Előszó
A szovjet népgazdaság általános fejlődésének, az életszínvonal emelkedésének legfőbb biztosítéka, egyben a kommunizmus győzelmének egyik legfontosabb előfeltétele a munkatermelékenység folytonos...
Tovább
Előszó
A szovjet népgazdaság általános fejlődésének, az életszínvonal emelkedésének legfőbb biztosítéka, egyben a kommunizmus győzelmének egyik legfontosabb előfeltétele a munkatermelékenység folytonos növekedése.
A szocialista termelési mód gyökeresen megváltoztatta a társadalmi munka szervezetét. A szocializmus termelési viszonyai közt a termelő erők tervszerűen, gyors ütemben fejleszthetők, a termelő eszközöket, a társadalom munkaerőforrásait és a természeti kincseket ésszerűen lehet kihasználni.
A szovjet népgazdaság valamennyi ágában szüntelenül nő a munka termelékenysége: 1928 és 1953 között az iparban körülbelül hatszorosára, az építőiparban és a vasúti szállításnál három és félszeresére emelkedett, a kolhozokban és a szovhozokban pedig ma mintegy háromszor akkora, mint a forradalom előtti orosz mezőgazdaságban.
A társadalmi munka termelékenységének rendszeres emelkedése a szocializmus egyik gazdasági törvénye. Ez a törvény részint az anyagi termelés területén dolgozók teljesítményének emelkedése révén, részint az eleven és a tárgyi alakot öltött társadalmi munka egy részének megtakarítása révén érvényesül. A folyamat legfontosabb tényezői: a szocialista termelés folytonos növekedése, új technológiai eljárások tervszerű alkalmazásbavétele, sokmillió dolgozó szakképzettségének, kulturális és műszaki színvonalának emelkedése és életszínvonaluk javulása, s mindezek eredményeképpen megnyilvánuló aktív közreműködése.
Az emberi munka technikai segédeszközeinek óriási és egyre növekvő mennyisége és a szocialista tervgazdaság tudományos alapon álló szervezete a munka termelékenységének gyors növekedését teszi lehetővé, ez pedig a legfontosabb előfeltétele annak, hogy a népgazdaság valamennyi ága gyorsan fejlődhessék tovább.
A Szovjetunióban viszonylag rövid idő alatt épült fel a szocialista termelés műszaki bázisa. A második világháború óta Iparunk 150 milliárd, közlekedésünk 50 milliárd, mezőgazdaságunk több mint 60 milliárd rubel értékű új termelőberendezéssel gazdagodott.
Vissza