges lett volna.
Előfordult már veled is, hogy beszélgettél valakivel, olvastál, vagy néztél valamit, és utóbb észrevetted, semmit sem értesz az egészből? Végiggondoltad, milyen okokra vezethető ez vissza? Ha igen, akkor akarva-akaratlanul is humán informatikával foglalkoztál.
Vagy bizonyára láttál már elborzasztó, szörnyű képsorokat a Hirosimát ért atomtámadás szerencsétlen áldozatairól. Hallhattad, hogy ez a bomba még ma is szedi az áldozatait, pedig a háborúnak régen vége. Tehát az emberi sejteknek is van információjuk egy valamikori atomrobbanásról? Van.
Játszottál már számítógéppel? Észrevehetted, milyen nehéz "megverni". Gyorsabb mint te, több lépést lát előre, nem képes tévedni, nem lankad a figyelme. És mégis, nem reménytelen a küzdelem: győzöl. Milyen előnye van hát a mi agyunknak a géppel szemben?
Biológiából tanultad a fehérjeszintézist, matematikából pedig a számrendszereket. Emlékszel még, hányas számrendszerben van írva a DNS? Hát a fehérjék? És ami talán a legérdekesebb: mi lehet a különbség egy videokamera és a szemünk, vagy a mikrofon és a fülünk működése között? Kevesebb, mint gondolnád!
A humán informatika órákon csupa ilyesmiről lesz szó.
Vissza