Előszó
A termelési kapacitás a műszaki fejlesztés, de tágabb értelemben a teljes termelési folyamat egyik legfontosabb fogalma, jellemzője. A kapacitásra alapozhatók a termelési feladatok, a kapacitások...
Tovább
Előszó
A termelési kapacitás a műszaki fejlesztés, de tágabb értelemben a teljes termelési folyamat egyik legfontosabb fogalma, jellemzője. A kapacitásra alapozhatók a termelési feladatok, a kapacitások növekedésében nyilvánul meg a műszaki fejlesztés eredménye és a hatékonyságnövelési munka a kapacitások kihasználási fokán is mérhető.
Az első kapacitásnorma-gyűjteményt 1970. december hónapban adtuk ki, amely a húsipar 1965-71. évi adatait tartalmazza.
A IV. ötéves tervidőszak lezárásának küszöbén ismét aktuálissá vált az elmúlt időszakban létrejött beruházások és fejlesztések nyomán bekövetkező változások áttekinthető rendszerben történő feldolgozása.
Az 1971-1975. évi kapacitások normái meghatározásának alapja az 1971. és 1975. évi vállalati - telephelyi - kapacitásfelmérés. A felmérések eredményeképpen részben kibővült a nyilvántartott keresztmetszetek sora, részben megváltoztak az előző füzetben szereplő 1971. évi adatok.
Jelen kiadványunkban a lezárult tervidőszak adatai mellett szerepeltetjük az V. ötéves tervidőszakban tervezett beruházások által megvalósuló kapacitások értékeit is, amelynek forrásai a vállalati V. ötéves műszaki fejlesztési tervek, valamint a beruházások anyagi lehetőségeit is figyelembe vevő, a MÉM-mel egyeztetett ÁHT beruházási és kapacitásfejlesztési tervei.
Újdonság a korábbi kiadványhoz képest, hogy külön fejezetben adunk számot az éves kapacitások értékeinek alakulásáról, annak számítási metodikájáról, a kapacitások kihasználását befolyásoló tényezőkről és azok értékeiről. A változások átvezetésére a táblázatok közé űrlapokat iktattunk.
Az adatok felsorolásán túl célunk, hogy az olvasó tájékoztatást kapjon a húsipari kapacitások meghatározásáról, összefüggéseiről, valamint egységes szemléletet, azonos értelmezést alakítsunk ki.
Vissza